NAGA PRODUCTIONS

Po delší době jsem se rozhodl, že vám opět představím nějaký další tuzemský label a po kratičkém přemýšlení jsem poskytl několik otázek pánům z vydavatelství Naga Productions, které se čím dál tím více rozjíždí a v posledních dnech do světa vystrčilo skutečnou hudební lahůdku. Více ale už v rozhovoru samotném. Na mé otázky odpovídal Michal alias Einsk, jinak také bubeník kapely HEIDEN.

Na úvod bych byl rád, kdybys ve zkratce představil label NAGA prod. Kde se vlastně vzaly prvotní myšlenky ohledně založení? Určitě by také nebylo od věci, kdybys uvedl, kolik lidí vlastně za tímto vydavatelstvím stojí?
NAGA Productions je brněnské vydavatelství, které si před pár lety dalo za úkol vydávat převážně black metalové nahrávky kapel, které se snaží jít trošku jinou cestou než zbytek BM scény, který už svou podporu má. V té době jsme to zakládali já a Typhon. Oba jsme v té době působili v kapele SVARDENVYRD. Čekalo nás vydání desky „Obyčej Slunovratu“ a nenašel se žádný label, který by chtěl její vydání zaštítit. Není divu, ono taky u nás krom dvou BM labelů nikdo jiný nebyl a v zahraničí samozřejmě o „no name“ projekt neměli zájem. Rozhodli jsme se tedy oživit mrtvý label NOVÝ ÚSVIT (bývalý ARISTIA DISTRO a BRÁNY BRATRŮ) s tím, že použijeme jen tituly, ale vše se začne dělat jinak a tentokrát pod mým „velením“. To nám vydrželo od roku 2005 dodnes. Vedení distribuce, vydavatelské činnosti a komunikaci řídím já a Typhon se stará o technickou stránku věci spolu s promotion. Taky bych rád podotknul, že veškeré vydělané peníze investujeme do dalšího vývoje a vydání a že z toho jako studenti nemáme nic do vlastní kapsy.

Mně osobně se zdá, že pole firmy Naga se neustále rozšiřuje, ať už je to z hlediska vydávání nových titulů, a nebo distribucí žhavých novinek. Hodláte jít ve své činnosti ještě mnohem dál, a nebo zůstanete spíše ryzím „undergroundovým“ vydavatelstvím?
Ano, to je fakt. Snažíme se neustále zkvalitňovat naši nabídku, ať už distribuovaných nebo námi vydávaných desek. S těmi žhavými novinkami se situace doufám zlepší, jelikož plánujeme rozšířit distribuci o další labely. V současné době se nám daří úspěšně distribuovat naše tituly do zahraničí a můžeme tedy posílit i naši nabídku v e-shopu. Rozhodně nechceme přešlapovat na místě a pořád se snažíme všechno zlepšovat. Myslím, že s našim žánrem zůstaneme undergroundem navždycky, ale chceme, aby naše služby byly ryze neundergroundové a na úrovni.

V minulosti jste vydali alba předních českých black metalových kapel, které rozhodně mají co nabídnout. Viz. třeba HEIDEN, HYPERBOREAN DESIRE…, nicméně mám pocit, že tyto kapely jsou tak trochu neprávem přehlížené, byť třeba recenze na jejich produkty jsou víceméně pozitivní. Abych byl upřímný, raději bych viděl tyto kapely na větších festivalech (např. BRUTAL ASSAULT), než třeba průměrné zahraniční akvizice.
Bohužel máš v tomto pravdu. Recenze na naše kapely jsou vynikající, ale zájem ze strany pořadatelů koncertů a veřejnosti není myslím adekvátní. S HEIDEN si tento rok zahrajeme na BASINFIRE festu, ale tam myslím nebude přesně ta cílová skupina fans, které chceme oslovit. BRUTAL ASSAULT nám je zatím zapovězen, ale nikam se rozhodně nechceme tlačit a hrát budeme jen tam, kde o nás bude zájem. Samozřejmě pořadatele oslovujeme, ale zatím bez úspěchu. Pravda je, že občas dorazí ze zahraničí průměrná až špatná kapela a sklidí ovace větší než výborná česká kapela. Asi tu platí jakýsi český komplex nebo co. Navíc je dost smutné sledovat, jak se na všech koncertech objevují stále ta samá jména a kapely se zvou navzájem na koncerty do různých měst. Tím vzniká strašná sterilita.

Probíhá mezi Naga prod. a ostatními vydavatelskými firmami nějaká užší spolupráce? To znamená – jde spíše o kamarádské vztahy, a nebo čistý konkurenční boj?
S některými labely u nás jsme v pravidelnějším kontaktu, ale je to jen na úrovně výměny zboží za zboží. Nějaký užší kontakt tu nemáme. Jsou tu i labely, které nás úspěšně ignorují a neobtěžují se ani odpovědět. Ale na to si člověk taky zvykne. Dobré vztahy máme s Blackym z Long Ago. Jednou za čas se za ním stavím a pokecáme, zhodnotíme a zdrbeme kde co.

Podle vašeho distro listu je zřejmé, že spolupracujete s lidmi z celého světa. Prozradil bys, se kterými kapelami, případně vydavatelstvími je spolupráce na té nejvyšší úrovni?
Po různých zkušenostech mi připadají nejspolehlivější a nejotevřenější lidé z USA a Kanady. O naše tituly je tam zájem a je s nimi vždy snadná domluva. Mezi tyto firmy řadím MORIBUND Records, RED STREAM nebo MORBID WINTER, MERCENARY MUSIK. Naopak někteří ruští distributoři potřebují cca půl roku, než pošlou balík a pak dojde zboží ještě poničené. Tak to je zas ta druhá strana mince :-).

Spousta CD ve vaší distribuci stojí cca 200 korun za kus, což je velmi solidní. Od čeho se vlastně takováto částka odvíjí?
Ta cena se odvíjí od toho, že jde o zboží vyměněné kus za kus za naše CD. Čili k výrobním nákladům na CD už nepřibývají žádné další závratné sumy. Pokud však CD’s kupuješ od vydavatelů nebo oficiálních distribucí, musíš počítat s cenou téměř dvojnásobnou. Zpravidla se jedná o špičkové tituly. Ty prostě nikdo nemění, jen prodává.

Nepravidelný návštěvník, který mrkne na vaše webové stránky, si nemůže nevšimnout, že ve vaší nabídce figuruje celá řada titulů ze zemí bývalého Sovětského svazu a dost možná i jiných, pro nás z téměř neznámých zemí. Zkus ve zkratce představit východoevropskou metalovou scénu a samozřejmě k tomu můžeš přidat i své oblíbence…
S východní scénou je to ošemetné :-). Na jednu stranu tam najdeš perly typu LOITS, SKYFORGER, OBTEST, HATE FOREST, NOKTURNAL MORTUM, TEMNOZOR, ARKONA atd. Na druhou stranu je tam spousta hrozných kapel vezoucích se na vlně úspěchu výše zmiňovaných. Black/pagan/folk scéna se na východě vyvíjela trošku jinak než západní a jela podle jiných lajn. Je více extrémní, syrová a atmosférická. Vše souvisí se vším, a tak lze toto přičíst i na účet celkové sociálně-ekonomické situaci. Bohužel zde najdeš spoustu extrémistických politických kapel, koketujících s neonacismem apod. U nás se vyvinula společnost lidí, kteří východní kapely vyhledávají a jsou ochotni si koupit cokoliv, jen když je to z východu. Proto tyto věci nabízíme, je o ně zájem a máme jistotu, že se vždy prodají. Když jsem na začátku zmínil oblíbence, tak zmíním i neoblíbence, kteří jsou jinak všeobecně velmi oblíbení – KRODA :-).

V nedávné době jste vydali CD norské kapely EMANCER, což je tedy skutečně kauf té nejvyšší kvality! Album „Twilight Of Randomness“ je vskutku vynikající a já osobně si nepamatuji, že by nějaký český label vydal natolik kvalitní zahraniční CD. Prozraď, jak vypadaly námluvy ohledně vydání právě tohoto CD? Nerozklepali se vám trochu kolena, když jste poprvé slyšeli materiál z připravované desky?
Na fakt, že EMANCER hledají label pro nadcházející desku, mě upozornil Fastred z MORTEM zinu a já jsem mu zato nesmírně vděčný. Jejich tvorbu jsem znal už delší dobu, čili jsem věděl, s kým mám tu čest. Zároveň jsem ale věděl o tom, jak je kapela nedoceněná a že by to snad mohlo vyjít. To byl navíc další důvod, proč je přivítat u nás. Kapelu jsem oslovil mailem a tak mi zaslali celou nahrávku, v té době ještě nezmastrovanou. Byl jsem docela ohromen a modlil jsem se, aby i kapela souhlasila. Poté začalo obvyklé vyjednávání a nutno říct, že EMANCER jsou vzácně skromní a rozumní lidé. Kolena se mi rozklepala, když jsem viděl účet za výrobu digipaků, ale jsem nesmírně rád, že to vyšlo a že vám nyní můžeme představit špičkovou norskou kapelu pod křídly NAGA Productions.

EMANCER jsou z Norska a jejich věhlas určitě nedosahuje takových výšin jako třeba u SATYRICON, nicméně mám pocit, že kvalitativně se k těmto „velkým“ kapelám může v klidu rovnat. Jaký je tvůj názor?
SATYRICON je pro srovnání velice vysoko. EMANCER nepatří mezi headline kapely, ale myslím, že by mohli být v budoucnu nástupci ARCTURUS nebo SOLEFALD. Jejich ryze progresivní styl jim pozici dost znepříjemňuje, jelikož lidé raději hltají veskrze konzervativní, ale vyšperkované desky. Každopádně jsou zatím dost přehlížení a já doufám, že se nám to podaří zlepšit.

A ještě jedna otázky k EMANCER. Hodláte i v budoucnu vydat následovníka „Twilight Of Randomness“? Osobně mám pocit, že až tuto desku uslyší někdo z velkých vydavatelských společností, okamžitě po kapele skočí (alespoň bych tedy tak jednal já :-)).
O tom jsme ještě nepřemýšleli a ani kapela zatím nic konkrétního neví. Pokud bude další deska a zájem ze strany EMANCER, pak jim vyjdeme vstříc, jak jen budeme moci a o vydání se postaráme. Nemyslím si, že po poslechu poslední desky by po EMANCER velké firmy skočili. Důvodem jsou prodeje a ne kvalita. Bohužel. Je to logické… srovnej si poslední vydání u mega labelu Season Of Mist – SEPTICFLESH – „Communion“, který v sobě snoubí kvalitu, progresi, monumentálnost. A NAER MATARON – „Praetorians“, což považuji za špatný vtip a přiznám se, že dloooouho jsem něco tak slabého neslyšel. Ale prodává se to, tak co. Je tam pan Vicotnik a lidé to kupují. Všichni jsou spokojení.

EMANCER byli ve vašem podání první zahraniční vlaštovkou, kterou jste přivedli na svět. Naskýtá se otázka, zda máte v záloze např. ještě nějakou další kapelu, jejíž počin byste chtěli v budoucnu realizovat?
Máme :-), ale víc nebudu prozrazovat, aby když to pak nevyjde, tak abych nebyl pro smích. Rozhodně nechceme zakrnět na domácí scéně, která toho moc nenabízí. Chceme si udělat nějakou základnu z našich i zahraničních kapel a na tom stavět. Kvantita jde u nás bokem. Spíše se budeme soustředit na menší množství projektů.

V současné době některé firmy místo promo disku posílají skryté linky, ze kterých si lze nové album stáhnout. Jak se ti líbí tento způsob vlastní prezentace? Byli byste ochotní jít také touto cestou?
Přiznám se, že je to pro mě novinka. Ale je to fajn, jelikož firmy ušetří za náklady na poštovném a nemusí je mrzet, když se recenzenti na sepsání recenze vyprdnou, nebo se CD někde cestou ztratí. Stejně se nahrávky na netu objevují max. týden po vydání, tak o co jde. Takové propagaci bych se nebránil.

A teď naopak tak trochu protichůdná otázka. Jak jsi spokojen s prací mediálních partnerů, kterým pravidelně poskytujete alba na recenze?
He, he, konečně! Na takovou otázku čekám už delší dobu a díky ti za ni. Přiznám se, že mě irituje, když pošlu nějakému periodiku desku v oficiální podobě ke zrecenzování a NIC! Zdravím redakci SPARKu. Dokážu ještě pochopit, když se recenze o měsíc dva opozdí – OK. Ale půl roku? Zdravím převážně německé webziny. Na druhou stranu musím i chválit a to v českých luzích a hájích hlavně MORTEM zine a FOBIA zin, kteří patří k nejrychlejším a nejspolehlivějším. Všeobecně mi chybí více zájmu o rozhovory s našimi kapelami. Ale jak říkám, nejvíc mě mrzí nezájem největšího tuzemského periodika, SPARKu. Při spolupráci s kritiky narazíš na skvělé lidi, ale i na ty nejhorší blbečky, co si lze představit. Např. když jsem kdesi četl v německé recenzi na WAR FOR WAR, že Češi by neměli strkat nos do black metalu a black metal by měli hrát jen Norové a hodnocení bylo 0/10, he, he, he. Ukončil bych to slovy jiného německého pisálka: „Ost Europa, Halt!“

Blíží se léto a sním spojená festivalová sezóna. Na kterých festivalech budou moci fanoušci najít stánek s vašim zbožím? Klidně můžeš také prozradit, na které festivaly se chystáte pouze jako posluchači…
Tak pokud vše vyjde jak má, tak nás lidé budou moct najít na HELL FAST ATTACKU v Brněnci, BRUTAL ASSAULTU v Josefově a DUNKELHEITU v Brně. Jako posluchač nikam nepojedu, ale určitě omrknu kapely na BRUTALU a DUNKELHEITU.

Závěrem úplně z jiného soudku. Sleduješ Euro 2008? Co říkáš českému výbuchu v zápase s Tureckem?
Fotbal sleduju a moc mě baví. Zápas s Turky jsem sledoval a přiznám se, byl jsem z toho hodně zklamaný. Ale ber to tak, že je to jen sport, a že zas jindy to bude lepší. Jedna generace a kouč odchází a budou jiní. Každopádně už se těším na kvalifikaci na MS!

Díky moc za odpovědi. Závěrem můžeš poskytnout ještě nějaké důležité informace, týkající se Naga prod.
Já moc děkuju za tvůj zájem Alle a za prostor, který jsi mi věnoval. Budeme rádi, pokud navštívíte náš e-shop a něco vás zaujme. Podporujte své oblíbené kapely a někdy na koncertě ahoj!

ALL

http://www.naga-productions.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *