NOCRA–The Haunting (CD-2011, Agni Productions)

Agilní undergroundová firmička z Čech a démonická děvčata z Petrohradu?! Jak tohle jde dohromady? Inu…jde to! Jak se ukazuje, tak blackmetalovému mámení nepropadají jen muži, ale také zle vzhlížející roštěnky, které v současnosti propagují své druhé řadové album nazvané „The Haunting“. Přiznám se však, kdybych již dopředu nevěděl, že kapelu tvoří dvě ženy, nepoznal bych to ani náhodou. Bestiální vokál Lady S je v pravdě nečekaný, nicméně v rámci stylu poměrně standardní.

Senzace se pak nerodí ani v produkci jakožto celku, ačkoliv materiál na „The Haunting“ není rozhodně špatný. NOCRA se nacházejí v omámení atmosférického black metalu, který je z velké části prolnut doomem, přičemž nechybí ani vkusné ambientní momentky. V podstatě všechny skladby se nesou ve středním nebo pomalejším tempu, ale i nějaké rychlejší výjimky se najdou (viz skladba „One Winter Evening“). Holkám však přece jen lépe sedí ony táhle kompozice, jejichž nedílnou součástí je uhrančivě mrazivá atmosféra. Nikterak originální, leč efektivní ingredience stále fungují a zvláště pak tehdy pokud jsou citlivě uchopeny. Určitým prvkem osobitostí pak jsou klavírové podkresy (či dokresy), dopomáhající v prostředkování již tak melancholického nášupu.

Nejblyštivějším překvapením budiž skutečnost, jenž praví něco o členitosti jednotlivých písní. V tomto stylovém ranku to není příliš obvyklé, ovšem NOCRA si v tomto ohledu poradili dostatečně (aniž by narušili celou koncepci). Začíná být opravdu hodně těžké zaujmout obdobným stylovým odvětvím, ovšem když se alespoň trošičku zadaří, komplexní bodová sklizeň může být ještě hodnotnější.

Pokud bych však měl přece jen nějaký ten kousek odmazat, bylo by to song „Omen“, inspirovaný stejnojmenným (kultovním) snímkem. Hrubiánská recitace ústřední filmové skladby totiž vyznívá hodně křečovitě – nechtěl jsem použít slovo „trapně“, nehledě na fakt, že podobných pokusů už přeběhlo několik a v podstatě všechny se minuly účinkem. Jen Mike Patton to dokázal se svým FATOMASEM, ale to je trošku jiná liga…Celkově však projekt NOCRA nikterak nezklamal, rovněž zvuková kvalita ani v nejmenším nepokulhává a pokud jsou mezi vámi skuteční milovníci „deep-atmo blacku“, je pro vás materiál „The Haunting“ jako stvořený. Poctivě odvedená práce se slušným potenciálem…

ALL

http://www.myspace.com/nocraofficial

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *