MOURNLORD – Reconquering Our Kingdom (MC-1995)

Do „Kazetománie“ jsem poprvé zařadil zahraniční nahrávku a hned na úvod prozradím, že se jedná o skutečnou raritku. Tenhle druh undergroundu zkrátka nemůže být hlubší! Demo projektu MOURNLORD jsem si před lety objednal z distra labelu Pussu God Records, a to z toho důvodu, že jsem měl chuť na jakousi zvláštnost, přičemž o kvalitách tohoto ambientně-blackového produktu jsem pochopitelně neměl ani potuchy.

Po hříchu mi však ani xeroxový obal kazety nenabídl žádné ucelené informace (jen zázrakem jsem rozklíčoval názvy obou kompozic, inu žádná velká matematika:„Reconquering Our Kingdom 1 a 2“.), a tak mi nezbývalo nic jiného, než vzít v potaz fakt, že Mournlord je švédský umělec, jehož největší záliba spočívá v komponování temného orchestrálního charakteru s kostelní atmosférou. I přesto, že nahrávka není zvukově nikterak vyštolovaná a působí až brutálně minimalisticky, znamená pro mě jakýsi sentimentální jakost náhledu do té nejhlubší studny zatuchlosti. Mrazivá atmosféra klávesových orchestrací funguje v područí Mournlorda naprosto jedinečně a je s podivem, že „Reconquering Our Kingdom“ je v diskografii projektu ztraceným sirotkem.

Kromě hlavního protagonisty, jenž se logicky postaral o veškerou hudební část, je třeba zmínit ještě jméno Stefana Weinerhalla, autora veškerých textů. Ono vůbec slova samotná jsou přednášena vskutku emocionálním způsobem a dost možná se o jejich přísun k posluchačově uchu postaral jistý Christian Schütz, který „nějakým způsobem“ na nahrávce rovněž participoval. Více toho však dostupné prameny neudávají. Jedinou výjimkou tak budiž přesná identifikace hlavního protagonisty, jehož civilní jméno je Karl Beckmann. Pokud vám toto jméno něco říká, vězte, že tento agilní Švéd je spojen s celou řadou známých metalových spolků, přičemž mezi ty nejznámější patří MITHOTYN, MEADOW IN SILENCE či stále aktivní KING OF ASGARD.

A protože by jen tak nemělo smysl popisovat holými větami úplně bezvýznamnou nahrávku, dal jsem si tu práci a v podstatě celý matroš přetavil z kazetové pásky do digitální podoby. Kterak tedy chutná „Reconquering Our Kingdom“ si můžete na vlastní kůži vyzkoušet pod tímto textem. Pokud někoho z vás tenhle takřka zapomenutý počin zaujme, budu pochopitelně velice rád, ostatně to je i smysl celé „Kazetománie“.

Sestava: Mournlord – hudba, Christian Schütz – asistence, Stefan Weinerhall – texty.

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *