MORGUE SON

Nadějnou kometou v rámci post-doom metalu je česká kapela MORGUE SON, která se loni vytasila s velmi podařeným materiálem „DecadAnce“. Osobně jsem na tuto skutečnost upozornil už v recenzi, přičemž samotným návdavkem budiž tento rozhovor. Na mé otázky odpovídala klávesistka Werlinga…

Na úvod přijměte gratulaci k podařenému albu, kterým „DecadAnce“ bezesporu je. Má deska nějaký celistvý koncept, a nebo jsou jednotlivé skladby samostatnými položkami?
Děkujeme! No co se konceptu týče, tak deska jako celek jednotnou myšlenku nemá. Každá skladba má tak trochu svůj vlastní „život“, ale existují samozřejmě určitá pojítka mezi nimi. Celá deska je orientovaná na člověka, na pocity a negativní věci co se lidí týče. Na oficiálních stránkách je také v sekci „Diskografie“ položka „Pohledem autora“, kde jsou objasněné jednotlivé myšlenky každé skladby.

Po poslechu desky jsem získal pocit, že vám je hodně blízká stará doom metalová škola, ale zároveň jste určitě chtěli, aby deska zněla současně a autenticky. Trefil jsem se v tomto příměru?
Pokud jde třeba o „staré“ MY DYING BRIDE tak nám jsou určitě hodně blízcí, jinak jde spíš o ztvárnění našich autentických pocitů a současné vyznění. Takže asi ano, trefil ses 🙂

Deska vyšla v opravdu skvostně vyvedeném digipacku, takže i v tomto ohledu jste si dali záležet. Dnes však mnozí hudebníci tvrdí, že CD je vlastně jen takový pomocný promo předmět. Jaký je váš názor? Ptám se proto, že je stále pro kapelu určitou vizitkou, když se může pochlubit bohatou diskografií. Alespoň média či promotéři, tyto skutečnosti, stále berou v potaz….
Myslím, že v dnešní době, kdy si většina lidí muziku stahuje, je důležité dopřát těm, kteří si CD koupí adekvátní provedení. Grafické provedení a podpora kapely, či sběratelská „vášeň“ – proto se prodávají cd. Kdyby šlo pouze o hudební obsah, bez problému by si to mohl každý stáhnout. Cover a booklet je v podstatě jakási satisfakce za podporu kapely.

Některé kapely vydávají sběratelské edice i na vinylech. Přemýšleli jste někdy o této alternativě? Takový kolorovaný sedmipalcák by vám velice slušel!
Tak to děkujeme :-)… Abych pravdu řekla, ani jsme o tom ještě nepřemýšleli, protože na něco takového zatím nebyly prostředky. Ale v případě, že by se naskytla možnost a podpora, tak bychom do toho určitě šli. Myslím, že tím album nabývá nových rozměrů – a to nejen velikostních (smích).

Nedá mi to, abych se nezeptal na záležitost,o které jsem se zmínil i v recenzi. Některé kytarové riffy mi přijdou skoro až hardcoreové a v ten moment jsem si vybavil kapelu ORPHANAGE, kteří v podstatě dokázali i z doom metalu vytvořit razantní rozbušku. Znáš tuhle kapelu?
Přiznám se, že jsem je nikdy neslyšela (smích). Co se hard coru týče, tak je pár (ale doslova pár) kapel, které si poslechnu, ale nijak velkým HC fanouškem nejsem. U nás je doomová složka, jak už jsem zmínila, spíše obrazem našich emocí, než vlivem toho, co posloucháme.

V dnešní době je kapel velká spousta. Některé spolky dokonce produkují kvalitní hudbu, ovšem v záplavě tisíců dalších se stejně ztratí. Z vaší produkce mám pocit, že se tomuto „nebezpečí“ chcete vyvarovat. Řešíte nějak zvlášť tato témata?
Tak máme profily na se