Metal Mondóka č. 644 (Sir – LLYR)

V dalším díle Metal Mondóky jsem se setkal s dalším znalcem české, ale i světové hudební scény. Přiznávám se, že jsem do „poslechovky“ zakomponoval i několik chytáčků, ovšem nebylo mi to nic platné. Jak už jsem minule deklaroval, budu muset ještě přitvrdit 🙂 . Songy tentokráte hodnotil Sir z kapely LLYR…

BEAUTIFUL CAFILLERY – Figur Is Starting (z alba „It´s Your Life It´s Your Death“)
Tak tohle neznám, zřejmě něco modernějšího, moc mě to ale nebaví, pro mě variace na 100x slyšené téma..
Jedná se o českou kapelu BEAUTIFUL CAFILLERY, která nedávno vydala své album třetí album.

PRVNÍ HOŘE – Koláče (z alba „Na úpatí“)
Zajímavá muzika a krásná ukázka toho, jakým způsobem hrát metal, resp. křížit metal s jinými styly. Tohle je udělané šikovně, má to šanci oslovit široké publikum. Kapela bude složená z kvalitních muzikantů a taky to má dobrý zvuk. Podobně na to jdou třeba UŽ JSME DOMA. Osobně mě tahle muzika ale nebere, dobrovolně bych si to nepustil a ani bych z vlastní vůle nenavštívil koncert. Textově mi to připomíná jednu nejmenovanou plzeňskou kapelu…
Jsou to PRVNÍ HOŘE, kteří tak rychle vlétli na scénu….
No vida, navzdory tomu co jsem o téhle kapele slyšel, to zní hodně metalově.

FDK-The First Dream ( z alba „Earthlinked“)
To jsou FDK!! „The First Dream“ z „Earthlinked“. V úterý mi dorazilo poštou právě toto jejich nové CD. Není to sice nic nového, ale baví mě to a hodně! Začátek je klasický doom, když se přidá vokál, rozjede se post hardcore/sludge jak má být. Dost se těším až se ke mně dostane předchozí CD „Borderline“, kytaristce od nás z LLYRU se hodně líbí právě „Borderline“, tak jsem zvědav. Hudba FDK mě zaujala, taky jako lidi jsou FDK příjemní. S NEUROTIC MACHINERY jsme s nimi hráli v Jindřichově Hradci a vím, že se jim naše hudba líbí.

SILENT STREAM OF GODLES ELEGY – Slava (z alba „Návaz“)
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY a nové CD, toto je skvělé!! Prosadit se ve světě, ještě k tomu s celým CD zpívaným v češtině, to je paráda, mám z toho radost, kór, když se to podařilo kapele vycházející z doom metalu. Muzika je perfektně složená, ti lidé vědí, jak psát hudbu, aby chytla lidi. Kromě toho stoprocentní produkce, dotažená image-není co řešit. Přeju jim to a možná právě díky nim se budou ve světě zajímat trochu více o českou metalovou (nebo folkovou??:)) muziku, což je pro nás jednoznačně dobře. Díky hojnému užití folkových prvků a rodného jazyka tu vnímám paralely s ruskou ARKONOU, nebo rumunskými NEGURA BUNGET, i když stylově je to jinde… nicméně… já zůstanu u „Behind The Shadows „…
Opět si to uhodl, SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY. Jinak se tedy ukázkově shodneme, Také já považuji „Behind The Shaodws za nejlepší desku…
No jo, kouzlo vzpomínek…

RIVER-Part III ( z alba „ Když jsem zemřela, stala jsem se řekou“)
Je tohle česká kapela RIVER?? Nikdy jsem to neslyšel, ale podle popisu co jsem někde přečetl, to sedí na toto. Navíc tu zpěvačku už jsem někde slyšel. Je to pohodová muzika, nevyhledával bych jí, ale vůbec mi nevadí. Zpěv je hodně příjemný. Z tohoto ranku, pokud se to tak dá říct, mám hodně rád THE GATHERING, které mi tahle skladba trochu připomíná. Každopádně, dobrá práce.
Opět boduješ, skutečně jsou to RIVER! Máš rád podobný druh hudby?
Mám rád téměř veškerou hudbu, která je dělaná s citem a hlavně pro radost, nebo z jakýchkoliv nekomerčních pohnutek. Takže ano, takový druh hudby mám rád.

LOVE HISTORY-Alone ( z alba „Galileo, Figaro – Magnifico)
Mám jeden typ z Čech, ale nejsem si jist, co to je za partu!?
Jsou to LOVE HISTORY z desky „Galileo, Figaro – Magnifico“. Sledoval si dříve tvorbu téhle české doommetalové stálice?
A no vida, tak to jsem měl na mysli jiné jméno. Tvorbu LOVE HISTORY jsem nikdy nesledoval.

SCORNGRAIN – Satan Is My Copilot ( z alba „Utopia, Paranoia, Perversions!“)
To by šlo, electro metal mám vcelku rád, co by to mohlo být? Takový styl u nás hrají MINORITY SOUND, ale zda to jsou oni, jen tipuju. Nevím, bohužel i v tomto stylu zní kapely dost podobně. Ale je to dobré, šlape to. Jedná se o finskou kapelu SCORNGRAIN. Ukázka ze třetí řadové desky… Tak to je pro mě úplně nové jméno, zřejmě si to ukradnu k poslechu v autě :-).

BRUTALLY DECEASED- …and Here I Die Forsaken ( z alba „Dead Lover´s Guide“)
BRUTALLY DECEASED! Paráda, k tomu nemám co dodat, Švédsko jak vyšité! Paráda, musím taky časem koupit desku. Jede to, vraždí to, stoprocentně odvedená práce. Jedna z mála deathových kapel u nás, která se může porovnávat se světovou scénou. Máš pravdu! Je vidět, že máš přehled a tuzemskou scénu pečlivě sleduješ…. Právěže nesleduji, ale BRUTALLY DECEASED, nebo dále třeba OBJECT, HEAVING EARTH a OCTAGONE, to jsou kapely, které má jako jedny z mála cenu sledovat. Bohužel- přední příčky anket a trh s CD ovládají jména zcela jiná….

MOURNING BELOVETH – Trace Decay (z alba „A Disease For The Agens“)
MOURNING BELOVETH, něco novějšího, neznám tento song. Jedou hodně podle MY DYING BRIDE, ale je to čistě kytarové, tudíž syrovější. Skvělé, hudba plná zmaru, tak jak to má být. Tohle můžu, v čistých vokálech slyším odkazy na tradiční doom ve stylu CANDLEMASS, ti mě na posledním Brutal Assaultu udělali velkou radost. To mě napadá, že bych si měl od MOURNING BELOVETH opatřit taky něco novějšího, naposlouchanou mám jen první desku „Dust“. Zkrátka, kvalitní doom mě dostane vždy do kolen. Tak to si mě potěšil, na MOURNING BELOVETH jsem skoro zapomněl. Musím si je zase někdy poslechnout. Jo, jo, tohle je dobrý song! Z jakého je alba?
Je to zatím z poslední desky „A Disease For The Ages“…

MALSAIN-The Disease ( z alba „The Disease“)
Tak tady zase nevím, nějaký jednoduchý black metal, proč ne? Funguje to, někdy si takovou hudbu pustím, na takovém songu je hezky vidět, že není třeba být bůhví jaký muzikant, aby mohl člověk složit pěknou skladbu.
Jedná se o norskou kapelu MALSAIN. V Česku zatím docela neznámá…
Díky za tip, to jméno si prověřím.

PAIN – Behind The Wheel (z alba „Cynic Paradise“)
Tak to si mi udělal velkou radost! DEPECHE MODE- „Behind the wheel“ v podání PAIN. DEPECHE MODE miluju, je tam všechno! Je to neuvěřitelná kapela ve všech ohledech, viděl jsem je naživo a doufám, že se mi to opět poštěstí, životní zážitek! No a PAIN? Druhá deska je parádní, tu si pouštíme s NEUROTIC MACHINERY, když pořádáme dýchánky na letní zkušebně. Hlavně na píseň „Supersonic Bitch“ se to vždycky rozjede. Po druhé desce to šlo trošku mimo mě, ale posledním albem „Cynic paradise“ se u mě Peter rehabilitoval. Nová deska mi prostě, nevím proč, zase sedla. Možná právě díky tomu coveru, kdo ví?:)
Ano, tady není o čem mluvit, skutečně PAIN! Máš další bod!

STONE SOUR – Mission Statement ( z alba „Audio Secrecy“)
Začíná to thrashově, ale pak jsou tam moderní prvky, chytlavý refrén, nemám tušení co to je. Každopádně muzika na strhnutí davů na stadionech.
Tahle kapela se jmenuje STONE SOUR a v jejím čele stojí např. vokalista SLIPKNOT. Možná, že už si o nich slyšel…
Neslyšel a pravděpodobně ani neuslyším, což mě nijak zvlášť nemrzí. Ten thrashový začátek skladby se mi ale líbí!

AUDIOSLAVE – Set It Off (z alba „Audioslave“)
AUDIOSLAVE, dokonalá retro práce, nic víc, nic míň, tenhle song mi evokuje LED ZEPPELIN, ty mám hodně rád. Jinak AUDIOSLAVE si poslechnu s chutí, ale nemusím denně. Vlastně ani nevím, jestli ještě hrají, nikdy jsem je podrobně nesledoval. Už nehrají, po třech deskách se rozešli. Každopádně jejich debut mi přijde hodně povedený… Popravdě to znám jen z poslechu v hospodě a z rádia. Taková pohoda co člověka vždy potěšila.

THE CHEMICAL BROTHERS – Salon ( z alba „Further“)
THE CHEMICAL BROTHERS! Líbí se mi to! Z podobné hudební oblasti poslouchám třeba ještě hodně rád THE FUTURE SOUND OF LONDON, ale moje povědomí o této scéně končí u nějakých 5-10 kapel/hudebníků. Elektro hudba mě zajímá, ale nějak není čas…vrhnout se do dalších oblastí než je metal a rock, škoda…
Tady jsem tě chtěl dostat, ale vidím, že tvůj záběr je velký! Ano THE CHEMICAL BROTHERS Díky za uznání, hudební škatulky už pro mě přestaly existovat. Poslouchám vše, co mě chytí za srdce, i když jak jsem zmiňoval, z osmdesáti procent to je metal a rock.

OOMPH! – Sex Is Not Enought“ ( z alba „Truth Or Dare“)
Nevím, tohle je úplně bokem. Neříká mi to vůbec nic, vůbec mě to nebaví. Jedná se o německou kapelu OOMPH! Aha, tak ty mě za srdce nevzali nikdy.

SVARTAHRID – Scale Of Worth ( z alba „Ex Infer“)
Tohle může být x-kapel. Je to absolutně bez invence a nápadu. Není v tom nic, co by mě zaujalo, nevím, může to být kapela z Horní/Dolní Lhoty, může to být klidně nějaká blacková legenda z Norska. Nevím, neslyším v tom nic, necítím v tom nic. Zahrát dobře black metal není legrace, ale pokud někdo omílá zavedené postupy bez toho, že tam dal kousek sebe, nemá pro mě cenu, abych to poslouchal. Black metal mám rád, ale trošku jinačí.
Ukázka ze severského undergroundu. Skupina SVARTAHRID.
No vida, tak nakonec Norsko. Norskou scénu mám rád, hlavně tamní death metal mě bere. O SVARTAHRID jsem nikdy neslyšel.
A slovo na závěr…?
Na závěr ti ALLe děkuji, jednak za zajímavé hudební hádanky, jednak za prostor se k jednotlivým skladbám vyjádřit a přeji ať se daří tobě a RUM zinu.
Také děkuji za čas, který si jednotlivým trackům věnoval!

ALL

http://bandzone.cz/llyr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *