Metal Mondóka č. 641 (Petr „IFA“ Junek)

Dalším pánem na holení v rubrice Metal Mondóka je Petr Junek, kterého většina z vás bude znát pod jednoduchým pseudonymem Ifa. A od přezdívky Ifa se tak ladně dostaneme k IFA records, domácímu UG labelu. Dobrá spojovačka, že? Nyní už však postřehy, názory, komentáře…

BUTTERFLY TEMPLE – Death ( z alba „Earth“)
Tak to bude nějaký východ. Kapelu nepoznávám. Kdybych jí hledal na mapě, tak bych se určitě díval na východ. Slyším tam Ruštinu? Od těch bab. Takové to „Váňo Váňo Ivane…“ Takže bych začal v Rusku. Jinak skladba se mi líbí, hlavně díky své rozmanitosti a střídání zpěvů. Ani nevím, do jakého stylu bych to zaškatulkoval… snad pagan?
Jsi opravdu hodně blízko. Tahle kapela se jmenuje BUTTERFLY TEMPLE a rozhodně patří mezi ruskou špičku v sekci folk/pagan metal. Domnívám se, že jsi o nich už slyšel…
To víš, že slyšel, ale tohle je pro mě první skutečný kontakt s kapelou. Navíc celkem příjemný.

SANATORIUM – Race Of The Dimension ( z alba „Arrival Of The Dimension“)
Tak tohle může být asi 1000 kapel…:) Old school death metal jak vyšitej. Dobře zahranej s klasickým zahuhlaným zvukem. Připomíná mi to slovenské SANATORIUM, takže těch bych se ptal jako prvních…
Máš naprostou pravdu! Jsou to SANATORIUM z alba „Arrival Of The Forgotten Ones“. Máš rád jejich starou tvorbu? Co naopak říkáš tu současnou?
Jo, tak kdysi jsem je dával dost. Teď mi vyjela na mysl nezapomenutelná hitovka „Čo čumíte kokoti, co čumíte…“, ale to už je kurva dávno. Ani nevím, co dneska kapela tvoří. Nějak mi sešli z očí.

THE FALL OF EVERY SEASONS – From Below ( z alba „From Below“)
Hm, na tohle jsem nikdy neměl dost trpělivosti. Roztahané pasáže, posmutná atmosféra, bolest, žal… doom metal ve své nahotě.Nevadí mi pochmurná muzika, spíše naopak, ale takhle podaná mi nic neříká.Takže si ani netroufnu tipnout kapelu…
Je to norský „one man“ projekt THE FALL OF EVERY SEASON. Zkrátka underground 🙂

TISÍC LET OD RÁJE – Runes And Temptation (z alba „Wales“)
Tady bych si troufl říct, že se jedná o kapelu TISÍC LET OD RÁJE. Pokud budu předpokládat, že ten skřehot pochází ze smyslných Dashinných rtů, tak nemám pochyb. „Tisícovky“ se mi vždycky líbily, hlavně na živo. Upřímně, ono nejde o nich napsat nic špatného, protože jejich kytarista se umí velice dobře prát…:)
Tak je vidět, že CS scénu máš v merku, protože ses trefil znovu přesně…
Tak to jsem rád, že nedostanu kopačku od Honzy…:)

KINETIK CONTROL – Vanguard Of The New World ( z alba „Lack Of Divine Inspiration“)
Moderní zvuk, solidní hluboký zpěv. Skladba šlape, ale tady jsem úplně mimo. Sice mi to něco připomíná, ale vůbec nevím, kam tuto záležitost zařadit. Song je navíc velice krátký. Tohle je pro mě velká neznámá…. Že by „Depešáci“ začali hrát metal?
Souhlasím! DEPECHE MODE jsou v tom opravdu cítit. Jedná se o finskou kapelu KINEKTIK CONTROL, která je doma dost oblíbená….

ČERTŮF PUNK – Jesus Is Dead ( z dema „Fucking World“)
Že by jsem nepoznal českou kapelu? No nepoznávám. Pokud se celá deska pohybuje v tomto rytmu, dokážu si představit to nahulit do auta při jízdě po dálnici. Jinak bych si to asi nepustil.
Tady jsem zařadil legendu ČERTŮF PUNK! Ale punk to není, řekl bych spíše pěkně našlápnutej thrash 🙂
Tak kapelu znám alespoň podle názvu. No ten thrash tam je cítit dost, to je fakt. Jsou to prostě zthrashovaní punkáči…:)

DIOARAMA-Cubed ( z alba „Cubed“)
Ty vole, zase „Depešáci“…:)))) Tentokrát blíže ke svému stylu. Hele, to vůbec nevím. Tohle mě málokdy popadne si pustit. Málo kytar, monotónní zpěv – nic pro má ušiska.
Hm, tady zas něco málo gotiky… Němci DIORAMA…

BÁRTA/STŘIHAVKA – You Keep On Noviny (z CD „Na Kloboučku 2“)
Ha ha, tak to bude kapela, jejichž značná část fanoušků to má dávno za sebou…:) Občas tuto skladbu slyším v hospodě z jukeboxu. Je to fajn klasika. Nu a budou to DEEP PURPLE.
Určitě! Nicméně vystopovals za mikrofonem duo Bárta/Střihavka?
Ne e, myslel jsem, že je to originál, páč nahrávka nemá příliš dobrý zvuk… Zřejmě šlo o zachování atmosféry… Jinak to dali pěkně!

IMMORTAL SOULS – Feareaper ( z alba „Wintereich“)
Ha, tak to je kurva změna. Dobrej death metal – že by ARCH ENEMY? Zpěv, zvuk, rukopis kytar, sólíčka. Skladbu sice neznám, ale na ARCH ENEMY bych si vsadil. Tak na 95 %. A moc se na ně letos těším. Tenkrát na Brutalu mě totálně rozsekali. Možná víc než ten rum, co jsem před tím vypil…:)
ARCH ENEMY to sice nejsou, ale „sever“ jsi trefil. Taky finští IMMORTAL SOULS hrají hodně melodicky. Můžu tedy doporučit! Posloucháš doma podobnou hudbu?
Jo, podobnou muziku mám hodně rád. Rád slyším atmosféru, melodii a techniku. A to tyhle severské spolky prostě mají.

SUN OF THE BLIND – Lord Of Mind ( z alba „Skullreader“)
Tak tohle je hrozná tryzna. Už tu bylo něco podobnýho o pár skladeb výš. Nelíbí, nebaví, hrozná nuda. Prostě mě toto nekonečně dlouhé umírání nebaví. Ale až někdy budu chtít spáchat sebevraždu, tak si to pustím…:)
Jedná se o SUN OF THE BLIND, projekt jednoho ze členů DARKSPACE … Z jejich produkce bys taky radost asi neměl 🙂
Alespoň vím, čemu se mám vyhnout….

CLAWFINGER – Pay The Bill ( z alba „Use Your Brain“)
Nu, něco modernějšího, ale opět to není můj šálek kafe. Přemýšlím, kam tyto lidové vypravěče zařadit. Já nevím… kdysi takhle hráli GREEN JELLY nebo UGLY KID JOE, ale zase mě to nebaví, tak půjdu raději dál.
Jsou to CLAWFINGER! Tak tady je škoda, že tě to nebaví, jelikož dle mého soudu je to kapela světového formátu…
Což to jo… Ale mě nikdy nechytli. Pamatuji si od nich snad jedinou skladbu. To jak tam zpívá ta holčička… to je vtipný… Jinak se tam toho na můj vkus moc  napovídá a o to méně se prohánějí kytary…

SUPPORT LESBIENS – No Brain No Pain ( z alba „So What?“)
To je stylově celkem podobné. Už jsem to určitě někdy slyšel. Nahrávka je na tom zvukově špatně, takže bude asi staršího data. Jestli mi to něco připomíná, tak jedině FAITH NO MORE.
Tak si představ, že jsou to naši SUPPORT LESBIENS v době svých začátků…
Ty jo, a víš, že si to pamatuju! Říkal jsem si, že jsem to musel někdy slyšet. No, kdyby vypilovali tenhle styl, tak mohli bejt jinde. To co hrajou teď je na provaz…:) Divím se, jak taková sračka může mít tolik fanoušků….

SKLEPMASTER-Devil In My Face (z alba „The Unforgiven Sin“)
Nu, tohle je hodně dobrý. To bych šel na sever. Co takhle DARK TRANQUILLITY? To je styl, který mě baví asi nejvíc, hned vedle thrash metalu. Skladba perfektně šlape, dobrej zpěv a zvuk. Sólíčko je sice slabší, ale je fajn, že tam alespoň nějaké je…:) Výborná záležitost!
Tvé hodnocení jistě potěší tuzemskou kapelu SKLEPMASTER, která nedávno vydala miniCD „The Unforgiven Sin“. Česko bys nečekal?
No to ani náhodou. To mě těší, že tu máme novou kvalitní kapelu. Jen je škoda, že ty české kapely zareagují na tu vlnu vždycky s minimálním pětiletým zpožděním.

SALTUS – Stary pozadek ( z alba „Triumf“)
Tohle také nezní špatně, ale až na tu občasnou splašenost. Ale nepoznám.Nejdříve jsem myslel, že to poznám, ale nakonec se mi to slilo zase v několik kapel a nedokážu nahrávku definovat.
Jedná se o kapelu SALTUS, určitě si rozpoznal polštinu… Myslíš, že tamní scéna je silnější než ta naše? Poláci často tvrdí, že jejich kapely jsou sice slavnější, ovšem ty naše jsou zase prý nápaditější…
No o Polsku vím, že tam mají silně rozvinutou křesťanskou scénu, za což by se měli upřímně stydět….:) Naproti tomu stojí výborní BEHEMOTH a VADER. To jsou podle mě dvě světové kapely, které tady jaksi chybí. Dále tam mají celou řadu kapel, takže si myslím, že ta scéna je opravdu silná. Ale také ta země je mnohem větší než ta naše.

BROTHERHOOD-Srdce bojovníka ( z alba „Bratstvo hromu“)
Ty vole – českej hurá metal…:) Abych pravdu řekl, tak jsem těmito bojovými veselohrami zcela přesycen z rokáče, kam chodím na pivo, protože podobné bojové veselohry tam hrají pořád dokola. Tohle se liší jen českým textem a nezastřeným zpěvem. Já tyhle pagany opravdu nemusím. Začínám mít k tomu odpor podobně jako k heavy metalu. Tohle mi připomíná zrychlenou dechovku. Umca, umca, umca umca a furt dokola… A vzhledem k tomu, že patnáct minut dechovky je pro mě smrtelná dávka, tak to raději rychle vypnu.
Dobrá, ale jsou to Slováci a jmenují se BROTHERHOOD…
Nu vidíš – tak se mi to nelíbilo, že jsem ani nezaregistroval, že jsou to Slováci.

THE MEADS OF ASPHODEL-My Psychotic Sand Deity (z alba „The Murder Of Jesus The Jew“)
Už mi to všechno nějak splývá to jednoho bodu. Tady jsou mi hodně povědomé ty ženské vokály. Ale sakra, odkud jen to vítr vane? Myslím, že bych to tady někde našel, ale mám totální výpadek. Možná mi to připomíná něco z dávné minulosti. To se docela těším až mi odkryješ karty. Tohle se velice příjemně poslouchá….
Tahle kapela u nás zatím není moc známá. Jmenuje se THE MEANS OF ASPHOPEL, pochází z Británie a hraje skutečně hodně osobitě…
Hm, tak to bych neuhodl ani s nápovědou. Je to další dobrý tip. Tož díky!

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *