MINORITY SOUND – Analysis (CD – 2010, MetalGate)

Zavřu oči a vidím pochod Terminátorů! Strojové tempo, nelze počítat s krokem stranou. Tihle zatvrzelí roboti kráčejí do potemnělého nočního klubu, kde si budou plnými doušky vychutnávat kybernetickou produkci formace MINORITY SOUND! Možná se mnozí domnívají, že se jedná o zbloudilou americkou představu, ale POZOR! Není tomu tak! Tohle všechno se odehrává u nás doma (přímo v matičce Praze). Zjištění navýsost pozoruhodné, ba co víc, světu konkurenceschopné. Už dlouho tady totiž nebyla kapela, která by s electro metalem takto zacloumala. Zatímco ostatní tuzemské formace se tomuto odvětví začali spíše vzdalovat, pražští eskalátoři se ponořili do víru muzikální robotiky a vytvořili dílko jehož poznávajícími znaky jsou ostré kytarové riffy, industriální zvuky, košaté samply a v neposlední řadě také melodické nálety nasáklé „mansonovsky“ pojatým výkladem gotiky. Možná si nyní říkáte – „nic objevného“. Ano, MINORITY SOUND opravdu neobjevili Ameriku, nicméně jejich podání nelze v žádném případě označit za vtíravou „tuctucárnu“ s týdenní trvanlivostí!

A právě v tom je největší vítězství „Analysis“! Skladby jsou postaveny na nejbrutálnějších metalových kramflecích, do kterých jsou pečlivě implantovány „mašinky“. Kapela tak dává vzpomenout na časy, kdy FEAR FACTORY patřili k žánrovým revolucionářům. Také v jejich tvorbě mají nezastupitelnou pozici kytary a v neposlední řadě také brutální vokální projev. Už z toho důvodu se nedá hovořit o „Analysis“ jako o typicky „písničkovém“ albu, i když některé skladby jsou samozřejmě velice skočené, a nebo přímo hitové („Analyzing the Forbidden“ či „Save Your Words“).Jako celek však kolekce drží pohromadě naprosto jedinečně, přičemž dalším ústředním pozitivem je obdivuhodná členitost všech zastoupených skladeb. Jako když si člověk nechá ušít sako na míru, na první zkoušce si ho obleče a ihned zjišťuje, že tady prostě všechno sedí. Pokud mám někdy tendenci neustále zasahovat do nahrávek slovy: „tohle bych tady mít nemusel“, a nebo „tahle skladba se sem nehodí“, tak zrovna u „Analysis“ jsem nepřišel vůbec na nic. Absolutně vítězný argument!

MINORITY SOUND si tak mohou gratulovat. Jejich debutový počin se skutečně povedl a já jen doufám, že kluci z onoho žánrového citrónku nevyždímali až moc šťávy. Chce se mi věřit, že i následující deska bude neméně kvalitní, ale abych se přiznal – už teď mám trochu strach. Každopádně „Analysis“ mohu všem posluchačům jen doporučit. Kapela navíc nepodcenila ani grafickou stránku věci, a tak vězte, že tuto nahrávku můžete získat v luxusním digi-packovém balení (jasně, dneska má digi-pack každá druhá kapela, je to dokonce levnější záležitost, než klasická krabička, ale tenhle se fak povedl!), do kterého je dokonce zasazený rozkládající poster… Tady zkrátka není co hanit. MINORITY SOUND hodili rukavici všem tuzemským anketám. Dost možná debut roku!

ALL

http://bandzone.cz/minoritysound

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *