MINDWORK – Into The Swirl ( CD – 2009, Shindy productions)

mindwork-coverPřiznávám se, že debut kapely MINDWORK mě velice mile překvapil. Co si budeme povídat, po rozpadu KRABATHORU zeje v tuzemském death metalovém ranku velká díra, kterou bude opravdu hodně těžké zacelit. K těm snaživým patří např. DESPISE a do jisté míry bych mohl počítat i s GODLESS TRUTH, kteří nový materiál teprve připravují. Jinak skutečně ticho po pěšině. I přes tato fakta se však sem a tam najde formace, která dokáže zašlou slávu „smrtícího kovu“ u nás oživit a zrovna v této době se na světlo dere debutové album „Into The Swirl“ od velmi šikovných MINDWORK. Přiznávám se, že jsem o kapele už ledacos pochvalného slyšel, ovšemnení nic lepšího se o vyčtených kvalitách přesvědčit na vlastní uši.

Ano, MINDWORK na svých bedrech nesou death metalové břímě, ovšem z neutuchající lehkostí a kreativitou. Kapela se přitom nevrhá do žádných zbytečných experimentů a výhradně těží z původních death metalových proudů. Dokonce bych si dovolili tvrdit, že těmi největšími vzory jsou pro MINDWORK Američané CARCASS. Tuhle veličinu velebí fanoušci i hudebníci, ale málokdo se vůbec k hranicím této legendy dokáže přiblížit. MINDWORK však mají k této metě hodně kvalitně nakročeno. Prakticky všechny skladby jsou plné kytarových fíglů a smysluplných vyhrávek, které musí lahodit každému death metalovému příznivci. Největší devízou těchto noviců však je skutečně promyšlená fúze mezi melodikou a hráčkou technikou. Najít tuto míru je zřejmě největší problém. Založit v dnešní době „jednoduchou“ death metalovou kapelu je tak trochu „močení proti větru“. Kapela, když už se pustí do takového boje, musí nabídnout něco „navíc“, a to něco „navíc“ MINDWORK skutečně přinášejí.

Po intru „Into The Swirl“ přichází skladba „Unrecognised Entity“, jež je skutečně silným úvodníkem. Snad se pánů nedotkne, když napíši, že mi ústřední kytarové riffy společně s vokálem připomínají DEATH, a to dosti silně. Zapojení čistého vokálu je pak ovšem mindworkz trochu jiného soudku, nemluvě o dalším rockujícím postupu v čirém prostředku kompozice. Skutečná lahůdka na úvod! Hned následující „Inner Consciousness“ potěší milovníky klávesových ploch, ačkoli jsou skutečně precizně zastrčené za kytarovou vozbu, nemluvě o překrásných sólech, nejsladších to třešničkách na už tak pečlivě přichystaném dortíku. Mezi další vrcholy alba patří také přímočařejší „Wretchlessness“, nabobtnalá trash metalovým výrazivem, ovšem s nezbytnou dávkou smrtící injekce. Sázka na členitost jednotlivých kompozic se věru vyplatila. K tomu si však ještě připočtěte závěrečné dva kousky, přičemž „Twitsted Priorities“ je s ohledem na ostání skladby nezvykle intimní a něžná zároveň.

MINDWORK tak za premiérový počin mohu jen a jen pochválit. Vůbec mě nenapadá, co by se na tomto skvělém CD mohlo udělat jinak či lépe. Ani zvuková kvalita mi nepřijde nikterak zatuchlá, byť bombastičnost o žádnou bombastičnost ala SOILWORK rozhodně nejde. Každopádně MINDWORK určitě vědí, kde je bota tlačí nejvíce a pevně věřím, že druhý důležitý krok jejich šikovnost ještě více utuží. „Into The Swirl“ je pro mě deskou, kterou mohu s chutí poslouchat od začátku až do konce a ani na chvilku se nebudu nudit. K tomuto CD se budu vždycky rád vracet! Skutečně precizně odvedená práce!

ALL

http://www.mindwork.cz/
http://www.bandzone.cz/mindwork
http://www.myspace.com/freedomofmentality

2 thoughts on “MINDWORK – Into The Swirl ( CD – 2009, Shindy productions)”

  1. Vskutku vynikající věc! I po pár letech stále svěží dílo, jehož poslech baví od začátku do konce. Fanouškům technického DM můžu jenom doporučit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *