Metal Mondóka č. 631 (Václav Votruba – AFTER RAIN)

Už se to objevuje téměř v každém úvodníku této rubriky, ale nedá se nic dělat! Po delší odmlce, je to znovu tady! Tentopkrát jsem šestnáct ukázek připravil pro Vaška Votrubu (AFTER RAIN), který musel posléze zkousnout několik „hořkých pilulek“. Zajímavostí tohoto dílu je pak i to, že se do něho vešlo poměrně hodně polských kapel, což jsem předem tedy vůbec neplánoval. Všechno vyšlo tak nějak samovolně…

EIS – Auf Kargen Klippen ( z alba „Wetterkreuz“)
Hmm, takhle mě hned navnadit… Jakmile se ozval vítr na začátku, vzpomněl jsem si na německé EIS. Znám od nich jenom desku „Wetterkreuz“, ze které je i tento song. Trošku mi tam vadí němčina a chvílemi zbytečné sypačky, ale jako celek to má dobrou atmosféru. Takže je to fajn, i když v black metalu dávám přednost raději severu, Ukrajině či Francii.
Jsou to přesně EIS z desky Wetterkreuz. Obecně ti vadí v hudbě němčina, nebo je to jen případ téhle kapely?
Je pravda, že se s němčinou v muzice trošku peru. Ale například RAMMSTEIN skutečně uznávám a u nich samozřejmě němčina nemá chybu…

KAIN – Hyper man gun CD (z alba „Project“)
Hodně „old school“ produkce. Tipoval bych to na 90. léta, kdy u nás taková muzika frčela. I DEBUSTROL se nechal zblbnout, ačkoliv jen mírně. Co se týká kapely, tak netuším, doma bych si to nepustil v žádném případě (smích).
Tady jsem tě trochu zmátl. Je to projekt KAIN (Urban/Kub), ovšem tuhle skladbu zpívá Ota Klempíř z J.A.R. 🙂
Vážně? To je něco, KAIN jsem už neslyšel snad patnáct let… Vlastně si z toho už vůbec nic nepamatuji. Vím ale, že ani v době vzniku se mi to nelíbilo. Kluci se snažili o moderní vyznění a tak trošku PANTERU. Starý ARAKAIN je ale samozřejmě klasika. Dodnes si ho poslechnu rád!

KAUNIS KUOLEMATONKAUNIS KUOLEMATON – Pimeyden Valtakunta CD (z alba“Kylma Kaunis Maailma“)
KAUNIS KUOLEMANTON. Má přítelkyně byla v minulém životě finskou občankou, takže mám doma finskou školu (smích). KAUNIS KUOLEMANTON dobře, má to znepokojivou atmosféru a neslyším u nich uplakanou afektovanost, která mi u podobných finských spolků vadí. Palec nahoru.
U téhle kapely mě opravdu baví i ta finština. Také ti sem sedí?
Mně finština v muzice přijde vtipná, ale týká se to spíše rocku či melodického metalu. V tomto případě se mi i zamlouvá, dotváří to zvláštní atmosféru.

7JK – Dear Claire ( z alba „Anthems Flesh“)
Zní to příjemně. Hlavně zpěv je uklidňující a v kontrastu vůči nervózní muzice. Klidně by to mohla být i nějaká kapela, která dřív hrnula doom, než zjistila, že tento žánr ve světě zajímá jen pár šílenců (smích). Jsou z Anglie?
Možná tě to překvapí, ale jedná se o polský projekt 7JK, jinak boční záležitost kapely JOB KARMA. V Polsku opravdu není nouze o bizarní nahrávky…
Hmm, je to vážně dobrý. Mám rád podobně experimentální nahrávky… A pak že Poláci umějí jen extrémní metal (smích).

KRYPTSKRYPTS – Open the Crypt CD ( z alba „Unending Degradation“)
roti předešlému songu dobrá rána mezi oči (smích). Okamžitě jsem si představil AUTOPSY, čemuž by ty záhrobní riffy odpovídaly. Chtěl bych říct, že je to nějaká stará klasika, ale určitě není. Každopádně je to přesně ten death metal, který miluji. Úplně se vším všudy! Zatuchlá produkce, brutální basa, kanálový zpěv, valivé tempo. To chci! Za tento rozhovor požaduji toto CD! Doufám, že se domluvíme…
Tahle nahrávka je opravdu krásná ve své obyčejnosti. Jedná se o finskou kapelu KRYPTS a ukázku z jejich debutu. A představ si, tohle skvělé album vyšlo i na vinylu… 🙂
Mně stačí, když mi dáš CD 😉 Gramec mám sice vystavený v obýváku, ale ještě jsem nenašel sílu ho zapojit do elektriky (smích). Každopádně se mi to fakt moc líbí! Mám death metal rád, ale upřednostňuji „old school“, ostatně jako ve většině muziky. Dnes mi přijde, že všechny deathovky hrají na jedno brdo…

PRYAPISME – Boudin blanc et blanc boudin (z alba „Hyperblast Super Collider“)
Oh my god… Jedeme dál (smích).
Vypláchnutí hlavy tedy ne? Zde nabízím k přečtění rozhovor http://rumzine.com/pryapisme
Já jsem skutečně otevřený všemu. Nedávno jsem byl na jazzovém festivalu, o týden později na koncertě španělské muziky, v rámci jednoho multižánrového festivalu jsem navštívil také R&B stage… Proč by ne? Muzika je krásná a nikde není psaný, že jen metal je to pravé. Vůbec! Ortodoxní posluchači neví, o co se okrádají. PRYAPISME ale skutečně ne… Uff, pamatuji si, že jsi kdysi pouštěl Pačessovi KAMPFAR, DARKTHRONE či TIAMAT. A pro mě si necháš PRYAPISME. To je vrchol (mega smích).
No Pačess mě tehdy prosil, abych mu novinky raději vůbec nepouštěl… 🙂

Decapitated_promoDECAPITATED – Veins (z alba „Blood Mantra“)
Tyhle „core“ spolky mě moc nebaví, ale povedla se ti jedna úžasná věc – po tom předešlém songu mi to přijde jako rajská hudba (smích). Klidně bych si tipl i DECAPITATED, které miluje náš kytarista a furt nám podobné kapely cpe. Ehm, sorry, Kubo (smích)… Pro mě je to nuda.
Máš bod, opravdu to jsou DECAPITATED z úplně nové desky Blood Mantra. Co vůbec říkáš na rozmach metalové scény v Polsku?
Dá se říct, že to nesleduji. Polská scéna je poměrně specifická a mně úplně nesedí, ačkoliv samozřejmě VADER miluji. Dodnes si pamatuji, jak jsem pařil u De Profundis a chrochtal si blahem. Jo, mé deathové období bylo fajn. Pak jsem ale objevil BEATLES a PINK FLOYD a prasárny šly na nějaký čas na druhou kolej (smích). Za nejlepší polskou metalovou nahrávku považuji debut CRYPTIC TALES. To je neskutečná lahůdka, se kterou se stále rád mazlím. Doporučuji každému, kdo má rád starý dobrý death metal, ve kterém nešlo jen o největší brutalitu na úkor nápadů… A ještě k DECAPITATED. Pokud se nepletu, dřív byli trošku víc progresivnější, nebo ne? Je pak škoda, že zní poměrně tuctově. Tento žánr je ale dnes natolik přesycený, že je asi fakt těžký přijít s něčím, co by udělalo krok dopředu.

RAMCHAT – Posledný pohan (z alba „Bes“)
Začalo to pěkně, ale zpěv mi dojem mírně zkazil… Zbytečně vysunutý dopředu a rušivý. Ale přijde mi, že to jsou LUNATIC GODS. Od nich jsem naposledy slyšel „Ante Portas“, které je ale trošku někde jinde, takže bych to spíš tipoval na RAMCHAT. Slyším v tom songu Hiraxovu kytaru. Je to hodně specifický muzikant a skladatel. Od LUNATIC GODS jsem miloval první čtyři desky. Pro mě nejlepší a nejoriginálnější slovenská deathová kapela. Tohle zní také dobře, ale asi bych volil spíš angličtinu.
Bude Hirax v LUNATIC GODS chybět, či je pro posluchače dobře, že bude mít výběr hned ze dvou kapel?
Já vždycky bral, že LUNATIC GODS rovná se Hirax, proto mě jeho odchod překvapil. Samozřejmě kapele bude chybět, protože, jak jsem již říkal, je to velmi specifický hráč a skladatel. Jako by DEATH přišli o Chucka… RAMCHAT nezní špatně, ale tvorba původních LUNATIC GODS se mi líbí víc.

GOD DETHRONEDGOD DETHRONED – No Mans Land (z alba „Passiondale“)
Něco mi to hrozně připomíná a až mi prozradíš název, tak se určitě budu stydět, že to nevím (smích). Líbí se mi to. Má to skvělý thrashový feeling a tah na branku. Pecka!
Musím se přiznat, že pro tuhle kapelu mám vážně slabost. Sleduješ jejich dlouholetou dráhu?
GOD DETHRONED jsou klasika, která se mi líbí. Na druhou stranu další z kapel, ke kterým jsem se ještě nedostal natolik, abych se mohl prohlásit za znalce jejich tvorby. Jsem sběratel, tak mi občas trvá, než zase něco objevím (smích). Kdybys viděl, jak se občas při nákupu rozhoduji – DAVID BOWIE, nebo BLUT AUS NORD (smích)?
Jasně, mám to úplně stejně!

EMPATIC – Obsession (z alba „Ruined Lanscape“)
Má to hnusnou produkci, ale to je tak všechno, co mě na tom baví…
Další polský zástupce, přičemž mě zrovna deska „ Ruined Lanscape“ opravdu baví…
A to je na muzice krásný. Jednoho nebaví, druhého baví… Pro kluky z kapely jsou BURZUM jen šumění vysavače, pro mě hudební orgasmus (smích).

ODRAZA – Esperalem tkany (z alba „Esperalem tkany“)
Super začátek! Okamžitě jsem se ocitl mezi mými oblíbenými ruskými funeral kapelami… OK, nastupují blackové kytary. Bicí jsou brambory, což je ale v pořádku. Black není o dokonalosti, naopak. Tempo se rozjíždí a bomba! Má to mrazivou atmosféru, příjemný zvuk a skutečně skvělé kytary. Ani ty stylové kotrmelce mi v tom nevadí. To také chci! Piš si na seznam (smích). Prozatím asi nejlepší song, který jsi mi nabídl.
Určitě jsem to neplánoval, ale…fakt další polská sebranka. Nováčci ODRAZA a přesně jak uvádíš…míří hodně vysoko!
Moc pěkný! Musím říct, že díky AFTER RAIN, které hodně měním do světa, se dostávám k podobným kapelám a člověk by neřekl, kolik skvělé blackové a doomové muziky například v Polsku, na Ukrajině, Rusku, Maďarsku je… Baví mě objevovat podobné kapely a mám k nim velký respekt, protože na rozdíl od trendových záležitostí, je to něco, co se muzikantům dá věřit. Tu duši v tom cítíš. A duše je dnes na nahrávkách nedostatkové zboží!

DARK GAMBALLEDARK GAMBALLE – Pogo, punk a rock’n roll (z kompilace„Tribute To N.V.U.“)
Jako by si grindeři hráli na Rammstein (smích). Přijde mi, že ten song znám, ale nevím, kam s ním. Není to cover?
Jasně. Je to cover od DARK GAMBALLE z tributu N.V.U. A nejedná se o nijak stará song! Překvapení?
No jasně, já si říkal, že to znám. Jen mě to zmátlo… K DARK GAMBALLE mám zvláštní vztah. Když je slyším, tak se mi líbí. Řekl bych, že i docela dost. Nikdy jsem se ale nedokopal k tomu, si je jen tak doma pustit. A to některé desky mám.

MUSTAN KUUN LAPSET – On aika itsekin lohduton (z alba „Viimeinen laulu kuolemasta“)
Zachraňujeme princezny? Z hlediska žánru je to asi v pořádku, ale na mě je to příliš veselé. Mám raději muziku, ve které je víc špíny, beznaděje a nemoci… Některé pasáže jsou ale super, takže nemůžu říct, že se mi to vyloženě nelíbí. Kvituji také undergroundový zvuk, který tomu dává příjemný nádech.
Další ochutnávka z Finska, tentokrát od kapely, která už neexistuje. MUSTAN KUUN LAPSET, tedy další krásný název pro tvou přítelkyni! Nicméně jejich tvorba až takto pompézní není. To spíš opak! Doporučuji vyzkoušet!
OK. Zkusím vyhledat, protože těžko soudit po jednom songu… Koukám, že ty máš také předky ve Finsku, což? Nebo v Polsku? 🙂
To je jen taková shoda náhod k tomuhle dílu Metal Mondóky… 🙂

AGRESSIVA 69AGRESSIVA 69 – Biala Flaga (z alba „Republika 69“)
Úžasný stoner zvuk. Být to nějaká doomová hniloba, skáču nadšením. Bohužel je to pravý opak (smích).
Fakt jsem si to nějak neuvědomil, ale je to jen důkaz toho, že polská scéna je dnes opravdu přeplněná kapelami, byť tohle už je docela legenda. AGRESSIVA 69…
Neměl bys tam třeba BLACK SABBATH, UNCLE ACID, ORCHID, BLOOD CEREMONY, BLUES PILLS? Nějak se mi po nich po těch všech skladbách začíná stýskat (smích).

WALTARI – Below Zero (z alba „Below Zero“)
WALTARI v posledních deseti letech konečně zase dostali rozum a začali hrát normální muziku. Tahle deska se mi líbí celá, i když si myslím, že u metalového publika už jim asi ujel vlak. A pro rockery je to zase příliš tvrdé. Od Waltari jsem vždycky uznával „Death Metal Symphony“. Společně s „Lingua Mortis“ od RAGE moje nejoblíbenější symfometalová deska. Jejich pozdější nahrávky jdou ale totálně mimo mě. Nevadí mi, když kapely koketují s elektronikou, nevadí mi, když se totálně vykašlou na metal, ale počínání Waltari mi zkrátka nesedlo. To nic nemění na tom, že jejich poslední dvě desky jsou super. Ale počkej… Přišla přítelkyně, kterou to přilákalo jak včeličku na kytičku, takže beru všechno zpátky. Vše od WALTARI je největší bomba! Je to její nejoblíbenější kapela a já chci dostat večeři (smích).
Tady není co řešit! Vzpomínáš si na časy, když vyrukovali s deskou „So Fine“? Tehdy to byl pro všechny hudební příznivce opravdu velkej šok… 🙂
Když vyšlo So Fine, tak jsem teprve začínal objevovat QUEEN a vrchol tvrdosti pro mě byli IRON MAIDEN (smích). K WALTARI jsem se dostal až po dlouhých letech, ačkoliv jsem o nich samozřejmě věděl. Ale diplomaticky řečeno, prostě se mi nelíbili. Možná to bylo tím, že mi přišlo neuvěřitelný, že by kapela, která vytvořila Death Metal Symphony, hrála něco tak ulítlýho. Miloval jsem death metal a WALTARI pro mě znamenali zradu. Když pak vyšla Blood Sample, která je skvělá, už jsem měl úplně jiné kapely, kterým bych věnoval pozornost. Takže se dá říct, že se k posledním deskám vracím až nyní. A také trénuji texty na podzimní koncerty (smích). Vaaaaaan deeeeej (smích).

ABSTRACTABSTRACT – Solar Pulse (z alba „Lightheory“)
Poslední song? OK! Doufám, že to nejlepší na konec… Hmm, začínáme pěkně, tak to nepokazme… Asi to nejsou Abstract, viď?
Jasně, čerstvá novinka od ABSTRACT. Líbí?
Předešlá deska se mi líbila víc. Asi jsem na to neměl správné rozpoložení, ale vydržel jsem z novinky jen čtyři věci. Přestalo mě to bavit, což se mi stává málokdy. Ale určitě tomu chci dát ještě čas. Možná mi v tom chybí emoce, nějaké napětí. Nevím…

Mohu tě nyní poprosit ještě o shrnutí celé Metal Mondóky? Očekával jsi něco podobného?
Těšil jsem se, že mi pošleš BURZUM, DARKTHRONE, SATYRICON, MAYHEM a já zamachruju (smích). Ale to sis evidentně nechával na Pačesse, aby mohl zamachrovat on (smích). Na druhou stranu jsi mohl poslat šestnáct metalcore kapel a nechat mě v tom vykoupat… Dobrá, tak vážně… Hodně se mi líbili KRYPTS a ODRAZA. Na ty určitě upnu svoji pozornost. Jako celek mě ty skladby ale příliš nezaujaly, což ale neznamená, že jsou špatné. Jsem zkrátka děěěěěsně vybíravej (smích).

ALL

http://bandzone.cz/afterrain

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *