MUD PIES – On The Bamb „o“ Ski (MC-1993)

Krátká, ale poměrně pestrá je historie pražské crossoverové formace MUD PIES, kterou jsem si vybral do dnešní Kazetománie. V podstatě hned po prvním demu se o kapele začalo hovořit jako o nesmírně talentované štice tuzemské scény a mnozí odborníci ji proklamovali skvělou budoucnost. Nakonec však zůstalo jen u přání, nicméně kapela po sobě zanechala alespoň dva demáče, přičemž právě ten druhý v pořadí se dá směle označit jako takové regulérní „kazetové album“. Pro potřeby této rubriky jsem si však vybral raději debut, kterému mám jaksi intenzivnější vztah.

Kapela vznikla na jaře roku 1993 a jejími zakládajícími členy byli Petr Víšek, v té době ještě hrající ve skupině ABAX a Honza Hladík / SLUT, P.S. ,DETROM, ) /. Ti si přizvali doposud nikdy nezpívajícího Radka Vondráčka a kolegu Honzy Hladíka ze SLUT, Honza Žaluda. První koncert proběhl v září 1993 a to v klubu 007, přičemž nedlouho poté vzniklo ve spolupráci se zvukařem Tomášem Hadravou natáčení prvního dema „On The Bamb“o“ Ski“. Prapodivný název tehdy neznamenal nic jednoduššího než název ulice, ve které měla kapela zkušebno – a sice v „Bambouskách“. Demu tak každý správná fanda říkal „Bambousky“, což některé neinformované dokázalo několikrát splést a dokonce jsem slyšel i jednoho borečka, který mi říkal toto: „Jojo, MUD PIES, to byly časy! Jen ty „Bambousky jsem nikdy neslyšel“.

Bylo to skoro až neuvěřitelné, ale MUD PIES měli hned od začátku poměrně širokou základnu fanoušků, jimž brzy zaimponovala kytarová forma rap coru, kterou tady v oné době vlastně nikdo nehrál (jedinou výjimkou byli snad jen „soupeři“ WALK-CHOCK-ICE). Petr Víšek k tomu onehdy řekl: „Chtěli jsme zkusit něco nového. Máme zkušenosti z metalových a hard coreových kapel, ale tohle nás teď baví mnohem víc. Zvlášť koncerty si skvěle užíváme“. Zamilovanost v amerických HC bandách, více rapu, metalové kytary a silná dávka vlastní identity. To jsou všechno atributy, které lze i po čase vystopovat na undergroundovém demu s xeroxovaným obalem. Zvuk byl na tu dobu vcelku soliní, byť určité prvky neprofesionality by se zde najít daly. Nicméně všechno překrylo maximální nadšení a snaha zorientovat se v hudebním ranku bez sebemenší zkušenosti. „Když se MUD PIES rozjel, neviděl jsem důvod, proč bych se měl vracet zpět k tomu, co jsem do té doby dělal. Metal jako takový se stával nezajímavým. Už mě to nebavilo“.

První hotovou skladbou, se kterou byla kapela po všech stránkách spokojena se jmenovala „Trip“. Tenhle reprezentativní vzorek si kapela hýčkala natolik, že si ho přetáhla i na další demáč s názvem „Kurt Konrád ´94“ (pojmenování opět dle ulice). Nakonec však nebyla jediná. Fanoušci si jistě vzpomenou na koncertní hitovku „Bitch“, neoficiální hymnu „Popsong“, nebo pomalejší „Say Nice Things About Pigs“. Tento demáček je však výjimečný především tím, že se na něm objevují také tracky, které již kapela nikdy více nepoužila ani studiově nevylepšila (některé však byly připraveny pro debutové album „Balsam“). Jedná se především o vtipnou punkovku „Worm“, naléhavou „Painless Palsy“ (přezdívanou jednoduše „TV Time“) a skvělou rapovku nazvanou jednoduše „T“. Pokud se dobře pamatuji, tuhle skladbu MUD PIES nikdy nehráli naživo (možná z důvodu její pomalosti). „Worm“ je legrácka, která nás napadla náhodou. V jejím úvodu řežu do struny takovým stylem, že to evokuje dřevokazného brouka, kterej právě žere“.

Demo „On The Bamb“o“ Ski“ tak kapele předurčilo světlo budoucnost a nakonec tomu i tak bylo. V roce 1994 byla sestava rozšířena o druhého zpěváka Martina „Murphy Nekrávu “ Nevoleho (dříve DETROM) a Zdeňka Rudola. Ještě v téže roce vyšla již výše zmíněná kazeta Kurt Konrád 94, přičemž management zajišťoval Filip Kolací, bývalý basák skupiny PLEXIS. Nakonec zbývá ještě zmínit, že se MUD PIES za celou dráhu setkali s kapelami jako HEADCRASH, WALTARI, FREAKY FUCKIN WEIRDOZ, BOO YAA T.R.I.B.E, KURTIZÁNY z 25 AVENUE…atd. Velká škoda, že alespoň legitimní CD nikdy nevyšlo. Pouze vybraní jedinci ho vlastní, ovšem bez výsledného masteringu. Kdo z fanoušků by měl zájem, rád mu přepošlu obě dema ve formátu mp3. Stay MUD!

ALL

http://bandzone.cz/mudpies

11 thoughts on “MUD PIES – On The Bamb „o“ Ski (MC-1993)”

  1. Ahoj! Napiš mi sem email a já Ti obě dema zašlu v mp3 přes úschovnu, ok?

  2. prosim o zaslání obou dem, leta jsem je nemohl sehnat.
    koncert v RC Bunkr s Headcrash byl fantastický.

  3. Jak už jsem výše psal, uveďte mi sem vaše e-mail adresy a dema Vám zašlu v mp3 přes úschovnu. Jinak pokud se vše povede, můžete se brzy těšit na retro-rozhovor o MUD PIES…

  4. Ahoj! jak mi to vyjde, šoupnu ti to přes úschovnu, ok?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *