METSATÖLL-Lahinguväljal Näeme, Raisk! (DVD, CD-2006, Nailboard Records)

Stačilo jedno řadové album (nazvané „Hiiekoda“) a členům estonské kapely METSATÖLL se rázem převrátil život. Opravdu si nedokážu představit, že by u nás nějaká metalová kapela během dvou let vylétla z undergroundu takovýmto způsobem a ještě stačila oslovit většinu lidí, kteří se o metalovou hudbu zajímají. METSATÖLL navíc nepotřebovali žádné stylové ústupky a nebo další obdobné manévry vedoucí k celkové komercionalizaci jejich produkce. Kapela se naopak snažila (a stále snaží) ze svého úspěchu vytěžit co nejvíce, a proto nedávno došlo k reedici prvního alba „Terast Mis Hangund Me Hinge 10218“ a o půl roku nato vychází aktuální živý záznam nazvaný „Lahinguväljal Näeme, Raisk!“ („Uvidíme se na bitevním poli“), který je jakousi třešničkou na dortu pro všechny nejvěrnější fandy. METSATÖLL však penězi nešetřili a koncertní dílo vytvořili jak v audio podobě, tak také ve formě DVD. Neskutečně krásná knížečka nejenže obsahuje dva disky, ale skýtá také mnoho barevných fotografií z koncertů, nechybí texty a ani jejich překlady do angličtiny.

Samotné koncertní vystoupení se uskutečnilo v talinském klubu Rock – Café, kam se podle mého odhadu nacpaly cca tři stovky maniaků. Lidé rozličného věku vytvořili kapele neskutečnou atmosféru, kotel se vším všudy!Fanoušci se často museli polévat kanystry vody, aby ten nátlak horka a prostorové tísně vůbec přežili. Klub byl doslova obsypán lidmi. Na vlastní oči se můžete přesvědčit, z jakých míst se vůbec dá sledovat koncert. Atmosféra hořícího ohně!

Z mohutného skandování až běhá mráz a osobně bych přál všem kapelám u nás alespoň poloviční podporu, jakou mají METSATÖLL ve své zemi. Jedním slovem šílenství!!! Pokud jsem se v počátku trochu obával kvality nosiče, tak ihned po zasunutí disku do přehrávače se mé pochyby rozplynuly jak pára nad hrncem. Nádherná grafika, překrásně vytvarované bannery, všechny sekce jsou uspořádány naprosto přehledně, a proto vůbec nevadí, že k DVD nejsou anglické popisy. Samotný koncert je zvukově ošetřen naprosto dokonale, kapela je zabírána ze všech úhlů a pozic, nechybí záběry ze šatny a samozřejmě dost prostoru dostávají také frenetičtí fans. Playlist se samozřejmě opírá o největší hitovky, což se dalo očekávat. Nicméně další část DVD tvoří rozhovory s jednotlivými členy (samozřejmě není rozumět ničemu, hold Estonština je hrozný jazyk) a nechybí také sekvence z různých letních festivalů a dalších koncertů. Audio CD je potom ekvivalentem DVD disku, ovšem seženete ho i zvlášť. Zkrátka METSATÖLL tímto velkým opusem udělali tečku za jednou úspěšnou kapitolou. Vůbec si neokážu představit, zda budou mít vůbec tolik skladatelské invence k tomu, aby předchozí úspěšné počiny překonali. Přesto jim to moc a moc přeji! Skvostný komplet!!!

PS: V těchto dnech se na trhu objevilo další DVD, nazvané „Raua Needmine“, kde se METSATÖLL objevují po boku symfonického orchestru…

ALL

http://www.metsatoll.ee/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *