Milan „Jozzo“ Jozefek (FEEL A CURSE, ex-DESECRATED DREAMS)

S ojedinělou rubrikou „Hudba našich otců“ se znovu vracíme na Slovensko, tentokrát do tábora deathmetalové party FEEL A CURSE. Milan „Jozzo“ Jozefek už toho s metalem prožil dost a dost, a protože také on už je nějaký ten pátek zasloužilým otcem, jsem rád, že i jeho mohu přivítat do „rumzinové party“. Také jedenáctý díl si hezky užijte…

Jozzo, dokážeš si ještě vybavit, kterak ses k metalové hudbě dostal? Co na tvoji vášeň říkali rodiče? Měls už od prvopočátků jejich podporu?
V čase keď som muziku začal vnímať intenzívnejšie (niekedy na základnej škole) boli v rádiách a TV tie SK/CZ popové veci, ktoré ma nejako nebavili. Dosť sa mi vtedy zapáčila TUBLATANKA, to bola muzika o niečom inom. No a skutočný zlom bol pre mňa moment, keď som sa dostal k „Master Of Puppets“ (METALLICA). To bolo presne to čo som potreboval počúvať. Moji rodičia to tolerovali. Nedá sa povedať, že by tým boli veľmi nadšení, ale nemal som doma kvôli muzike problémy.

Dokážeš si vybavit, jakou skladbu jsi uměl na kytaru přehrát jako vůbec první?
No keď poriadne zalovím v pamäti, tak to bude asi „March of the S.O.D.“. A potom napríklad „For Whom Bell Tolls“ a neskôr pribúdali ďalšie riffy hlavne od METALLICY, SLAYER a DEATH.

Jak zásadně poznamenala metalová hudba charakter tvé osobnosti? Byla (je) to pro tebe otázka životního stylu a vnímání života?
Hudba je moja vášeň, určite veľmi ovplyvnila môj život a prostredie, v ktorom som žil a žijem. S veľa ľuďmi z môjho okolia ma spojila práve hudba… Kedysi som chodil na koncerty alebo festivaly viac ako teraz, ale nikdy som nebol taký typ, čo chodil stále a na všetko. Radšej som sa venoval hraniu, skladaniu alebo iným aktivitám… No a postupom času pribúdajú aj iné povinnosti a starosti ako keď som mal 20 rokov.

Jozzo family3Jaký je tvůj názor na sladění rodinného života s vedením kapely? Jde to vůbec k sobě? Jak vlastně vypadá takový skladatelský proces „metalového tatínka“?
To je zložité a dosť to závisí od situácie tej ktorej kapely. Ak by sme mali hrať 200 koncertov ročne po celom svete, tak o nejakom rodinnom živote sa hovoriť nedá. My hráme okolo 10 -15 koncertov ročne a to až taký problém pre rodinu nie je. Je to hobby ako ktorékoľvek iné. Sú ľudia čo chodia na rybačky, poľovačky prípadne sa venujú turistike, cyklistike, zimným športom alebo chodia na výstavy so psami. A tieto aktivity si tiež žiadajú veľa času a peňazí ak ich človek začne robiť na nejakej vyššej úrovni. Pre mňa je takého vážne hobby muzika. Mám aj iné koníčky, ale tým sa venujem na úplne rekreačnej úrovni. Skladateľský proces je u mňa taký, že keď hrám na gitare a podarí sa mi zahrať nejaký nový motív, tak ho začnem rozvíjať, najprv na gitare potom sa zamýšľam aj na rytmami a ostatnými nástrojmi a keď mám nejakú hrubú verziu vymyslenú, tak si ju doma nahrám – naprogramujem si bicie, nahrám všetky gitary a potom s tým pracujem ďalej. Keď to má nejakú pokročilú podobu, tak to posielam svojim spoluhráčom…

Pamatuji si, že jsi se po rozpadu DESECRATED DREAMS maličko odmlčel, o tvých aktivitách nebylo příliš slyšet. Byla pauza způsobena rodinnými důvody?
Poslednú nahrávku pred prerušením činnosti v 2004 som nahrával so session bubeníkom skoro sám. Plus Petra na klávesy atď. V tom čase sa na to nenašiel vydavateľ a ja som stratil motiváciu dávať dokopy novú zostavu. Mal som aj náročné obdobie v práci a k tomu pribudla rodina. Na začiatku 2006 som dostal ponuku od DEMENTOR, ktorí sa dávali tiež dokopy po dvojročnej pauze, tak tam som hral niečo vyše roka.

Nyní se zkusíme trochu podívat až do kuchyně tvojí rodiny, jestli dovolíš….:) Když bych k tobě dorazil na návštěvu, poznal bych, že se nacházím v bytě metalového hudebníka?
Poznal by si, že u nás je hudba v kurze. V obývačke, je piáno, vedľa neho mám v stojane el.gitaru, aby bola hneď poruke keď mám chuť a čas si niečo zahrať. V ďalšej izbe je digitálne piano a najnovšie aj elektronické bicie, na ktorých v poslednej dobe hrám toľko koľko sa dá – moc ma to baví. CD, DVD a tričká sú odložene v skriniach, plagáty ani iné relikvie u nás po stenách nie sú, takže až na tie hudobné nástroje bežná domácnosť.

Feel A Curse_promoMetalové hudbě se věnuješ už dostatečně dlouho. Pídí se tvoje děti po nějakých historických nahrávkách, na kterých ses podílel? Je pro ně metalová hudba dostatečně lákavá?
Moje dcéry tieto veci ešte neriešia – odložili si moje posledné cédečka k svojim veciam a to je asi tak všetko. Na náročnejšie hudobné žánre si ešte počkajú, zatiaľ ich bavia skôr bežné ľahko stráviteľné veci z rádia. Čo bude v budúcnosti ťažko odhadnúť.

Domníváš se, že může mít metalová hudba negativní vliv na děti a dospívající mládež? Jak zásadně ovlivnil metal vývoj tvé osobnosti? Byl bys bez vlivu metalu trochu jiným člověkem?
Ako som už spomenul náročné alebo extrémne žánre má dieťa problém stráviť a pochopiť. Hudobne. A textovo sú zasa prípady keď potrhlý text niektorých jedincov inšpiruje k nejakej blbosti, ale to nie je chyba hudby ale toho posolstva ktoré je v tom texte. V metale sú tie posolstvá v textoch fakt rôzne, závisí od subžánru aj kapely. Nemyslím, že by som bol niekým iným bez metalu, ale asi by som mal niečo iné čím by som žil. Som ten typ, ktorý sa potrebuje niečomu venovať.

Cestuješ ještě po hudebních festivalech, anebo už preferuješ jiný způsob relaxace?
Po festivaloch chodím zriedkakedy, toho voľného času nemám príliš a chcem v ňom stihnúť pomerne veľa, takže som v trvalom časovom sklze s viacerými vecami. A niekedy potrebujem mať ako relax deň-dva bez povinností a plánov.

Jak by ses jako rodič charakterizoval? Patříš k liberálním či spíše autoritativním rodičům? Co tě při výchově dětí dokáže nejvíc rozčílit (jestli něco takového je 🙂 )?
Som skôr liberál, ale niekedy treba byť dôsledný, lebo moje deti radi a často skúšajú ako ďaleko sa dá zájsť. A keď sa im to podarí zistiť tak ich to niekedy dosť zaskočí. A možno ani nie a len to na mňa hrajú… Pred nami je puberta, takže ešte nás zlaté časy asi čakajú.

Patříš k rodičům, kteří se dokáží bez problémů přibližovat současným moderním trendům mládeže, nebo už nyní cítíš určitou propast mezi tebou a mladými?
No to ešte uvidím… pár rokov dozadu som myslel, že s týmto nebudem mať problém, teraz si taký istý nie som – uvidím o pár rokov.:) Doba sa mení, ja som teraz niekde inde ako boli moji rodičia v mojom veku. Ja dúfam, že priepasť medzi mnou a mladymi nie je.

Jozzo family1Jakou hudbu tvoje dcery poslouchají? Bavíš se s nimi o muzice? Co třeba říkají na aktuální tvorbu FEEL A CURSE?
Staršia dcérka má rada pár rockových a punkových veci ako THE OFFSPRING, HORKÝŽE SLÍŽE… Mladšia je skôr na pop… ale hudbou moc nežijú – myslím, že to ešte príde. Som moc zvedavý ako budú o pár rokov spomínať na prvé nahrávky FEEL A CURSE, pretože tie skladby dôverne poznajú. Keď vznikali a pripravoval som sa na nahrávanie tak som im tie skladby hrával pri zaspávaní. Počuli ich stovky krát, som zvedavý či si ich budú pamätať ak si ich o pár rokov vypočujú…

Jak myslíš, že se změnilo nahlížení na metalovou hudbu? Když to např. porovnáš s minulostí?
Ja neviem posúdiť či sa zmenil pohľad ľudí na metal… v mojom okolí moc nie a ako to vnímajú iné generácie neviem… keď som bol teenager tak na koncertoch boli hlavne teenageri, teraz ja na koncertoch hlavne dospelé osadenstvo…

Jozzo, jakým způsobem tvoří hudbu „otec-metalista“? Máš nějaké volné dny, kdy se věnuješ skládání, nebo ke kytaře usedáš spíš večer, v noci atd.?
Nemám voľné dni na skladanie muziky a najzaujímavejšie veci aj tak vznikajú neplánovane a nie tak, že by som chytil gitaru s tým, že idem robiť nové riffy. Niekedy sa mi stane, že potrebujem dokončiť skladbu a potrebujem len nejaký vhodný motív doplniť a vtedy mávam problém vymyslieť niečo prijateľné. Takže cieľavedomé skladanie u mňa moc nefunguje… povymýšľam vtedy kopec riffov, ale nie je to ono…

Moc děkuju za Tvé odpovědi! Na závěr se zeptám na nějaké aktuality z dílny FEEL A CURSE…
Ja tiež ďakujem za priestor v RUMzine. FEEL A CURSE momentálne funguje v 5 člennej zostave, pribudol nám spevák Henrich Kaczor, čím sme opäť získali na sile lebo jeho hlas je oveľa silnejší ako môj, navyše je to človek, s ktorým sa dlho poznáme a napríklad nám robil aj grafiku na prvú nahrávku. Stihli sme urobiť aj pár nových skladieb, ale priorita je teraz nový koncertný setlist v novej zostave. Aj Ty sa maj skvele a posielam pozdravy našim fans a všetkým čitateľom… 🙂

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *