MONTES INSANIA – Absurdum (CD-2015, Symbol of Domination)

AbsurdumRusko-ukrajinský projekt členů funeral doomových Поезд Родина (Train Motherland) jsem už na Rumzinu v minulosti představil. Ovšem nyní se ke slovu dostává MONTES INSANIA, další libůstka kamarádské dvojice Andrey T./Eugene. První jmenovaný se stará výhradně o skládání hudby, kolega má v merku texty a vokály – jak prosté. V této souvislosti musím sdělit, že oba protagonisté patrně vše nutné nahrávají ve svých pokojících, a přestože jejich produkty nejsou opatřeny explodující produkcí, dokáží zaujmout. Je tomu tak u umrlých Поезд Родина, je tomu tak i u MONTES INSANIA. Žánrová rozdílnost však spočívá ve stovkách světelných let.

Kolekce „Absurdum“ přísáhá na post-blackmetalově vachrlatou kulišárnu a svým názvem tak připravuje posluchače na nevšední hudební zážitek. Těch avantgardních libůstek je v jednotlivých kompozicích celá řada a můžete si být jisti, že všechny položky jsou řádně nesourodé a horko těžko se dají naposlouchat. I navzdory tomu se ovšem některé útržky vybraných skladeb jeví velmi dobře, ovšem zmínit musím i podstatnou řadu méně výrazných míst.Montes Insania_logo Těžko se mi v rámci devíti kompozic vybírá nějaká opravdu výjimečná, neboť všechny položky jsou k sobě svázány víceméně koncepčně a společně vypráví příběh o absurdnostech všeho druhu.

Ošizena však nebyla ani složka pěvecká, neboť vokálních stylistik je na albu obsaženo poměrně dost, zvláště pak ta extrémní zásobárna se ukázala jako solidně zaplněný sklad. Bohužel používání především extrémních screamů se mi občas jeví jako necitlivé, zvláště pak v těch rozvláčnějších (téměř) post-rockových pasážích. Těžko říci, jak moc chtěla dvojice docílit toho opěvovaného absurdna. Ostatně právě toto slovo je v bookletu zmíněno nezakrytě hned několikrát, a to hned v několika různých jazycích. Jó… a schválně se podívejte na neuvěřitelně zašmodrchané logo MONTES INSANIA! To mě fakt pobavilo ve všech ohledech. Tohle ale fakt přečíst nejde. 🙂

Když jsem výše uvedl, že se album skládá z devíti položek, měl bych ještě přidat informaci o přidaném bonusu. Ten je tvořen dalšími čtyřmi skladbami, které byly již dříve použity na EP „I Am Empty“. Disk tak celkově atakuje téměř celých sedmdesát minut, což je fakt náklad jako hrom. Přiznávám se k tomu, že celé dílo jsem na jeden zátah nedal, a když už jsem se konečně jednou jedinkrát přiblížil k cílové pásce, usnul jsem. MONTES INSANIA připravili pro posluchače opravdu ničivou masáž, u níž si člověk jednoduše neodpočine. Něco vás nadchne, něco vyprudí, nad něčím budete kroutit hlavou, avšak nudit byste se rozhodně neměli.

ALL

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *