MENTALITY – Teonanacatl (MC – 1998, Immortal Souls Productions)

Jsem zastáncem názoru, že i naše scéna měla a stále má výsostné hudební poklady, kterým k dokonalosti chybí jen několik malých krůčků. Jedním z nich je krásně zpracovaná kazeta s lapidárním názvem „Teonanacatl“ od martinských čarodějů MENTALITY. Tato nenápadná skupina se dala dohromady v létě roku 1995 a ve svých počátcích se věnovala čistému death-grindu. K rozjasnění vlastní tvorby však došlo až v době zařazení kláves do nových skladeb. Tento jinak zjemňující prvek, jež v hojné míře využívaly spíše doom metalové kapely, zapadl do tvorby MENTALITY naprosto grandiózním způsobem.

V lednu roku 1996 vydala skupina druhý demáč „The Inexperienced Butcher“ a zajistila si tak dobrou výchozí pozici pro další počínání. V průběhu dalších let si kapelu vyhlédl agilní label Immortal Souls Productions a nabídl klukům vydání nového materiálu pod vlastní hlavičkou. MC „Teonanacatl“ tak oficiálně vyšlo v roce 1998 a ihned se zařadilo k naprosto zásadním nahrávkám tuzemského deathmetalovéhu podzemí. Jak byli ovšem MENTALITY „jiní“ co se týče hudebního vyjádření, tak odlišní byli i v přístupu vlastní sebe-propagace. Tak např. archív kapely vykazuje informace tohoto typu: „Rasťo Petrovič byl největší rváč z ulice a tak jsem ho vzali do kapely, aby nás nemlátil.“ A nebo: „Vlada „Karka“ Jarkovského, tehdejšího basáka, jsme vzali do MENTALITY a tím jsme mu zachránili život. Odtrhli jsme ho totiž od sáčku s toulenem“. Velmi symbolický byl i příchod vokalisty Vlada „Wormuse“ Čarvaguse, jehož hlas byl ostatními přirovnán k divokému praseti. Nebylo tedy vůbec co řešit. V kuloárech se ovšem dále objevovaly zprávy hovořící o tom, že to chalanům po lidské stránce příliš neklape a rovněž vztah s Immortal Souls prý nebyl úplně ideální. Pojďme se ovšem nyní odprostit od všech různých polopravd a zaměřme se především na samotný obsah kazety „Teonanacatl“. Co ovšem vyjadřuje toto tajemné slovo? Moudré knihy uvádějí, že přesně tímto termínem byly Aztéky označovány halucinogenní houby a ve volném překladu toto magické slovo znamená „maso pro bohy“ či „jídlo bohů“. V součinnosti s modrým (hrůzostrašným!) obalem bylo maximální bestialitě učiněno zadost, a to posluchač ještě ani nestihl zasunout kazetu do přehrávače.

Proces hniloby a bažinné romantiky startuje temným klávesovým intrem, ovšem pak jakoby na právě rozkvetlé lekníny kdosi odhodil červy prolezlou prasečí hlavu. Skladba „Old Lemarchand“ na plná ústa představuje svojí divokost, ale zároveň i nepopsatelnou atmosféru. Klávesy doprovázejí kytary i v těch nejrychlejších sypačkách a taktéž si lze povšimnout i pestrých vokálů, které paradoxně nejvíce směřují ke grind coru. Hudebně se jedná o skutečný marast, ovšem nejen hudební, ale i emoční. MENTALITY však i přes tuto skutečnost nikterak nesahali po vzorných kytarových melodiích (jako tomu bylo např. Bylo u DEPRESY), ale spíše se zaměřili na okultní intermezza jako je tomu v následující kompozici „It’s About Time“, anebo titulní salvě „Teonanacatl“ (dechberoucí kousek!).

Dalším omamným songem je kosmicky laděná věrozvěst „Mental E.T.“, ovšem s tím rozdílem, že hlavní figurou není roztomilá postavička „volající domů“, ale jakýsi vesmírný psychopat, jehož roli nemohl ztvárnit nikdo jiný než vokalista Vlado. Kdyby se jeho projev mohl prodávat v samoobsluze, stála by na něm cedulka s názvem „pouze pro otrlé“. Nicméně hudba samotná jaksi stále víc a víc brouzdá v nalezišti protikladů, jenž po vteřinách mění příjemnost na čirou zrůdnost, vodu na líh a lávu na sníh. V největším stádiu experimentů jsou však MENTALITY zachyceni v blížícím se závěru nahrávky. Monstrózní zvukové variace v úvodu „Quit“ jsou hodně odvážné, ovšem nikoliv nevkusné. Tato šílenost posléze proplouvá klasickým death-gridnovým kanálem, aby zakotvila v pochmurném přístavu zvukomalebného zatracení.

Definitivní tečkou neobyčejného hudebního dobrodružství je finální verze skladby „Told For The Truth“, která se již dříve objevila na předchozím demáči „The Inexperienced Butcher“. A celkové resumé? Potlesk na již zavřené scéně! Nechci přehánět, ale právě toto MC album (jak bylo nazváno) můžeme po právu považovat za výstavní vzorek slovenské scény. Opravdu není příliš desek, které by mohly tomuto skvostu konkurovat. Hoši z MENTALITY měli doslova vymetenou cestu do světa a je velká škoda, že jejich kariéra skončila tak záhy. Závěrem ještě dodávám, že „Teonanactl“ byl nahrán v kultovním studiu Exponent a zvukově rozhodně nezapadá za některými počiny současnosti.

Sestava z MC „Teonanacatl“: Miro Kopas – kytara, Vlado Čarvaga – zpěv, Rasťo Petrovič – bicí (v současnosti působí v kapele DEMENTOR), Paťo Jantošík – kytara, Braňo Kopas – klávesy, Vlado Jarkovský – basa

ALL

http://bandzone.cz/mentality

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *