Mystické postrockové plochy nového alba FDK míří na vrchol žánru

Zatímco z postrockových ploch nového alba „Earthlinked“ od FDK vyvěrá vzletnost, hardcorový základ mu dodává drsný nádech. Podstatná přitom zůstává sugestivnost masivních zvukových stěn, v nichž hrají prim kytarové plochy tvořené nejen tvrdými riffy, ale též subtilními linkami, které představují životodárné žíly v hrubé hardcorové tkáni.

Kompozice FDK se rozprostírají na širokých emocionálních planinách, jejichž rozlehlost umožňuje vyniknout každému z citových poryvů, který může jejich naléhavý tón způsobit. Své skladby FDK dokážou vyklenout do rozsahu překračujícího běžné trvání rockové písničky a za pomoci naléhavého řevu, ale i jednoduchých melodických motivů staví své počínání na mystické pomezí obyčejnosti a nadzemskosti.

Hudba na „Earthlinked“, podobně jako na minulém albu „Borderline“, dokáže být povědomě naléhavá i nadpozemsky očistná. Mimořádně silná je pak kapela i naživo. Jak říká kytarista Vanja: „Hrajeme celý koncert a ne jednotlivé písničky.“
Neustálé srovnávání s kapelami jako Isis nebo Neurosis nebylo mimo mísu – FDK jsou totiž jednou z mála tvrdých českých kapel schopných ve svém žánru čelit mezinárodní konkurenci. Výjimeční jsou nejen hloubkou své evokativní hudby, ale i tím, že jí dokážou strhnout při prvním setkání. Hutnost kytarových stěn, emotivní doprovodný zpěv i úlevné chvíle post-rockové citlivosti jsou tím, co u FDK láká k opakovanému prožívání jejich hudby.
Album vychází 1. září u X Production, divize Redblack.

Ohlasy na předchozí tvorbu:
»Možná nejlepší věc, s jakou jsem se na tuzemské scéně setkal za hodně dlouhou dobu.«
– Martin Čermák, Spike
»Pestrý post-hardcore z produkce FDK svádí k rozjímání, ponoru i headbangingu, který se však od toho heavymetalového odlišuje jakousi oduševnělostí, kterou je do něj třeba vkládat.«
– Viktor Palák, www.abysszine.com

FDK jsou:
Babb – zpěv, klávesy, sampler & syntezátor, Cholda – kytara, zpěv, Vanja – kytara, programming, Hujer – baskytara, Přéma – bicí.
Na albu najdete tyto skladby:
1. No Love to Scorch
2. MMX AD
3. Transocean
4. The First Dream
5. Execution
6. Slurred
7. Katla
8. Earthlinked

Nejbližší koncerty:
06.10.2010, Praha – Cross, + GOSPEL OF THE FUTURE
07.10.2010, Plzeň – Pod Lampou, + GOSPEL OF THE FUTURE
08.10.2010, Hradec Králové – La Putika, + GOSPEL OF THE FUTURE
09.10.2010, Zlín – U Tetoura,+ GOSPEL OF THE FUTURE
10.10.2010, Brno – Melodka, + GOSPEL OF THE FUTURE + TBA
05.11.2010 – Tábor – MC Orion, + Born Again 06.11.2010, Jindřichův Hradec – Lucky Perry, Zbuzany, + Born Again

http://bandzone.cz/fdk

http://www.fdkband.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *