MASTURBACE – Nablinkáno, nakakáno, spapáno (CD – součást časopisu PAŘÁT)

Černý humor, nadsázka na pokraji únosnosti, satira a mnoho dalšího najdete na „masturbačním“ CD „Nablinkáno, nakakáno, spapáno. Delikatesní zdrobnělina nechutností, toť má stručná charakteristika alba, u kterého se budete válet smíchy, a nebo ho totálně zavrhnete, případně ho rovnou vyhodíte z okna. Možná, že kdybych neznal celou podstatu věci, možná bych si skutečně klepal na čelo. Kapelu MASTURBACE však tvoří velice zdatní hudebníci, žánrově naprosto neomezení. Vždyť se v podstatě jedná o jejich dětskou záležitost, tepající napříč časovou osou. Není nic lepšího než se svýma kámošema ujíždět na hudbě, která je před xy lety tolik bavila (a jak se ukazuje, vášeň vydržela!). A proč do toho nevložit více ortodoxnosti, aby to „jó“ vypadalo?! MASTURBACE si dělá legraci se zatvrzelých metalistů, dělá si bžundu z vlastních začátků a svým způsobem praví: “ale vždyť je to krásné!“. Zlé obličeje, paroháč na pravé ruce, na levé fakáč, nelítostné pohledy, neotesaná gesta! Tohle je METAL! Se vším pozérským! Jo!

Láska k metalu je z MASTURBACE cítit na sto honů. Trash- death metal s úchyláckými texty, žádné úhybné manévry, ale hezky pěkně ke kořenům. Pokud všechny tyto atributy posluchač akceptuje, může se těšit na nekompromisní a v podstatě i profesionální cestu do lůna osmdesátých let, byť zvuková stránka nosiče je neoddiskutovatelně mnohem dokonalejší. Směřování k „old schoolu“ tu však rozhodně cítit je, týká se to především špinavě znějících kytar, jejichž okatě konzervativní riffy opět signalizují nějakou tu habaďůru. Nicméně i přesto všechno se i u MASTURBACE dá vystopovat určitá známka invence. Tak třeba black metalová satira „Men In Black“ skutečně páchne černou sírou, dost možná by se kapela samotná dokázala i přetransformovat v black metalové těleso, kdyby bylo nejhůř. Tento kousek je skutečně velmi vyvedený! Škoda, že v stejném stylu tu není více tracků. Pro fajnšměkry si však MASTURBACE připravila jiné překvapení. Ve skladbě „Komplex ztučnělého metrosexuála“ si od plic zakřičel Vlasta Henych z TÖRRU, v „Démono, do prdele mně vskoč“ se pro změnu dostalo na Kolinse z DEBUSTROLU. I tato pozvánka unikátních hostí vypovídá něco o metalové symbolice, se kterou si MASTURBACE pohrává jako s ježkem v kleci.

Texty? V podstatě bychom se mohli vrátit na úplný začátek recenze. Osobně jsem schopen pochopit, co chtějí básníci svými verši říci, ovšem jejich humor a nadsázku však nejsem schopen dostatečně sdílet. Dokážu si však představit, kterak si pánové ve zkušebně své výtvory předčítají a děsně se přitom baví. Zkrátka řádění podle svých zajetých kolejí, nic víc, nic míň. MASTURBACE tak svým aktuálním počinem v podstatě navázala na předchozí nahrávku „Teplo domova vychází z pochvy“ a je jen otázkou, jestli se v metalovém kruhu nachází vůbec nějaká cílová skupina, která by si toto CD vychutnávala s plnou parádou. Koupil by si vůbec někdo tohle ujeté CD ? Někoho by mohl odradit název kapely, druhého obal, ale když CD najde každý čtenář časopisu PAŘÁT, minimálně jednou si ho určitě pustí. A o to tady jde! Promyšlené to masturbování… Trash-death metal s důvtipem z rukou intelektuálů. Kdyby hlavní postavy seriálu „Big Bang Theory“ založila metalovou kapelu, MASTURBACE by měla konkurenci! Brzy očekávejte rozhovor…

PS: Obal CD představuje nejnechutnější jídelní lístek na světě… 🙂

http://bandzone.cz/masturbace

http://www.masturbace.com/

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *