Metal Mondóka č. 640 (Werlinga – MORGUE SON)

Příliš dívek či žen se (zatím) v Metal Mondóce neobjevilo, a proto tímto dílem alespoň trochu tuto nedůstojnou statistiku napravím. Šestnáct položek jsem připravil pro sympatickou klávesistku Werlingu, která jinak působí v kapele MORGUE SON (rozhovor s touto formací najdete ve stejnojmenné sekci).

DARKTRANCE- Rain Of Sorrow (z alba „Ghosts In The Shells“)
Tohle mi přijde hrozně povědomé. Kytary mi připomínají DEATHSPELL OMEGU. Zní to dost povedeně. Teda až na vokál. Ten je na můj vkus trochu moc „uřvaný“. Baví mě, jak se to z té počáteční zatěžkanosti a těžkopádnosti vygraduje – graduje to v podstatě celou skladbu. Tenhle styl „temné romantiky“ alá DEATHSPELL OMEGA nebo BLUT AUS NORD mám moc ráda.
Jedná se o ukrajinský projekt DARKTRANCE. Máš obecně black metal v oblibě? Co říkáš jeho rozmachu právě na Ukrajině?
Ano, black metal mám hodně v oblibě. Je taky jedním z prvků MORGUE SON. Co se týče konkrétně Ukrajiny, tak znám snad jen NOKTURNAL MORTUM a u nich se mi pravda moc nelíbí tématika.

HYPNOTIC SCENERY-Flumen Maeroris (z alba „Vacuum“)
Tohle jsem nejspíš nikdy neslyšela. Zajímavý efekt na čistém vokálu. Tady se mi zase growl líbí víc oproti čistému vokálu. Působí „hutněji“. Líbí se mi jak hraje bubeník! Používá hodně přechodů a vůbec mi přijde, že hraje hodně intuitivně. Dokáže výborně gradovat jednotlivé pasáže. Ukázka je z kultovního alba „Vacuum“ od HYPNOTIC SCENERY. Starší věc, ale mám pocit, že stále skvěle funguje…
Kapelu znám jen podle názvu, takže bych neuhodla, ale ano, taky myslím, že funguje.

MANEGARM-Bergagasten (z alba „Natträsen)
Zajímavý zvuk kytary na začátku v akustické pasáži. Zní hodně ostře. No na můj vkus moc „hopkavé“. Ale jinak to zní sehraně a jednolitě. Takže proč ne… ale pokud jde o tenhle žánr, pustím si spíš něco z novější tvorby MOONSORROW.
Jedná se o švédské „pagany“ MANEGARM. Znáš tuhle kapelu?
Abych řekla pravdu, nikdy jsme o nich neslyšela 😀 . Možná proto, že tento žánr jinak zvlášť nevyhledávám.

COLDWORLD-Red Snow (z alba „Melancholie“)
Tohle znám. Není to COLDWORLD? Ten chlad z toho přímo vyzařuje. Moc hezky se to poslouchá. Je to taková ta „čistá deprese“, řekla bych jen o poznání chladnější. Líbí se mi prolínání melodií kytar a obecně způsob fungování kytar v této skladbě. Takové to omílání jedné melodie s měnícími se harmoniemi je moc působivé.
Naprosto správně! Skutečně je to COLDWORLD! Posloucháš podobný druh hudby?
COLDWORLD mi přijdou docela specifičtí tím, jak zní – prostě studeně. Jednu dobu jsem je poslouchala hodně.Pravda, mám ráda tento styl muziky.

HYPOCRISY- On The Edge Of Nadnese ( z alba „Catch 22 – V2.0.08“)
Ten basový klavír je hodně dobrý! Basy zní opravdu moc hezky. Tak ono obecně zvuk je hodně povedený. Recitace se taky hodně povedla a celkově je tam moc efektních věcí, dobrá gradace, suprové propojení kytar a kláves – doplňují se. Harmonicky taky dotažené. Zajímavé je jak to hodně „šlape“ a přitom mi to přijde i emotivní. Napadá mě, že by to mohl být Peter Tägtgren.
Přesně tak! Jsou to HYPOCRISY z alba „Catch 22“, tedy jeho předělaná verze! Peterovi se totiž na původní nahrávce nezdály vokály. Co tomu říkáš?
Tak je na tom znát Peter jak po produkční stránce, tak po vokálové i kytarové. Řekla bych, že je na tom velký kus práce a výsledek stojí za to.

USELESS SACRIFICE- Soul Sacrifice ( z dema „Tears, Thoughts, Desires“)
Začátek není špatný, docela pomalý a zatěžkaný. Trochu tomu ubírá vokál. Ten se mi úplně nezdá jak intonací, tak specifickou anglickou výslovností. Líbí se mi ty varhany, dodávají tomu trochu „gotik“ atmosféru a napětí. Jinak je to docela předvídatelné. Kytarová linka je pravda jeden sek za druhým od začátku až do konce. Tohle není zrovna šálek mého čaje.
Další starší věc. Slovenská kapela USELESS SACRIFICE natočila v devadesátých letech demo „Tears, Thoughts, Desires“.

LIFE OF AGONY – Angry Tree ( z CD „Unplugged At The Lowlands Festival“)
Má to super atmosféru možná proto, že je to živák… ale zní to strašně upřímně a cítím z toho moc nadhledu a profesionality. Zpěvák má hezkou barvu hlasu a klobouk dolů před jistotou s jakou zpívá na živo. Zajímavá basa, mám ráda, když je čitelná a zvlášť v takovémto žánru. Ano, tohle se dobře poslouchá. Prostě příjemné, rockové, vzdušné.
Jsou to LIFE OF AGONY, ovšem ten unplugged tě možná trochu zmátl…nebo ne?
LIFE OF AGONY znám jen podle jména, takže je v podstatě jedno jestli šlo o normální nahrávku nebo unplugged 😀

ORPHANAGE-Black Magic Mirror (z alba „Driven“)
Povedený začátek! Harmonika je příjemné zpestření. Jak se připojí kytary tak mi to rytmicky připomíná AD ABSURDUM od ARCTURUS. Ženský vokál docela v pohodě, i když poslední dobou tento styl zpěvu moc neposlouchám. Docela mě to překvapuje. Není to TRISTANIA? Jinak po všech stránkách dobré podle mě. Klávesy opravdu hodně podobné ARCTURUS. Má to tu náladu cirkusu. Obecně zajímavé. 🙂
Další kapela, která už nefunguje. Skladba pochází od holandských ORPHANAGE. Setkala ses už někdy s tímto jménem?
Ano setkala, tuším, že spolupracovali nějakým způsobem i s WITHIN TEMPTATION. Škoda, že kapela už nefunguje, ukázka se mi moc líbila.

STAR FUCKING HIPSTERS- Empty ( z alba „Until Were Dead“)
No další nahrávka, kde se mi nepozdává vokál, tentokrát „jen“ intonací :-D. Řekla bych, že se zpěvák asi neslyšel, když to nahrával. Paradoxně nejčistší je vokál, když zpívá se sbory. V kytarách je náznak post rocku, ale zpěv to všecko tak trochu „zabíjí“, podle mě. Na druhou stranu se mi docela líbí ten vokálový „dialog“. Jinak to taky není věc, kterou bych si pustila…
Je to kapela laděná spíše do punku a jmenuje se STAR FUCKING HIPSTERS. Co ty a punk?
Punk mě celou dobu nějak míjí. Nějak jsem v tomto žánru nenašla zalíbení.

KATAKLYSM- Faith Made Of Shrapnel ( z alba „Heaven´s Venom“)
Bicí hodně dobré – ale spíš v technice než v kreativitě. Kytary tak nějak pořád dokola. Šlape to a má to energii, tak věřím, že to naživo funguje. Líbí se mi ta místa, kde se to jakoby uvolní a otevře se melodie v kytarách. Ale osobně mně to nějak nic neříká.
Jsou to KATAKLYSM z aktuální desky „Heaven’s Venom“. Počítám, že s touto kapelou jsi už do kontaktu určitě přišla…
Ano. Přišla, ale nijak zvlášť jsem je neposlouchala, takže je ani nepoznám. Není to zrovna věc, kterou bych vyhledávala. Pokud jde o energičtější věci, tak preferuju spíš black…

MELVINS- Suicide In Progress ( z alba „Nude With Bolte“)
Rock ´n´roll ve složitějším podání s půltónovými hramoniemi. To zní zajímavě. Kreativní bicí! Ty seky dohromady s kytarou jsou dobré a přechody taky – působí hodně dynamicky. Řekla bych, že je to složitější než to zní. Předražené doby atd… A taky se mi líbí ta oldschoolová patina!
Hláškou , že je to složitější než to zní jsi mě opravdu dostala! Přesně tak tomu je! Jedná se o soubor šílenců z kapely MELVINS… 🙂
Soubor šílenců sedí :-D.

IN VAIN- On The Banks Of Mississippi ( z alba „Mantra“)
IN VAIN – On The Banks Of Mississippi! Výborný song! Závěr přímo geniální. IN VAIN mám hrozně ráda… líbí se mi jejich civilnost a nasazení. Skvělé využití čistých zpěvů! Obecně mi jejich skladby přijdou velmi „barevné“. Hodně se tam toho děje a celé to má tak nějak „svoje“ vyznění. I naživo je to silné a působí hodně sehraně. Výborná muzika.
Ano, máš naprostou pravdu! IN VAIN! Je vidět, že se opravdu vyznáš…
IN VAIN jsou moje srdcovka. Výborné je i starší album „The Latter Rain“.

MODRÝ EFEKT- Ej, padá, padá rosenka ( z alba „Svitanie“)
BLUE EFFECT – Ej padá padá rosenka? Super kapela, super písnička. Technické a přitom neskutečně emotivní, hammondy, patina, harmonie, vypravěčská linka kytary, perfektní gradace instrumentální části a nádherný konec. Tahle písnička je navíc kombinací folkloru a rocku, což je pro mě zajímavá kombinace zvlášť, když je v takovémto provedení. Myslím, že není co dodat.
Přesně tak! Vracíš se často ke starým nahrávkám?
Ano, jak jsem už uvedla, mám ráda tu „patinu“ . Dost často se vracím i k věcem jako DEEP PURPLE, PINK FLOYD atd. Baví mě.

RHAPSODY- Rain Of A Thousand Flames ( z alba „Rain Of A Thousand Flames“)
RHAPSODY, teda dneska už RHAPSODY OF FIRE. To jsem docela dlouho poslouchala – líbily se mi ty sympho aranže… ale paradoxně čím je znám dýl, tím mi to přijde větší kýč. Je tam toho tak neskutečně moc, že to trochu ničí tu podstatu. Podle mě dost násilně udělaná technická sóla a obecně celé překomplikované. Myslím, že v rámci žánru jsou lepší kapely. Osobně třeba často poslouchám BLIND GUARDIAN.
Opět boduješ, přičemž tvůj názor zcela sdílím. Kde vidíš příčiny toho, že se tyto kapaly tak brzo oposlouchají. Člověku se to zpočátku líbí, aby mu to za několik málo let začalo lézt na nervy…
No podle mě je to přemelodizované a příliš přístupné. Nikdy dlouho nebaví to, co člověk pochopí hned a líbí se mu od začátku. Krása je podle mě v tom hledání a určité horší přístupnost. Potom se věc tak neoposlouchá a oblíbenost s počtem poslechů roste a ne klesá.

ALICE IN CHAINS- Check My Brain ( z alba „Black Gives Way To Blue“)
Zajímavé. Je hezké jak to zní rockově a přitom je to strašně zatěžkané s půltonovými harmoniemi a podladěným zvukem. Vokál je perfektní. Mám ráda kombinování žánrů. Děkuju za typ, tohle se mi moc líbí. Malinko mi to připomíná EPHEL DUATH, ale je to víc rock.
Tak tady tě možná překvapím. Jde o znovuzrozené ALICE IN CHAINS s novým vokalistou…
To mě opravdu příjemně překvapilo. Znám starší desky ALICE IN CHAINS a vcelku mě baví, ale tohle je o dost zajímavější.

DAMNED SPIRIT´S DANCE- Toxic Shock Syndrome (z alba „Weird Constellations“)
Kytary mi zní jako BURZUM. Jako plus jsou tam podle mě ty samply. Suprově se to vrství – je dobré jak tam celou dobu přibývají linky. Má to docela sílu a taky to není cele „naservírované“ přímo, což mě baví 🙂 Každý další poslech v tom objevím něco dalšího. Zajímavé zvuky kláves a samply obecně. Dodávají tomu to astrální vyznění! Řekla bych, že je to taková třešnička na dortu za tím 16ti songovým maratonem 🙂
Tak to jsem rád, že jsem tě potěšil! Tahle kapela se jmenuje DAMNED SPIRIT’S DANCE a jsou z Maďarska. Nyní Závěrem bych tě ještě poprosil o shrnutí celé „poslechovky“. Těší mě, že se ti většina skladeb líbila…
Ano, tak podle mě je vždycky lepší vidět všechny nahrávky z té pozitivní stránky – čímž nechcu říct, že není důležité vytknout chyby, ale obecně si myslím, že vše má sloužit k dobru kapely a jako zpětná vazba pro její další směřování. Jinak ti děkuju za „pár“ zajímavých nahrávek, ke kterým jsem se předtím nedostala, a které si zas ráda poslechnu… Díky!

ALL

http://bandzone.cz/morgueson

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *