NAPALM DEATH – Smear Campaign (2006 Century Media – limited edition digipak)

napalmTak a máme tady dalších osmnáct tvrdých zásahů od praotců celého grind coru. Osmnáct nových skladeb všechny váhající přesvědčí, že NAPALM DEATH hned tak něco nerozhází. Limitovaná edice je v klasickém papírovém obalu o dvě skladby bohatší než klasické CD a s velkou samolepkou vyobrazení obalu desky. Jen ta cena je pro fanouška metalu docela brutální, ale to sem asi vůbec nepatří. Začínající kratičká skladba vás odvede daleko do atmosférického metalu, podpořeného klávesami. Jen jako takové malé úvodní oblouznění, aby vás hned další skladba ujistila, že jste v náručí opravdové bestie, která vás jen tak v klidu nenechá. Zabijácký zpěv kytaristy spolu s klasickým hrubozpěvem jsou pro toto album typické a dosti oživující.

Další písně vám nedají ani na chvilku vydechnout a procestujete s nimi nekonečnou pouť, kterou kapela za ty roky prošla. Je to jako když si listujete v učebnici nebo příručce s názvem grind core. Budete se bavit a vaše hlava se nezastaví, protože si ji nejspíše ukroutíte. Občas na vás vyskočí nějaký ten kousající hard core riff, aby vás zase smrtelně usadil bubeník se svojí svištící palbou bicích. Občas odlehčíte zaskákáním do rytmu, ale opravdu si nevydechnete. Schválně si zkuste zatančit při poslechu nového alba jako Barney, který je opravdu vynikající tanečník. Zásadní hit přichází v podobě páté skladby „When All is Said and Done“, která má i skvělý klip (lze najít www.youtube.com). Skladba řadící se do dlouhé řady hitů, jako by NAPALM DEATH měli hitů málo. Jak to jen sakra dělají… Vše teprve začíná, kolotoč s rychlostí, že by z něho všechny děti asi vylétly, neúprosně pokračuje. Další zajímavá skladba je skoro hned v zápětí, a to s číslem sedm – „In Deference“. Skvěle poskládaná skladba s hostující zpěvačkou Anneke van Giersbergen z THE GATHERING, která účinkuje už v úvodní alternativní skladbě. Ostatní písně následují nastavený směr a basové chvilky jsou opravdu maso. Jak je už u NAPALM DEATH klasickým zvykem, s ničím se moc nemazlí a jedou jak s větrem o závod, což platí hlavně pro bonusovou skladbu s číslem dvanáct „Call That An Option?“ Album je stále lepší a lepší. Riff za riffem, skladba za skladbou.

Nová deska snese srovnání s nejlepšími deskami tohoto nesmrtelného tělesa. Skoro hodinovou jízdu uzavírá poslední bonusová skladba „Atheist Runt“. Tato skoro šest a půl minut dlouhá kompozice se odvíjí od jednoho temného industriálního riffu, který prostupuje celou písní spolu s tentokrát opravdovým naléhavým zpěvem. Další nové skladby jsou opravdu chuťovkou pro každého fanouška tvrdé hudby a jak bylo řečeno, prochází společně s kapelou celými dějinami drtícího kovošrotu.Věnujte tedy zvýšenou pozornost nové desce a nechte ji, ať vám odhalí své krásy. Budete potřebovat více poslechů, abyste odhalily všechny její skryté krásy. Pokud se dá o kráse, ve spojení s takovýmhle bordelem, vůbec mluvit.
(limitovaný digipak obsahuje 2 bonusové skladby oproti běžnému vydání – jak je uvedeno výše: „Call That An Option?“ je zařazena jako 12. v pořadí, druhý bonus „Atheist Runt“ pak CD uzavírá jako 18. song. Běžná edice tedy obsahuje skladeb 16. – pozn. Gory)
PS: Moc se mi do toho nechtělo, ale musím zareagovat na poslední vystoupení NAPALM DEATH u nás. Nechápu, proč se udělal koncert NAPALM DEATH v takovém klubu jako je Matrix. Je hezké, že se zde NAPALM DEATH líbí a hezky přejí z pódia k narozeninám, ale co ti lidé, kteří vyrazili bez lístku s nadějí, že uvidí své miláčky, a pak zbytečně čekají před klubem? Kdo má ještě lístky? Kdo si nekoupil v předprodeji měl jaksi smůlu. Nechápu tento přístup pořadatelů. Já sice lístek z předprodeje měl, ale skoro mně to nebylo nic platné. Když vám blokuje cestu do klubu vrchní anarchista Iny z kapely GRIDE. Což se dá očekávat, když je kolem něho ještě dalších několik desítek fanoušků bez lístku, které bohužel nenapadlo, že by měli jistit své dlouhé výlety lístky z předprodeje. Mě samotného by to taky nenapadlo! Díky Radce za lístek! Příště by se tohle mělo nějak rozumně vyřešit! K samotnému koncertu jen velmi krátce. Zvukař měl tento večer asi velice špatný den. Nejlepší zvuk přece nemá mít první kapela MENDEED! Další přeceňovaná formace, BORN FROM PAIN, jejich druhá kytara zvukaře asi nebavila a proto nebyla vůbec slyšet. NAPALM DEATH měli sice už lepší zvuk, ale jejich baskytarista by zasloužil opravdu trochu víc práce zvukaře. Zvláště v hitovce “Breed to Breathe“!!!

Radim

kontakt:

www.napalmdeath.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *