NAPALMED – „Na smetišti rozebraných robotů

zoomooz1R.U.M. zine ve spolupráci s PigeonShitAgency nedávno pořádal koncertní vystoupení, na kterém se také přestavil Radek Kopel, coby nositel „napalmedovského“ řádu hluku. Ještě předtím jsem však obdržel dva CD disky, jejíchž obsah jsem mohl řádně porovnat s živou prezentací. Tohle vodítko mi ale spíše malinko pomotalo hlavu. Přece jen Radek „vyrábí“ spoustu zvukových odrůd a někdy je opravdu těžké se v těch hlavolamech vyznat. S Radkem jsem ještě ten večer prohodil několik slov a uvědomil jsem si, že fantazie při tvorbě jeho produkce se značně liší od fantazie mé, tj. posluchače. Já ve své zvrácené mysli neustále modeluji šílené představy a chorobné zvuky přirovnávám vždy k nějakým „cyber scenériím“.

Radek mi však osvětlil, že jeho zajímá výhradně zvuk (pro někoho randál) samotný. Je tedy jakýmsi zvukovým objevitelem. Neustále hledá cesty, po kterých ještě nešel. Po vzájemné diskuzi jsem tedy dostal další návod, kterak k produkci NAPALMED přistupovat. Popis následujících disků je tedy jakási šance o nový přístup. CD nazvané „ZOOMOOZ“ obsahuje deset tracků a ihned předesílám, že něco podobného jsem od Radka ještě neslyšel (a to patřím už vcelku k pravidelným recenzentům). Prvotní tracky totiž patří někam do oblasti relaxačního noise coru! Tenhle šílený stylový hybrid zavání schizofrenií, ale nemůžu své pocity vyjádřit jiným způsobem. Příjemné „vrnění“, nikterak neruší a vřele ho doporučuji všem jedincům, kteří s moozazoomnoisem začínají. Na mysli mám především kompozici s názvem „Ambientika!“. Probuzení přichází až se „sirénovitou“ peckou „Elektroimpulstromix“, připomínající zmutovanou hasičskou sirénu, hospozínských dobrovolných hasičů. A sakra…a to jsem se chtěl zbavit představ! „Ruchoatmosféra“…znázorňuje praskání ohníčku. Jako kdybyste si nahráli praskání dřeva u táboráku a řádně ho zmutovali. Když „hoří ohníček“ – pohoda. Když hoří stoh – pohoda, ale když už hoří stodola, tak raději přepínám na další track. „Elektroruchadlo“ však není nikterak zničující. Zdá se mi, že malinko navazuje na „relaxační úvod“. „Bouřkaambienttovárna“ se naopak nese na vlnách black-noise coru! Bez přehánění se jedná o temný industrial ambient, jako když posloucháte ambientní projekty BURZUM. Tohle je opravdu TEMNOTA! Tohle bych od NAPALMED nečekal. Budu se muset Radka zeptat na jeho vztah k black metalu. Oproti koncertu je tahle nahrávka o dost jemnější. Podobnou náladu mám rád a upřednostňuji ji také u hudby jako takové. Domnívám se, že tuto dávku noisu dokáže ustát téměř každý zvídavý člověk. To druhé CD, nazvané „moozAzoom“ je až na výjimky dosti syrové a agresivní. Stačí, když mrknete na obal!

Navíc délka celého disku dosahuje téměř sedmašedesáti minut! Jestliže by jste ze svého života chtěli vymazat některé vztyčné momenty tak si tenhle matroš napěchujte do sluchátek. Slibuji vám, že přijdete nejen o vzpomínky, ale především o uši! Největší legráckou jsou názvy tracků: „Otevírací“,“Uváděcí“, „Klepací“, „Trhací“, „Plechující“, „Míchací“, „Hlasovací“, „Vzruchující“, „Elektrizující“, „Vyčkávací“, „Krokovací“, „Narušující“, „Uzavírací“. Zvukově je to však na mě až příliš silná káva. Na jeden zátah tohle prostě nedám. Cítím z toho všeho až příliš moc negativní energie. Jako kdybych se procházel po smetišti rozebraných robotů.Tu hlava, tu ruka, támhle šroubek…místo krve olej… Opět jsem neoddělil fantazii od soustředěnosti. Radek Kopel z padesáti lidí osloví cca.dva posluchače. Živým důkazem je třeba bubeník Honza Lopata (KOHOUTEK,DARK FUTURE), který byl z Radkova živého vystoupení úplně nadšen! Dokonce si koupil i jeho DVD a neustále mi opakoval, že to je zatím nejlepší „kapela“, kterou jsme kdy pozvali!!! A pak že na tom všem nic není!

napalmed@seznam.cz
http://www.napalweb.unas.cz

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *