MYTHOPOEIA

Mytho1A nyní je na řadě už avizované originální těleso MYTHOPOEIA. Tak se posilněte, pokud vám vadí pomalu blížící se zima, zalezte si pod deku, dejte si čaj s R.U.Mem a MYTHOPOEIA pomalu přichází k vám domů… Zpovídán byl vokalista Asura Godwar Gorgon’s Ray.

Hudba MYTHOPOEIAi je velice náročná na poslech. Na druhou stranu je ale originální. Myslím si, že ji jen tak někdo nestráví, souhlasíš se mnou?
Nejsi první, kdo to o nás řekl. Hudba je složena tak, abys i na tisící poslech objevil vždy něco nového, nebo jsme se o to snažili. Třeba jen malý hudební detail či jen výkřik. Ale zároveň jsou tam skladby, které tě chytí na první poslech a jsou tam skladby, které je třeba poslechnout vícekrát a odhalit jejich tajemnou krásu. Řekl bych, že je to spíše vyvážené, pro každého něco.

Asi byses divil, kdybych se nezeptal na název vaší kazety, co znamenají ta prazvláštní slova? Má to souvislost s obalem kazety?
Scheps Ankh je egyptské sousloví znamenající živý obraz, Aesch Mezareph je hebrejština a znamená to žhavení tyglu, řecké slovo Atropopaia znamená ochranná pomůcka a Míchání je míchání. Volný překlad zní asi takto – Mícháním ochranné pomůcky v tyglu dostaneme živý obraz. Je to jakási rada při magických operacích, bez řádné ochrany, postupu a dodržení jistých pravidel nemusí být operace úspěšně dokončena. Týká se to převážně textové části a vlastně i přímo – nepřímo obalu. Ten znázorňuje předávání moudrosti nového věku.

Mám pocit, že někdy slyším v hudbě MYTHOPOEIAi SORATH, hlavně v těch rychlejších pasážích…
To nepopírám, vždyť hudbu do MYTHOPOEIAi skládají i členové smečky SORATH. Ale stále si myslíme, že se MYTHOPOEIA liší a lišit se bude. A nebo to půjde tak daleko, že si obě kapely budou tak podobné, že splynou v jedno těleso, pak se kapela bude jmenovat MYTHRATH, che che che…

Zajímavostí jsou texty, o čem pojednávají? Jsou dokonce v několika jazycích?
Texty jsou různorodé, tajemné a zabarvené… Skládáme je tak, aby si každý vymyslel svůj vlastní živý obraz o jejich obsahu. Jsou o hermetických vědách jako celku, o našich positech, poznatcích, pohanismu. Tak třeba skladba „Leviah“ je vzívání génia (démona) básnictví a hudby. „Flames Eo“ jsou o vnitřním spojení energií mezi člověkem a makrokosmem, o vnitřních energiích v člověku.„Saba R“ je runový nápis znamenající mocné runy, samotná skladba se snaží zachytit let runového kouzla. A co se týká různorodosti jazyků, kazeta je nazpívána v angličtině, češtine, použili jsme keltštinu nebo spíše větev keltského jazyka užívaného na území středozápadní Evropy. A také českou kabalu, kterou studuje Heon Ostamon.

mícháníJe celá nahrávka koncepční, nebo jsou zde jednotlivé skladby zastoupeny samy za sebe?
Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď. Nahrávka není koncepční, každá skladba je zastoupena sama za sebe.

Skladba „It Is Blood Of My Veins“ byla zařazena na sampler BREATH OF DOOM. Pomohla vám nějak tahle kompilačka? Jak se vám líbí ostatní kapely zastoupené na tomto CD?
Myslím si, že určitě. Jelikož se skoro vše prodalo a připravuje se další náklad, tak si myslím, že tato kompilace má celkem úspěch. To pro nás znamená, že se kompilace dostala do rukou mnoha lidí a řada i jich reagovala a napsala si o první demo nebo o info či rozhovor. Prodejnost kompilace svědčí i o výběru kapel. Celkový dojem se pohybuje v kladné hldině a kapely, které jsou na kompilaci se hodně zlepšili.

Zajímavé jsou i vaše pseudonymy. Mají nějaký hlubší význam?
Co se týká našich pseudonymů, u nekoho je to hlubší význam, u někoho ne. Pseudonymy vznikly na základě našich civilních jmen a ty jsou v této záležitost dosti komická, např.: Kaše, Sádlo, Šťovíček apod. Che, che, che, ty příjmení jsou fakt pravý. No a tak jsme se snažili vymyslet nějaký pseudonymy, který by dávali i nějaký mystický význam spojený s osobou. Pro příklad napíšu své jméno Asura Godwar Gorgon’s Ray. Asura – démon popírající svou existenci, takový ateista duchovna, ale je jeho součástí, Godwar (Bůh války) je anglická verze mého jména, jehož význam je zde v opaku (mé jméno je, nepíšu ho moc často, jsi první, komu ho píšu, Bohumír), Gorgon’s Ray je složenina řeckého jména pro Ďábla a je to zdrobnělina od Demogorgon a Ray je anglicky paprsek – tedy Ďáblův paprsek. Uf. Snad jsem odpověděl dostatečně.

AsuraMusím se přiznat, že MYTHOPOEIAu jsem ještě živě neviděl, jaké jsou reakce fans na koncertech? Dá se tahle hudba na koncertech vůbec vnímat? Já k téhle muzice potřebuju absolutní klid.
Tak a kámen úrazu – koncerty. Naživo je těžké MYTHOPOEIAu nazvučit. Spousta zvukařů si neví rady a podle toho některý koncerty taky dopadají. Ale když se to povede, pak je to paráda. V Plzni a okolí, kde nás fans znají, tak se hejbou. Ale když vyjedeme mimo, tak je znát, že lidi, který to neznaj a mají o tuto hudbu zájem, tak poslouchají na úkor pohybu. Dá se tedy vnímat, ale není to stoprocentně ono.

Bude příští materiál jednoduššího rázu, nebo navážete na současnou tvorbu, čili hodně experimentů a hlavně originalita?
Jestli bude nový materiál jednodušší, nebo půjdeme nadále ve stejných kolejích, ukáže čas. Teď máme jakési klidné období. Nový materiál začneme skládat až v novém miléniu. Ale s jistotou mohu říct, že bude určitě jiný než Haarmonia i Scheps Ankh. Budeme se snažit, aby byl lepší než předchozí, aby byl originálnější a stále tvrdý. Prostě MYTHOPOEIA.

Nový materiál bude už na CD?
Nechci předbíhat dobu, nevíme, co se ještě stane. Ale ta možnost tu je, ale nechci to zakřiknout. Uvidíme, s čím přijde Pavel a METAL BREATH prod. Dnes už stejně CD není jistotou, že kapela je kvalitní, dnes vydává CD kde kdo. Nechci tím nikoho napadat, ale jistě mi dají všichni za pravdu. Samozřejmě si ho přejeme a fans se už taky ptají, zda nový materiál vyjde v podobě CD. No, uvidíme

Moc ti děkuju za rozhovor a nyní můžeš něco vzkázat na závěr…
Děkujeme moc za rozhovor a přejeme hodně čtenářů. Děkujeme všem, kteří si tento rozhovor přečetli. Buďte v HARMONII a podporujte underground.

ALL

band contact: Equinox Production
Miroslav Sádlo, Heyrovského 24, Plzeň 320 06
Pavel Kusniarik, Blatenská 12, Plzeň 307 02

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *