MOON – Lucifer’s Horns (CD-2010,Witching Hour productions)

Pamětníci starých časů let devadesátých si jistě vzpomenou na velmi talentovanou kapelu MOON, která svými dvěma alby ( „Daemon’s Heart“ a „Satan’s Wept“) dokonale rozčeřila undergroundové vody a to dokonce v mezinárodním měřítku. Nádherné logo „MOON“ bylo často k vidění v různých fanzinech či distrech a už to tak vypadalo, že se v Polsku rodí další metalová ikona (hned po VADER). Z nenadání však přišel krach! Black-deathová mašina se zničehonic zadrhla, a když na dveře zaklepalo milénium, MOON si na své webové stránky mohli napsat tak akorát velké „split-up“. Stav rovnající se démona, kterého někdo další zašlapal do země.

Po skoro jedenácti letech se však polská hydra opětovně vrátila na válečné pole a vytvořila comebackové album „Lucifer´s Horns“. Jak už jste si mohli všimnout, MOON nikterak nerezignovali na své antikřesťanské bonmoty a pevně se drží démonické image ve všech směrech. Stačí se jen podívat na některé promo fotky či věnovat soustředěnější pozornost textům. Co je ovšem nejdůležitější… MOON rozhodně nezapomněli hrát. Jejich black metal je plný fines, rychlosti a také agrese. I přesto, že kapela nepředvádí nic převratného, dokáže z minima vytěžit naprosté maximum.Dnešní posluchač je prostě zmlsaný (jsem jedním z nich). Pouhá profesionalita a instrumentální ekvilibristika nestačí. K tomu všemu to zkrátka chce nápad! A v tomto ohledu MOON naprosto jasně a zřetelně vítězí. Všechny zde zastoupené skladby nepostrádají členitost, ale zároveň jakoby na sebe nějakým zvláštním způsobem navazovaly. Přiznávám se, že kdybych si všechny skladby pustil v úplně jiném pořadí, něco by tomu chybělo. Např. ústřední track „Lucifer’s Horns“ je dosti přímočarý, jednoduše zapamatovatelný, ovšem na následující „Torches Begin to Burn“ aby si posluchač našel síť. Song je totiž zdoben „úhybnými manévry“, přičemž ten pomyslný „top“ je tvořen orientálními vyhrávkami. Ovšem podotýkám… pánové k tomu nepotřebují lidové ani historické nástroje.

Pokud byste v nové tvorbě MOON chtěli hledat také něco ze starých dob, určitě sáhněte po pekelných náložích v podobě „The Book Of Fire“ (tady formace zabrousila do vod, které patří jejich kolegům BEHEMOTH) či závěrečné „Summoning Of Demons“. Původně jsem si to ani nechtěl přiznat, ale hodně vkusně na mě nakonec působí melodická „Czarny Horizont“, jejíž poselství je deklarováno samozřejmě v polštině. A rozhodně to má hlavu, patu i atmosféru. MOON jsou tedy zpět! Nejsou žádným ledoborcem, jež by ničil skály a lámal kameny, ale…rozhodně nezklamou staré příznivce a možná i nějaké nové získají. Deska „Lucifer’s Horns“ nabízí spoustu hřejivých a líbivých momentů…

ALL

http://www.myspace.com/moonsatanic

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *