Metal Mondóka č. 634 (Twisted – ONO)

Slovenský umělec jménem Twisted tvoří skutečně velmi zajímavou muziku. Po debutové desce „Path“ se bratislavský šikula přiřítil s „ípkem“ „Plus Ultra“, které je takovým odrazovým můstkem do lůna neprobádaných crosoverů, jenž mají co dočinění s temnotou a nekonečnou chutí „něco nového objevit“. Domnívám se, že lepšího hosta do Metal Mondóky jsem snad ani nemohl vybrat…

IXION-The Plaque (z alba „To The Void“)
Epický pohrebný nízkorozpočtový metal. Cítim sa ako v melancholickej rozprávke. Klávesy sú tu celkom dominantné, tak mi to trochu pripomína SHAPE OF DESPAIR, ak by som to mal teda k niečomu prirovnať. Tá rozprávková atmosféra a melódie mi ešte v jednom momente pripomenuli BAL SAGOTH. Ale je to true! Growling celý čas, maximálne striedaný chorálmi. Tie sa mi páčia. Toto by sa páčilo mojej frajerke, v jej najväčšom funeral doomovom ošiali.
Jedná se o francozskou skupinu IXION. Ukázka pochází z jejich debutu. Máš z obdobného ranku nějaké další oblíbence?
Čo sa funeral doomu týka tak mám rád kapely ako už spomínaný SHAPE OF DESPAIR, ďalej ESOTERIC, TYRANNY, CATACOMBS, COMATOSE VIGIL atď. Dosť veľa kapiel som spoznal vďaka frajerke Nike, ktorá je týmto štýlom posadnutá. Dokonca má na predlaktí vytetované SKEPTICISM 🙂

ESAZLESA-Zdeňku! (z LP splitu s kapelou FIVE SECOND TO LEAVE)
Veľmi pekná postrocková melanchólia. Najradšej by som si pri tom s nostalgickým úsmevom na perách rezal žily. 😀 Prichádza spev po česky, z čoho vďaka môjmu nadpriemernému intelektu usudzujem, že kapela pochádza z Čiech. Škoda že pieseň je celkom krátka, v takomto štýle sa mi žiadajú dlhšie kompozície, pri ktorých sa človek tak trochu pozabudne a netvári sa až tak logicky a duchaplne ako zvyčajne.
Tady jsem sáhl po českých ESAZLESA! Znáš tuhle kapelu? Vydává své nahrávky pouze na vinylech…
O tejto kapele som už počul, ale priznám sa, že ide o moje prvé stretnutie s ich hudobnou produkciou. Vraj majú veľmi dobré živé vystúpenia. Myslím, že by som sa mal nejakého zúčastniť.

FOREST OF SHADOWS – Rain Room (z kompilace December Songs: Tribute To Katatonia)
Feebackové intro evokuje na dve sekundy EYEHATEGOD (majstri feedbacku :D). Toto vidím na čierny kov so samovražednými tendenciami. Výpravný bumčvach sa sem hodí. Následná spomalenie a psychedelické výhravky spôsobujú mierny tranz. O to tu aj zrejme ide. Pri vybrnkávačke v strede songu si predstavujem slzami roztečený corpsepaint, ale nasleduje celkom melancholicko-pozitívna pasáž. Ešte nieje všetko stratené. 😀 Pesnička ale pekne plynie a graduje až sa nakoniec rozplynie.
Jsou to FOREST OF SHADOWS, i když samotná skladba patří skupině KATATONIA…
KATATONIU mám rád. Páči sa mi aj ich staré doom/blackové obdobie aj to moderne metalovo melancholické.

HATE FOREST – With Fire And Iron (z alba „Battlefields“)
Počujem, že si nadelil ďalšiu temnotu. Páči sa mi využitie takýchto rôznych „škaredých“ akorodov. Znova pôjde asi o nejakú nízkorozpočtovú nahrávku. Zrejme ma tu skúšaš z rôznych one (možno two) manbandov. 😀 Táto pieseň je znovu celkom monotónna, ale rozumiem zámeru autora. Graduje to z doomu, cez deathmetalový feeling až k blackmetalu. Vďaka bicej mašine a samplom to zneje celkom industriálne. Teraz ma napadá, že tie zvony mi evokujú „Hatework“ od MORBID ANGEL, ale to je iba taká asociácia.
Skok na Ukrajinu. Právě jsi slyšel skladbu od HATE FOREST, což je kapela, která zanechala především ve své zemi velkou stopu. Znáš nějaké jejich album?
Áno, mám doma niečo v mp3, ale podobné kapely sú skôr doménou môjho brata. Mňa osobne viac oslovuje spriaznená kapela DRUDKH. Ich „Autumn Aurora“ je skvelá, oddychová, blacková vec. 

ZEMĚTŘESENÍ – Galéra (z alba „Zemětřesení“)
To je český „Nothing Else Matters? 🙂 Ale pekné harmónie španielky a kláves v tom intre. Rozvynie sa to do nejakého hard n´ heavy s takým oldschoolovým, rúrovitým zvukom gitár. Nedávno som bol na Ozzym vo Viedni a toto znie ako niečo inšpirované podobnými interpretmi. Gitarista má zrejme rád Zakka Wilda. Počuť to v riffoch s pískačkami.
Tady jsem sáhl do archívu. Říká ti něco projekt ZEMĚTŘESENÍ?
Matne si to pamätám zo stránok Uragánu, jedného slovenského metalového magazínu, ktorý vychádzal v 90tych rokoch. A keďže mám google, osviežujem pamäť a vidím, že ide o tribute projekt čekých muzikantov Jiřímu Schelingerovi.

SOCIAL DEFORMITY – Distolerance (z alba „Daltonism“)
Grindeček s kanálovým vokálom. Títo ľudia to nemyslia zrejme úplne vážne. Má to takú odľachčenú, zábavovú atmosféru. Kedysi som bol inak čistý grinder a takúto hudbu som žral. Mali sme s bratom množstvo grind/crust/noise kaziet a platní. Počúvali sme to od rána do večera. Dnes by som si takúto hudbu vedel užiť v dobrej nálade na nejakom koncerte alebo žúrke.  Tipujem, že pôjde o kapelu z grindovej veľmoci – Čiech.
Grindová velmoc vyprodukovala i soubor s názvem SOCIAL DEFORMITY… 🙂
Moja najobľúbenejšia CZ i keď nie celkom čisto grindová kapela boli GRIDE. Dnes ich už moc nesledujem, ale čo som počul pár skladieb na internete, tak vidím, že im to stále šlape kvalitne.

DYING PASSION – My Best Friend ( z alba „Amplify“)
Zaujímavé elektronické intro, alebo zefektovaná gitara. Príjemný emotívny spev, pripomína mi speváka z RUSH. Práve som si uvedomil, že ten asi dosť ovplyvnil svojim spevom Maynarda z TOOLU. Zatiaľ jednoznačne naj produkcia. Super atmosféra, perfektne vybudovaný song. Som zvedavý čo to bude, pretože tento song sa mi naozaj páči. 
Možná se budeš divit, ale i toto je česká kapela. Skladba pochází z aktuálního alba DYING PASSION…
Medzičasom som si to vypátral a bol som naozaj prekvapený, keď som zistil, že ten spev je vlastne speváčka. 😀 Tú kapelu som mal, neviem prečo, zaradenú v gothic/doomovej škatulke. Zrejme také niečo hrali predtým. Ak áno, tak sa naozaj zaujímavo vyvinuli.

MADBALL- My Rage ( z minialba „N.Y.H.C“)
HCčko od začiatku. Agresia, energia počas celého songu. Podobne ako pri grindečku predtým, hudba určená na koncerty a žúry.  Človek si hned kýve hlavou do rytmu. Nepoznám tú kapelu, ale predvediem svoje skvelé divinačné schopnosti. Na veštenie použijem pot viacerých mosherov. Chvílka sústredenia, vízia začína byť jasnejšia… Áno je to MADBALL. 😀
HC nese své poselíství nejen agresivní hudnou, ale také texty. Jaký je tvůj názor na politicky laděnou lyriku?
Ja sa príliš o politiku nezaujímam i keď sa jej samozrejme nevyhnem. Ak má niekto vôľu robiť hudbu zameranú na politické posolstvá, tak to samozrejme akceptujem a je určite dobré, že existujú aj také kapely. Jediný prípad, ktorý naozaj niesom ochotný stráviť je, keď kapela propaguje fašistické a iné dementné posolstvá.

BOLT THROWER- Return From Chaos (z alba „Mercenery“)
Toto hneď od začiatku znie ako nejaký pravoverný oldschool. Zahuhlaný zvuk, uvidíme čo sa z toho vyvinie. Spev vzdialene pripomína Barneyho z NAPALM DEATH. Celkovo produkcia aj postupy evokujú deathmetalové obdobie „Napalmu“, alebo deathmetalových kapiel z toho obdobia. Pripomína mi to čas, keď sme s bratom začali počúvať death metal (to bolo ešte pred obdobím grindovým :D). Okrem klasík ako Death a Pestilence nás silno ovplyvnila kompilačka „Death Is Just The Beginning 2“ od Nuclear Blastu, vďaka ktorej sme sa zoznámili s veľa super kapelami. Pamatám si, že sme to zvykli počúvať, keď nám menili doma okná. Tí pracovníci dosť kukali, že čo to tam tí dvaja sopláci počúvajú :).
Počítám, že s tvorbou BOLT THROWER ses už patrně někdy setkal….
Pravdupovediac túto konkrétnu kapelu som nikdy celkom nespoznal. Samozrejme som počul od nich nejaké veci, keďže ide o legendu, ale napočúvaný nemám ani jeden album. Možno niekedy… 

VINTERSORG – Mork Nebulosa ( z alba „Jordpuls“)
Black metal a celkom veselý. Uf, zrazu prichádzajú čisté vokály v nejakom čudnom jazyku.  Svojim spôsobom je to aj celkom punkové. Je to taká „juchjuch“ hudba.  Nieje to celkom pre mňa, ale kedže som si povedal, že sa v tomto prúplachu budem snažiť čo najviac odosobniť, tak musím uznať, že hudba je to energická. Produkcia je dobrá a je to nakoniec dosť rôznorodá pieseň, čo je pozitívne. Mám rád kapely, ktoré vedia narábať s rôznymi postupmi a náladami a sú schopné rozvinúť nápady do nečakaných končín.
Skladba pochází z nové desky čarodějů VINTERSORG…
Názov poznám, ale ide o moje prvé stretnutie s touto kapelou. Je to zaujímavá hudba, ale na mňa miestami trochu priveselá.

DAN SWANÖ – Add Reality (z alba „Moontower“)
Takže toto bude niečo celkom symfonické. Death metalový spev, melódie, progresívne postupy. Páčia sa mi gitarové riffy. Trošku možno pripomínajú OPETH. Spočiatku ma ten klavírik a synťák trochu odradili, ale po čase až tak nevadia a nosný riff je naozaj chytľavý. Čistý vokál sa mi tiež pozdáva, veľmi vzdialene mi pripomenul jednu polohu Chrisa Cornella, alebo inak povedané, hodil by sa mi do nejakého grungeu. Práve som sa rozhodol, že znovu predvediem svoje vizionárske schopnosti. Tentokrát použijem chaosmagickú metódu veštenia z náhodných facebookových statusov. 😀 Meno interpreta je Dan Swano :).
Ano, Dan Swanö? Co říkáš na jeho aktivity? Máš některá oblébená alba, na kterých se tento pán podílel?
Práveže ďalšia vec, ktorá ma celkom obišla. Už asi vyzerám ako taký obemedzenec.  Tohto človeka poznám ako jednu z ďalších významných osobností severskej scény, ale ja som vždy skôr počúval americké kapely (teda najmä čo sa death metalu týka). Poznám EDGE OF SANITYaj x ďalších projektov, ktorým sa Swano venoval ako hudobník či producent, ale nikdy som sa k nim poriadne nedostal.

ET MORIEMUR – Cupio Dissolvi (z alba „Cupio Dissolvi“)
Temnota, ale zároveň príjemný ambientík. Už sa to rozbehlo. Znovu niečo, z čoho smrdí black metal. Tentokrát je to ale niečo doomovejšie, trochu mi to miestami pripomína Dolorian. Škoda, že ten blackový vokál je tak nahlas, príde mi to trochu rušivé. Haha, tá hovorená taliančina znie dosť perverzne. 😀 Je to každopádne nejaká UG obskúrnosť.
Celkém nový pojem na tuzemské scéně s názvem ET MORIEMUR…
Názov som už zaregistroval. Viem, že hrali na Brutal Assaulte, ale to som sledoval vystúpenie PIG DESTROYER. 

OMEGA MASSIF – I’am Karst (z alba „Karpatia“)
Yeah! Milujem podladené gitary, takže toto ma oslovilo hneď od začiatku.  Repetitívne bahná ja môžem. Páčia sa mi tie disharmonické, akoby rozladené riffy, aj tá minimalistická zreverbovaná pasáž v strede songu. Zrýchlenie príde trochu ako päsť na oko, vôbec by mi nevadilo, kebyže je celý song taký pomalý, ale už si zvykám a tá „rozladenosť“ a podladenosť sa mi naozaj páči. Vokál mi tu vôbec nechýba, som zástanca toho, že všetko je dovolené. Okrem toho, v takýchto post/sludge veciach je to aj tak celkom bežná vec.
Pod tímto songem se skovávají němečtí OMEGA MASSIF a přesně jak uvádíš, vokály v jejich tvorbě ani nejsou potřeba…

KREATOR-United In Hate ( z alba „Phantom Antichrist“)
Epické stredoveké intro na španielke. Uvidíme čo príde. Fíha, thrash/deathová rezanica. To som nečakal. Má to gule, ten melodický refrén sa mi až tak nepozdáva, ale to medzitým šlape fajnovo. Škoda, že sa ta pieseň tak spomalí a zmelodizuje, viac by mi sedela taká thrashová rúbanica od začiatku do konca. Produkčne a zahraté je to ale super.
Přesně takhle znějí KREATOR z nové desky „Phantom Antikrist“…
Celkom milé prekvapenie. Znie to celkom sviežo a moderne.

ISIS-Weight (z alba „Oceanic“)
Dobre, prestanem s tou maškarádou. Toto je spolu s MADBALLOM a Swanom, ďalší song, kde si neodstránil tagy, takže vidím, že je to ISIS. Túto kapelu som zvykol občas počúvať, ale tento album nepoznám. Postupne sa rozvíjajúce ambientné intro je parádne, časom snáď príde aj nejaká metalová erupcia. Post metal mám rád, len mám pocit, že v súčasnosti sa už táto vlna tak trochu točí v bludnom kruhu. Isis každopádne beriem ako jedných z otcov tohto žánru a táto pieseň je fakt super. Má to príjemnú tranzoidnú atmosféru, motívy sa jemne obmieňajú a pracuje sa tu najmä s dynamikou. Ten ženský spev sa sem parádne hodí tiež. Teraz čítam na wikipedii, že ide o koncepčný album o človeku, ktorý je dosť v sračkách, nájde svoju ideálnu ženu a zistí, že tá mala incestný vzťah so svojim bratom, čo ho prinúti spáchať samovraždu. Tento príbeh s takouto zvukovou kulisou = čistá depka.
Máš rád třeba i ryzí ambient?
Jasné. Je to ideálna hudba na relax, spánok, prípadne nejakú prácu ako podmaz i keď nie príliš dlho, lebo človek pri tom môže zaspať.  Veľmi rád navštevujem aj rôzne experimentálne/ industrial/noise/ambient vystúpenia. Zážitok z takýchto akcií je úplný protipól zážitku z deathmetalového koncertu. Death metal je skôr taký racionálny, ambient je čistá meditácia. 

REVEREND BIZZARE-Dunkelheit (z CD „Harbinger Of Metal“)
Vidím, že na záver si mi pripravil nejaké 12 minútové zlo. Zatiaľ to vyzerá na ďalšiu, blackom mierne nasmradlú, doomovú vec. Najmä kvôli tej gitarovej vybrnkávačke. Čistý vokál je na môj vkus príliš teatrálny, ale dá sa stráviť. Pieseň sa točí okolo jedného motívu, čo je zrejmý, ubíjajúci zámer. Je to taká ideálna pieseň na záver, alebo na dobrú noc. 
Tady jsem tě chtěl dostat, ale dostal jsi ty mě! Finští REVEREND BIZARRE totiž vyšvihli nejslavnější song od BURZUM- Dunkelheit 🙂
Neviem ako som ťa dostal ja, ale keď som túto skladbu počúval, môj brácho to hneď odhalil, že to bude cover BURZUM. Medzičasom som si pustil aj originál, ale táto natiahnutá bahennejšia verzia sa mi pozdáva viac.

…a jaké je tvé hodnocení celé „poslechovky“? Zaujela tě nějaké kapela natolik, že se po ní poohlídneš?
Niečo podobné som ešte nezažil, takže musím povedať, že išlo o fajn zážitok. Myslím, že čo sa všeobecného prehľadu týka, tak by som mohol dohnať učivo zo základnej školy. Tým myslím ten BOLT THROWER a Dana Swano.  Taktiež asi musím oprášiť a dobrať nejaké veci od ISIS, pretože tá pieseň a koncept ma naozaj dostali. Z domácej scény, by som už mal asi konečne navštíviť koncík ESAZLESA a zrejme si zoženiem ten album DYING PASSION, z ktorého je tento song, že či aj zvyšok bude taký super ako táto pieseň.  Každopádne vďaka za prejavený záujem a prajem veľa zdaru s tvojimi aktivitami!

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *