MISSA MORTVM – Et Lux Perpetua Luceat Eis​.​.​. (CD-2015, Satanath Records)

Et Lux Perpetua Luceat Eis​.​.​.Nedávno jsem v recenzi představil novinkové album okultních black metalistů ANCIENT MOON a ve stejném režimu budu pokračovat i nyní. S prvotinou se totiž o slovo velmi vehementně přihlásili Chilané MISSA MORTVM, a přestože se jedná o kapelu (či projekt?) teprve začínající, dokáže na sebe dvojice hudebníků upoutat pozornost hned v několika rovinách. Tou první, nehudební, je rozhodně vkusně vypadající image, jež byla mimo jiné vetknuta i do finálního produktu „Et Lux Perpetua Luceat Eis…“.

Možná jsou to pro většinu posluchačů věci absolutně nepodstatné, ovšem mě osobně doslova učarovalo do puntíku propracované logo a v neposlední řadě i potisk disku, po jehož obvodu jsou vyobrazeny ruce s dotýkajícími se malíčky (viz. obrázek). Ano, každý správný fanda duchařských filmů moc dobře ví, co tato symbolika znamená. Jo, takový dost možná i zbytečný detail, ale musím konstatovat, že potěší! Není nic hezčího, než zasouvat do přehrávače krásně vypadající CD! Naštěstí ale nejen tyto „vedlejší“ faktory, mají v komplexním výsledku svou váhu! MISSA MORTVM se překvapivě prezentují velice vkusnou a hodnotnou formou black metalu, která má hodně společného se současnou „černou frakcí“ z Francie, neboť jednotlivé kompozice nabízejí spoustu bizarních, ovšem naprosto účelných odskoků – pochopitelně v rámci žánru. Určitým znakem nahrávky je pak bezesporu zvuková neotesanost, ovšem ve srovnání s výše uvedenými ANCIENT MOON se stále jedná o hudbu z Rajské zahrady (fuj!)

MISSA MORTVM

Obecně je však cítit, že „Et Lux Perpetua Luceat Eis​.​.​“ je produktem metalového podzemí, a pokud by snad měl být zvuk civilnější, zřejmě by nahrávka ztratila své mystické kouzlo. Ostatně na atmosféru hudby sázejí Chilané v prvé řadě. Vždyť všech pět skladeb pojí jakýsi „obřadní charakter“… Ovšem nejedná se jen o neprostupnou černou řež, jak by se na první dojem mohlo zdát. MUST MORTVM dokáží i patřičně zvolnit a tu a tam jsou schopni zařadit i nějakou tu melodickou mezihru (asi nejvíce jich je ke slyšení v kompozici „Caos Nocturno“) ani nechybějí ani temně laděná preludia, jejichž teplota dosahuje stupně ambientu. Milovníkům jinakostí jistě poslouží k dobru i skutečnost v souvislosti s používáním mateřského jazyka, čímž tento „rituál“ získává další plusový bod k dobru.

„Et Lux Perpetua Luceat Eis​.​.​“ sice není nahrávkou výjimečnou a rozhodně ne zcela originální. Provedení a síla příběhu je však natolik přesvědčivá, že dokáže do svého nitra zlákat nejednoho hudebního dobrodruha. Alespoň jsem o tom přesvědčen. Chilané se za svůj premiérový vstup do mezinárodního undergroundu nemusejí vůbec stydět. Snad i další pokračování bude v jejich podání alespoň takto výrazné. Budu za Vás hřešit!

ALL

https://missamortvm.bandcamp.com/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *