MISTY FOREST / KRAJINY HMLY – Keď padnú hmly (CD-2015, Unholy Pagan Fire Records)

splitkoPonor do toho nejhlubšího metalového podsvětí a k tomu s redaktorem Rumzinu v zádech. Kolega Dagon je zkrátka pravým a nefalšovaným fanouškem undergroundových relikvií, a když si některé nemůže koupit, zkrátka si je vydá sám pod svou vlastní značkou. V tomto případě se ovšem nejedná o úplně čerstvý materiál, ale jakousi reedici splitka, které před třemi lety vypustilo do světa vydavatelství Tryzna Production. „Jasně, tenhle matroš musel Dagona sakra zaujmout, když se rozhodl CD opatřit krásně kolorovaným obalem včetně jednoduchého bookletu,“ říkal jsem si sám pro sebe a v duchu se připravoval na premiérové seznámení se slovenskými projekty MISTY FOREST a KRAJINA HMLY.

Co mě okamžitě při prvních vteřinách poslechu praštilo přes uši, to byl dost utopený zvuk. Vlastně celou první kompozici „Končí sa deň“ od MISTY FOREST jsem strávil tím, že jsem si hrál se zesilovačem a pokoušel se z přístroje vytáhnout co možná nekultivovanější kulisu pro poslech. Je mi sice jasné, že v blackmetalovém undergroundu jakási „mlha“ k tomu všemu patří, ale tady bych se nad ošetřením soundu přece jen trochu zamyslel, neboť právě faktor zvuku většinu posluchačů odradí, což je ve finále docela škoda. Oba tábory mají totiž rozhodně co nabídnout, především pak hudba MISTY FOREST mi přijde krásná, vznešená a příjemně mrazivá. Misty ForestKrajiny HmlyNutno podotknout, že za většinou toho stojí zejména za srdce uchvacující kompozice tzv. „cold ambinetu“, jež tvoří de facto jednu samostatnou část tvorby. Tou druhou je pak atmosfericky vedený black metal se zřetelnými skandinávskými stigmaty, přestože v komplexním měřítku je hudba martinské dvojice nasáklá slovanským aroma, aniž by to bylo patrně v plánu. Feeling čehosi „domácího“ je zkrátka u MISTY FOREST znát a z mého úhlu pohledu se jedná čistě o pozitivum.

Avšak ani KRAJINA HMLY na tom nejsou s ohledem na hudební nápady vůbec špatně. Také jejich atmosferický black metal je prošpikován zajímavými momenty, příjemnými melodiemi, jejichž přirozenost kráčí ruku v ruce se snadno představitelnou hudební bestialitou. Punc alespoň částečné výjimečnosti vychází i ze slovenských textů, kterým je i navzdory rozezleném zpěvu docela obstojně rozumět. Jinak právě textová délka čtyř zastoupených skladeb je docela úctyhodná, ovšem na můj vkus až příliš „vyprávějící“. Někdy opravdu méně znamená více, jak se občas říká. Celkově ovšem i KRAJINA HMLY se za svůj díl disku nemusejí stydět, byť o nějaký ten stupínek výš řadím MISTY FOREST, u kterých zvukový hendikep tolik neobtěžuje. Ambientní hudba je zkrátka trochu jiný level. U KRAJINA HMLY dostávají hodně „na zadek“ všechny nástroje, nejvíce pak bicí. Ale to už bych se opakoval…

„Keď padnú hmly“ je velmi příjemný produkt z undergroundového sklepení – i navzdory tomu, že obdobné nahrávky už nemají na scéně zdaleka takové místo v porovnání s předchozími roky. Nicméně pokud byste měli o toto CD zájem, piště na Dagonovu adresu. Edice je striktně limitována šedesáti kusy.

ALL

http://krajinyhmly.bandcamp.com/

dagon@pobox.sk

http://bandzone.cz/mistyforest

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *