Napalmed: iii

coverJeště před „rum“ pauzou ke mně dorazilo CD hlukové lokomotivy NAPALMED, poháněnou Radkem Kopelem a jeho výpravčím, Martinem. B. Originalitou opět oplývá obal disku, vyvedený tentokrát v jakési rozbalovací skládance, která má dovést Mohameda k ocelovému jádru.

Protože NAPALMED patří k tradičním recenzovaným kouskům v R.U.M.u, stalo se už tradicí, že na tyto nahrávky nahlížíme v trošku jiném měřítku, než na ostatní „normálně hrající kapely“. NAPALMED je zkrátka hluk, kravál, bordel… nicméně, když jsem dělal s Radkem rozhovor pro PAYO, zmínil jsem se o tom, že jejich noise už není tolik agresivní, snaží se více proniknout do nitra něčeho, co nejde ani popsat.

U starších nahrávek jsem si vybavoval buď absolutní zánik světa či továrnu, kde vládne naprostá anarchie. Nová tvorba mi připomíná pohled do žárovky z odstupu několika milimetrů. Nekonečná záře se rozhostí před vaším obličejem a po několika minutách zjistíte, že jste úplně slepí! Potom už přichází děsivá porce hluku. Tělo i hlava má dost, jenže jak to všechno zastavit, když nevidíte na tlačítko STOP?  Mám skoro pocit, že Radek najel na jakousi podivnou formu industriálního hororu. Tak mě napadlo, jestli náhodou dvojka z NAPALMED, nesleduje po večerech staré řízné horory. Opět totiž dochází k tomu, že hluk tentokrát není až tolik do uši drásající, ale spíše alegorický. Zkrátka nikdo nemůže vědět, kdo a co číhá za druhým rohem. Pro epileptiky tedy NAPALMED rozhodně nejsou. Stačí si jen poslechnout úvodní kompozici. Hořící doutnák, možná i nějaké lidské vzdechy, natahování nevděčníka na skřipec, žhavení lebky zvané budík, kladkostroj a v neposlední řadě jáma a kyvadlo…! V následujících minutách pak pokračuje procházka šachtou, kde nevidíte ani na špičku nosu. Všechno kolem padá na zem a člověk jen čeká, kdy mu na hlavě přistane SMRT!

I přes jakousi evoluční křivku však NAPALMED stále nepatří k běžně poslouchatelným produktům. Rovněž pochybuji, že tomu bude někdy jinak, ačkoliv mě napadla taková zajímavá věc a sám by mě zajímal třeba i Radkův názor! Myslím, že by nebylo od věci, kdyby pánové vytvořili nějakou hlukovou nahrávku v kombinaci se zvuky s různých hororů či jiných zvrácených filmů. V neposlední řadě bych uvítal třeba nějaký prolog temného hlasu, podobného jako mají třeba THE FIELDS OF THE NEPHILIM. Samozřejmě, tenhle můj výplod berte s čistou rezervou – prostě jsem se neubránil. Poslední tvorba NAPALMED však ve mně zkrátka evokuje výše popsané pocity, a protože jsem fanda hororů, nějaký podobný vývoj bych jen a jen uvítal.

Těžko však odhadovat, jestli by se podobná cesta zamlouvala konzervativním „hluchátorům“. Těžko říci, jak velké mantinely si kolem sebe staví NAPALMED. Až tolik jsem do komunity „výrobního“ publika nepronikl, abych věděl, co je do jistí míry „tolerováno“. Možná, že se až pateticky snažím zpřístupnit noise masám :). To by mě mohlo jednou mrzet. Tak doufám, Radku, že mě nikdy v noci neprobudíš se sbíječkou a baterkou v ruce! To jsou tedy noví NAPALMED! A teď ještě několik bonusů na závěr. Nejprve se můžete podívat na virtuální procházku bookletem (ano, přesně takhle vypadá) a pak se podívat na ukázku z koncertu…

[yt-black]FD1hMojCem4[/yt-black]

http://vidsearch.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=1182801523

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.channel&ChannelID=109747241

http://www.napalmed.cz/

Fotogalerie

[nggallery id=7]

One thought on “Napalmed: iii”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *