METALMANIA 2005 (DVD/CD-2006, Metal Mind Productions)

Z Polska nám dorazil další luxusní kousek a nemůže ho mít na svědomí nikdo jiný, než vydavatelství Metal Mind Productions. Právě tato organizace se nejvíce podílela na největším metalovém festivalu, který se koná ve východní Evropě (alespoň takto hovoří promo materiály). Slovo „největší“ je samozřejmě dosti zpochybnitelné, ovšem zázemí tohoto kolosu je vskutku velmi profesionální. Mám na mysli především skvostné podium, světla a vůbec prostředí kolem. A tím se také dostáváme k samotnému stěžejnímu dokumentu, který je rozdělen do dvou částí. Tu první tvoří DVD, představující skladby kapel z tzv. „main stage“, zatímco na klasickém audio CD se objevují soubory spíše čistě undergroundové. Podívejme se tedy nejprve na ten stěžejnější produkt, kterým je bezesporu DVD.

Komplet otevírají domácí DARZAMAT, dle mého soudu „živě“ mnohem přesvědčivější, než ze studiových nahrávek. Důkazem je i tradiční hitovka „Storm“. Dalším polským spolkem je death metalová parta DIES IRAE, zastoupená dvěma songy. Hned od prvních chvil je zřejmé, že obrazová i zvuková kvalita je na té nejvyšší úrovni a to i přesto, že zástupci polského undergroundu nepředvádějí nic extra. Ještě o něco hůře na mě působí ruská power thrashová formace ANJ, ze které sice vyzařuje maximální nadšení, ovšem obě dvě skladby budí dojem značně nevyvážený. Z nástupem švédských AMON AMARTH se vše v dobré obrací. Precizní zvuk, parádní show a maximální nasazení! Vikingové jsou zastoupeni dvěma skvostnými štychy („Fate Of Norns“ a „Death In Fire“) a o několik tříd pozvedají laťku kvality. Následující vichřice v podobě DARK FUNERAL je dalším přímočarým útokem. V jejich podání uvidíte (a především uslyšíte) hned čtyři „černé“ skladby té nejlepší jakosti. Především závěrečná „Armageddon Finally Comes“ je hotovým infernem značky 666! Ve vynikající formě se představují švédští králové THE HAUNTED. Maximálně energické vystoupení a neskutečná agresivita je zdobí nejen na prknech METALMANIA. Vokalista Peter Dolving je doslova a do písmene šílený maniak. Co on se svým tělem předvádí, je opravdu neuvěřitelné. Jeho fyzický fond musí být sakra na dobré úrovni. Pestrobarevnost festivalu přišel zkrášlit také Peter Tägtgren se svým projektem PAIN.Stejně jako na pražském koncertě, tak i tady mu „křoví“ dělaly dvě mufinky v černém, přičemž samotný leader opět nezapomněl na bílou košili a červenou kravatu. Skandovanou „Shut Your Mouth“ dle všeho odzpívaly spolu s Peterem snad všechny přítomné hlavy. Stylovým kotrmelcem se opět dostáváme blíže k temnotě, protože dva songy mají dále na svědomí avantgardní black metalisté ARCTURUS. Jejich studiová produkce mě vcelku baví, ovšem tady mě zrovna dvakrát neuchvátili. Každopádně jsou také oni zastoupeni dvěma tracky a to „Painting My Horror“ a „Ad Absurdum“.

Domácí heavy metalová legenda TURBO poté působí tak trochu jako pěst na oko. Jednoznačně totiž nedosahuje kvalit předešlých kapel, ale jak se ukazuje, její zařazení pro domácí fandy mělo své opodstatnění. Heavy metalový odvar však následně střídá pořádný kopanec v podobě NAPALM DEATH. Je až skoro legrační pozorovat zaujatost těchto „fotrů death grindu“. Musím uznat, že jim to stále šlape dokonale, i když jejich novodobé nahrávky mě z hlediska jejich přešlapováním na místě nechávají naprosto chladným. Na živo je to však „sekec mazec“ a jsem vskutku zvědav, co nám pánové předvedou na festivalu BRUTAL ASSAULT.

Finále programu rozostřila třemi songy APOCALYPTICA, jejíž show je jedním slovem parádní! Pánové hrají jako o život a někdy dokonce i se svým mohutnými nástroji pobíhají po scéně! Nádhernou tečkou je závěrečná metallicovská „Seek And Destroy“. Hoši hrají, diváci zpívají a divák u TV může jen litovat, že to vše vidí „jen“ z povzdálí. Nicméně i tak je DVD naprosto skvělým dokumentem, přičemž se domnívám, že jeho kvalitu ještě více ocení fanoušci, kteří byli přímými účastníky festivalu. Obsah disku navíc ještě vykazuje rozhovor s každou kapelou a samozřejmě zde najdete ještě kompletní biografie a diskografie všech zúčastněných spolků a to včetně těch z vedlejší scény. A právě těm je určeno kompilační CD. Nacházejí se na něm výhradně polské spolky, které dostaly velkou příležitost se představit širšímu spektru posluchačů. Uvedu tedy jen výčet těch opravdu nejpovedenějších skladeb. Black metalové THUNDERBOLT jsme už v minulosti na stránkách (tehdy ještě tištěného PAYA) recenzovali a song „Ahes To Ashes… Death To All“ je jen důkazem toho, že polské komando ze své true black metalové cesty neuhnulo ani o píď. Mezi nejlepší formace patří také hned následující atmo-blackaři HERMH, vydávající v těchto dnech své třetí album „Eden´s Fire“. S black metalem koketuje také mladá formace NAUMACHIA, mající na svém kontě jediné CD „Wrathhorn“, z kterého tu najdete ukázku v podobě skladby „Muertos“. Velice zajímavou formací jsou VALINOR, míchající gothic metal s jakousi black atmosférou a právě track s názvem „In The Mist… part III“ je docela dobrým důvodem k tomu, abych se po některé z jejich nahrávek podíval. Obsáhlý dokument tedy hodnotím jednoznačně kladně a prakticky zde „nemusím“ jen ANJ a TURBO.

ALL

http://www.metalmind.pl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *