MISTRESS OF 999 – Another Day in Hell…Again! (CD-2016)

Booklet_zdrojMISTRESS OF 999 je název zcela nenápadného projektu hudebníka říkající si Thomas Vain, jenž na svém debutovém počinu představuje poměrně zajímavý mix alternativního prog metalu, melancholického rocku a dost možná i doomu. Za pozornost jistě stojí i skutečnost, že hlavní protagonista nahrál a zkomponoval všechno sám, a to s výjimkou piána ve skladbě „Morning Star“ a vstupního intra úvodní skladby „I Hate This World“.

Když nad tím tak přemýšlím, mám dojem, že hudba MISTRESS OF 999 nemá daleko k dílům od NIGHTINGALE, přímo tedy albu „White Darkness“. Český zástupce je ve svém počínání sice temnější, ovšem poddajná hudební forma má tendenci fungovat prakticky okamžitě. Jednotlivé skladby zároveň překypují zajímavými aranžemi a vlastně se vůbec nedá říct, že by některá z devíti položek disponovala levnou fasádou. Tom zkrátka umí, to opravdu všechna čest. MISTRESS OF 999Album se dá rozdělit do takových dvou bloků, přičemž ten první zahrnuje skladby výrazově ostřejší a razantnější („I Hate This World“ , „You Must Be Mine“). Opakem pak budiž doom rockové balady, některé z nich bych si třeba dokázal představit na Big Bossových sólovkách či albech projektu EQUIHORDONT (např. „See You in March“). Je vidět, že i ve skromných podmínkách, když je inspirace správně osedlána, se dá vytvořit hodnotné hudební dílo.

Jen po zvukové stránce bych uvítal trochu více „ostří a dynamiky“. Přece jen protřelý posluchač brzy pozná, že neposlouchá dílo pocházející z renomovaných studií, ovšem poněkud pošetilé by bylo si myslet, že Thomas na první pokus rozbije veškerou konkurenci napadrť. Dalším minusovým faktorem je pak vokál, resp. tedy kostrbatá anglická výslovnost, která mě tahá za uši. Tohle je opravdu velká škoda, neboť Thomas střídá hlasové polohy jak na běžícím pásu a vede si v tomto ohledu velmi zdatně. Domnívám se, že kdyby byla nahrávka nazpívána česky, působila by mnohem uvěřitelněji, nehledě na atraktivitu. Škoda, převeliká škoda…

Když ovšem pominu dva výše uvedené (spíše malé) škraloupy, hodnotím „Another Day in Hell…Again!“ jako nahrávku poměrně zdařilou, skvěle zkomponovanou a nápaditou. Vzhledem k tomu, že se jedná o premiérový počin, dá se i v tomto případě hovořit o solidním potenciálu směrem k budoucnosti. Nechci obkreslovat čertici z obalu na zeď, ale mám pocit, že toto album bude dost možná horkým favoritem na „debut roku“ v mnoha vybraných anketách.

ALL

http://bandzone.cz/mistressof999

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *