MUSTAN KUUN LAPSET – Saatto (CD-2017, Inverse Records)

V Česku nejsou MUSTAN KUUN LAPSET až tak známou kapelou, ale na domácí scéně si za léta trvanlivosti vydobyli solidní pozici. Finsko? Ano, ostatně samotný název je všeříkající. Páté řadové album přichází po dlouhých deseti letech a zajisté se dá hovořit o čistém comebacku, neboť právě po vydání alba „Viimeinen laulu kuolemasta“ se MUSTAN KUUN LAPSET rozešli. Alespoň to tedy sami deklarovali.

Nicméně po čase se pánům dost možná všechno rozleželo v hlavách a „Saatto“ budiž velmi solidním návratem k temné formě atmosferického hudby, jež primárně vychází z death metalu. Pokud se k vám dostal výše uvedený předchůdce, vězte, že novinka působí jako logický následovník. Nahrávka rozhodně uspokojí všechny posluchače severské melodiky, přičemž hodně silným nástrojem přesvědčivosti je kouzelný finský jazyk. Přestože kolekce působí na první dojem relativně „obyčejně“, není nikterak vyčpělá a skvěle vystavěné kompozice z ní dělají důvěryhodné a zcela uvěřitelné dílo. Brilantní zvuková vytříbenost je poté už pomyslnou třešničkou na dortu, kterému rádi podlehnou všichni milovníci skandinávského metalu.

MUSTAN KUUN LAPSET budou rozhodně dobrou alternativou pro posluchače, jímž se zdají poslední alba AMORPHIS až zbytečně nažehlená. U těchto Finů stále ještě potkáte plný ranec surovosti a řádného metalového hrubiánství, přestože i oni se svým nekompromisně death-blackovým začátkům notně vzdálili. Celkově ovšem hodně příjemné album. Inverse Records určitě moc dobře vědí, proč svoji energii vložili právě do tohoto díla.

Mustan Kuun Lapset

Skladby: Ja toinen yötä rakastaa, Peikonmieli, Kuolemanvirta, Amor Vincit Omnia, Cilice, Sudenilma, Valkoinen satama – Haaksi, Valkoinen satama – Tyven, Saatto.

Sestava: Pete Lehtinen – kytara, zpěv, klávesy; Heikki Piipari – kytara; Ville Pelkonen – basa, zpěv; Mikko Hautala – bicí.

ALL

https://www.facebook.com/mustankuunlapset

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *