NITROUS-Dominant Force (CD-2006, Nailboard Records)

Tak trochu si připadám jako sociolog zkoumající estonskou hudební scénu. Ale co naplat. Firma Nailboard Records nám poslala řádnou porci promáčů a naší povinností je ani jeden nevynechat a případně objevit pro vás nějakou tu skrytou hudební lahůdku. Pokud se mi to s LOITS, METSATÖLL, případně ECHOSILENCE povedlo, jsem tomu jen rád. Dalším zástupcem estonského metalového společenstva je thrash coreová parta NITROUS, o které bych s čistým svědomím mohl napsat něco podobného jako o jejich kamoších z kapely EAST TRANDING WANG. To znamená, že i tato nahrávka je na vysoce kvalitní úrovni, nicméně nepřináší vůbec nic nového a je zřetelnou kopírkou všech stylově spřízněných „velkých“ kapel.

Tvorba NITROUS mi však paradoxně nejvíce připomíná tuzemské SHAARK a jejich album „Propaganda“, které vyšlo už v roce 1997. Alespoň tedy vidíte, jaká časová prodleva je mezi těmito dvěma počiny. Je tedy jasně zřetelné, že tato nahrávka může bavit cca na třicet procent. Ještě horší to však je při nenávistných thrash metalových sypačkách, kdy si zas Estonci hrají na SODOM. Např. skladba „Fire In The Hole“ je jednoduše předělaná palba „Code Red“, až to do uší bije. Naštěstí album „Dominant Force“ neobsahuje pouze vatu, ale také jakousi snahu o výstup ze slepé ulice. Jednou takovou vlaštovkou je „1/4 Mile“, která má poněkud rozvleklejší strukturu, což je oproti přímočarým odrhovačkám příjemná změna. Podobné „hledání“ se nachází v „Tension“, ovšem veškeré hudební nápady tentokrát zazdil katastrofální vokál.Zpěvák si evidentně není vůbec jistý v pomalejších úsecích a jeho melodická část přednesu doslova tahá za uši. Mnohem více mu sedí chrlené thrashové „ohně“, což je koneckonců pro NITROUS to nejpodstatnější. Když tedy pominu kvalitní zvuk a ucházející instrumentální výkony, máme tu opět nic neřešící album. Pokud však jsou EAST TRANDING WANG alespoň příjemní na poslech, NITROUS jsou až na malé výjimky jednoznačně nudní a nezáživní.

K tomu všemu hudebnímu musím ještě připočíst otřesný oranžový obal se žlutým automobilem. Sakra, kdo tohle vymyslel? Kdybych se býval nedíval pořádně, málem jsem obal CD vyhodil do odpadků, protože vypadá jako leták od nějakého sýra. Největší psina je na tom všem to, že samotný obrázek ani náhodou nekoresponduje s hudbou. Z to všeho plyne jedno velké ponaučení. Nikdy si nekupujte CD na základě obalu. Mohli byste totiž hodně tvrdě narazit. To byli tedy NITROUS. Již teď vás však mohu ujistit, že v zásobě mám ještě nějaké další estonské partičky, a tak se brzy připravte na další plavbu. Laťku kvality posuneme zas o kousek výš…

ALL

http://www.myspace.com/nitrousmetal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *