MOURNFUL GUST – For All The Sins (CD-2013, Solitude Productions)

Poslední dobou má štěstí na kvalitní počiny z východu a rovněž opus „For All The Sins“ od ukrajinských MOURNFUL GUST není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Kapela co do činnosti funguje už od roku 2000, ovšem po realizaci CD „The Frankness Eve“ (2008) došlo k odlivu většiny členů, a tak úplné začátky souboru pamatuje dnes už jen vokalista Vladislav Shahin. Všichni ostatní se přidávali v průběhu času, přičemž nejpodstatnější doplnění přišlo přesně v roce 2009, kdy se MOURNFUL GUST odhodlali k příchodu číslo dva!

V podstatě se dá tedy říci, že „For All The Sins“ je pro kapelu opětovným debutem, a kdyby si snad sestava dala úplně nový název, opravdu by tomu tak bylo, ovšem s ohledem na zvolenou hudební látku by bylo vcelku nevýhodné k tomuto kroku přistupovat. Už po poslechu úvodní skladby „Sleeping With My Name“ je totiž zřejmé, že Ukrajinští hoši a jedna slečna nespálili mosty raného doom metalu a řádně se opřeli alespoň do zdánlivě vyznívající modernizace. Ta spočívá především v namakaném zvuku, jenž automaticky odděluje MOURNFUL GUST od staré školy zkázonosného žánru. Velmi vkusně a zároveň aktuálně vypadá cílený „cross“ mezi klasický funeral doom a písničkově laděný gothic metal, nemající až tolik prostoru, nicméně je dosti podstatnou součástí celku. Osobně bych si tvorbu kapely dokázal představit bez ženského vyvýšeného sopránu, ale protože těchto náznaků je na desce méně, není takový problém tento prvek překousnout, byť je na sto honů znát, že je pro kapelu důležitá i textová složka, které je nutno „jíti na ruku“. Z toho důvodu je i Vladislavův growling dostatečně frázovitý a při některých jeho sloganech doslova běhá mráz po zádech!

Při všech těchto přednostech pak už nezbývá nic jiného než pochválit MOURNFUL GUST za soubor členitých skladeb, které se rozhodně neslévají v jednu, ale naopak se snaží posluchače probudit spoustou nápadů či rozličných nálad. Mezi skvostné kompozice bych si proto dovolil vybrat hned několik skladeb, přičemž přímo zmíním pouze dvě, a to proto, že s ohledem na žánr představují hotový nadstandart toho, co v dnešní době můžeme v doom metalu slyšet. „Keep Me Safe from the Emptiness“ je jedenáctiminutová hrbolatě zbarvená balada, vrcholící ve šťavnatých refrénech a na mě osobně působí jako takový příjemný odlitek z tvorby NOVEMBERS DOOM. Ale tohle je pouze jedná tvář tvorby Ukrajinců. Ta další číhá kupříkladu ve skladbě „Let The Music Cry“, kdy se MOURNFUL GUST dostávají hodně blízko ke klasické „gothic“ písničce. Možná, že kdyby podle podobného klíče byly postaveny všechny songy, nebyl by hudební až tak hluboký a vlastně by z něho byla odkrojena potřebná temnota, bez které by tohle všechno nemohlo dýchat. V rámci žánru tedy znovu dosti kvalitní počin. Jasná cesta, zřetelný cíl, žádná nuda, plno romantiky i temnoty. Tak tak…

ALL

http://www.mournfulgust.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *