MATER MONSTIFERA

matermonstiferaMATER MONSTIFERA je poměrně nové jméno na naší temně metalové scéně. Avšak jejich první zásek v podobě demoCD „Svíce života“ je celkem povedená záležitost. O tom všem a ještě jiném je následující rozhovor s basákem a mluvčím kapely Yvorem.

Změnili jste název z Come-Die na Mater Monstifera. Co ale nové jméno vyjadřuje? Je to tuším latinsky. V čem vám nové jméno pomohlo?
Ano,máš pravdu. Mater Monstifera je latinské slovní spojení a v překladu znamená „podléhati odpornostem“ nebo „oddávati se hnusu“. A v čem nám nový název pomohl? No, nedá se říct, že nám v něčem nový název pomohl, ale spíš se stal novým odrazovým můstkem. Come-Die se pomalu začala stávat bludným kruhem a v tom jsem se já rozhodně nechtěl zamotat. Rozhodl jsem se pro radikální zákrok, po kterém pochopitelně došlo k personáklním rošádám, ale bohužel to bylo nevyhnutelné. Nyní je Mater Monstifera mnohem kompaktnější, ať už po lidské stránce, tak hlavně po stránce hudební.

matervocDříve jsi mi psal, že pod dřívějším názvem jste vydali dva demáče – Jak si vedli? Vydali jste je také pouze na CD, jako aktuální počin?
Pod dřívějším názvem jsme skutečně vydali dva počiny, ale pouze na kazetách. Jeden se jmenoval „LEGIE – demo 98“ a druhý „VŮNĚ KRVE – demo 00″. Prvně jmenovaný vyšel na sampleru „TEMNO I.“, ale s odstupem času se vůbec nedivím, že na něj chodili převážně záporné ohlasy. Jak říkám, bylo to neucelené a stylově rozhádané. Nerad se k tomu vracím. Demo „Vůně krve“ už bylo vlastně takovou předzvěstí Mater Monstifera. Natočili jsme ho v létě 2000 v nové sestavě a skladba Vůně krve se objevila i na aktuálním CD „Svíce života“.

Proč vlastně vydáváte demo jen na CD?
Protože si myslím, že kazety jsou přežitek. Nic proti kazetám nemám, ale demo si zatím vydáváme na vlastní náklady a ceny prázdných médií jsou dnes ve srovnání CD versus MC takřka totožné a co se kvality a životnosti týče, je to myslím jasné.

Na to, že jste točili ve zkušebně na živo je „Svíce života“ opravdu výborně nazvučena. Jak k tomu došlo? Pomohl mastering?
No, nevím, jak k tomu došlo, ale zvuk je na výše uvedené podmínky opravdu obstojný. Při nahrávání nám hodně pomohl náš zvukař a mastering v českobudějovickém studiu PRODIGY udělal taky své. V tomto studiu sedí opravdoví profíci a jim ještě jednou patří náš dík.

O tom, že hrajete black metal, není sporu. Ovšem co pro vás znamená ta přípona black – pentagramy, obrácené kříže, válku s křesťany, rouhání apod.? Nebo jde jen o označení určitého žánru? A souvisí vůbec black metal a satanismus? Já bych řekl okrajově.
Tak, já si myslím, že všechny tyhle věci, co jsi jmenoval, k black metalu určitě patří. Já osobně nejsem příznivcem žádných církví, ani sekt. Satanismus a black metal vůbec je životní filozofie, se kterou se pochopitelně ztotožňuji, ale v církvích a různých sektách vidím určité omezení, které potírá osobní svobodu a oslabuje vlastní názor na věc.

Podle fotky na vašem CD používáte war-paint. Líčíte se tak i na koncerty? A krev je pravá?
Ano, na koncerty war-paint používáme taky a co se krve týče, tak ta pravá není.

materJeště mě napadá – proč si váš zpěvák nechá říkat Destructor? A kytarista Astral Vampire?
Destructor tuto přezdívku dostal už v roce 1985. Dal mu ji jeho kamarád z učňáku, protože byl a je velkým fanouškem skupiny DESTRUCTION. Zajímavé je, že tuto přezdívku podědil i jeho devítiletý syn Petr. Původ pseudonymu Astral Vampire je nám všem tak trochu záhadou, ale každopádně je to už záležitost několika let.

Určitě jsi slyšel MANIAC BUTCHER. Co ty na jejich heslo: „No keyboards! No female vocals! Only the dark storm!!!“?
Víš, Marku, tahle otázka mě už tak trochu unavuje. Je mi úplně jedno, co si Maniac Butcher na svých materiálech píší. Je to čistě jejich rozhodnutí.

Tak si dáme jednodušší otázku: Piješ rum? Nebo jiný alkohol?
Nejsem velkým příznivcem pití tvrdého alkoholu. není to tím, že by mi to nechutnalo, ale následky bývají většinou katastrofické. Po X-té rundě začínám pít panáky jako vodu a výsledky takového počínání, slušně řečeno, nejsou dobré. Proto se takovým situacím snažím vyhýbat. Někdy však neúspěšně. Pokud už dojde k hromadné konzumaci tvrdého alkoholu, tak dávám přednost Fernetu. Rumem se však v našich krajích taky nepohrdá.

Používáš hodně e-mail a vůbec internet ve prospěch kapely?
E-mail a internet pochopitelně používám. Je to skvělá věc, která šetří čas a peníze. Avšak mezi počítačové maniaky, kteří tráví u počítače celé hodiny, v žádném případě nepatřím.

Teď zpět k CD „Svíce života“ – pěkný, řekl bych trochu filozofický název CD. Přirovnání života ke svíci – Hoří až dohoří? O čem jsou texty Mater Monstifera?
Jsou to Destructorovo výplody fantazie. Prostě příběhy s nádechem vampirismu, okultismu atd. Je to jeho parketa a mnohem víc by ti o tom řekl právě on.

Jste z Trhových Svin. Jak žijí Trhové Sviny? Myslím po hudební stránce – nějaké nové kapely, festy apod.?
Tak Trhové Sviny jsou po kulturní stránce totálně mrtvé šestitisícové město. Je to tady tak mrtvý, že tu nejsou ani ty přihlouplé diskotéky. A to už je co říct. Není tu prostě nic. Rockové zábavy typu Katapult a spol se konají v okolních vesnicích, ale pokud jde o nějaké kloudné akce, tak na ty musíme až do Českých Budějovic. Letos jsme se rozhodli udělat první ročník Apocalypse Form of Death festu. Žádná obdobná akce se ve Svinech dosud nekonala. Je to takovej unikát. Jsem moc zvědavej, s jakýma reakcema se setkám.

Jistě nesleduješ výhradně black metal. Co ty např. na grind, punk či death metal?
Jsem otevřen takřka všem hudebním stylům.
Grind – pokud má hlavu a patu, tak si velice rád poslechnu.
Punk – tak ten byl vždy takovou okrajovou záležitostí, dneska jde tak trochu mimo mne.
Death – tak to můžu. To je styl, na kterým jsem vyrůstal, a spolu s black metalem patří mezi mé nejoblíbenější.

Kdyby vám dal nabídku například Popron, přijali byste jí? No, spíš se chci zeptat, jestli si chcete další počin vydat zase sami, nebo jestli „sháníte“ vydavatele /Ten Popron je malinko nadsázka/?
Za nabídku od nějaké firmy bychom byli pochopitelně vděční, ale v tomto případě začínám být tak trochu skeptický. Všechno je to o známostech a o penězích. Z druhé strany chápu, že žádná firma nevydá desku kapele, která existuje půl roku. Chce to tvrdě makat, často koncertovat a výsledek se snad někdy dostaví. Nás však čeká ještě dlouhá cesta a spousty práce.

Můžu se specielně tebe zeptat, jak dlouho hraješ na kytaru, respektive na basu?
Na basu hraju už devět let a s kytarou se potýkám druhým rokem.

Poslední slovo je tvoje, díky za rozhovor a ať vaše svíce života hoří co nejjasněji a vytrvale.
Já ti za skupinu Mater Monstifera přeji vše nejlepší v UG práci i v soukromém životě. To samé přeji všem čtenářům R.U.M. zinu. Mějte se všichni fajn.

Marek

Band contact:

MATER MONSTIFERA Ivo Doležal, Sídliště 795, Trhové Sviny 374 01
tel./fax: 0335/ 321 834, mobil: 0606/ 918 917
e-mail: m.monstifera@korcak.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *