MANTHAS

manthas1Takže, co my o těch MANTHAS vlastně víme? Death metalová neděje z Prahy. To teda není mnoho. A právě proto mi na několik otázek odpověděl basista a zpěvák Wayne…

Tak první dotaz nasměruji k vašemu názvu? MANTAS, The MANTAS nebo MANTHAS? Ale hlavně nepřipadá vám poněkud smělé vzít si za vlastní název prapůvodní Chuckovi skupiny (později přejmenované na DEATH)? I logo MANTHAS (což je asi správně) není nepodobné legendární smrtce DEATH… Mě to tedy nevadí, ale mohl by se najít někdo…Předem našeho rozhovoru bych Tě chtěl pozdravit a vzdát hold tvému bezbožnému řemeslu. Jsme MANTHAS! Původní náš název byl skutečně Mantas, ale rozhodli jsme se ho malinko pozměnit. Hlavní důvod byl ten, že jistě sám dobře víš, že kytarista z britské legendy VENOM má kapelu se stejným názvem. A dvě kapely Mantas? To by v pozdější době mohl být poměrně problém. Nejen kvůli fans, ale co horšího, pokud by se to doneslo k uším slovutným VENOM, asi by na nás nezůstala nitka suchá. Na tyto věci jsou v zahraničí poměrně vysazeni, takže jsme se rozhodli to neriskovat. A rozhodující vliv v tomto kroku na nás měl Vlasta Henych z TÖRR, se kterým jsme se o tomto bavili. Takže Vlasto, díky moc!No a naše logo? Opět jedna poměrně častá otázka. Ale vždycky s ní počítám, takže no problem. Logo jsem navrhl já. Schválně je takové, jaké je. Chtěli jsme tím dát každému najevo, z jakéže kapely jsme vyšli. Někdy se mě na koncertech na toto lidé ptají, já jim říkám to samé, co nyní tobě a mám dojem, že to začínají chápat. Pár lidí se vyjádřilo v tom smyslu, že jsme vykradači hrobů, co se loga týká, ale mě osobně je to jedno.

manthasDEATH a Chuck Schuldiner je patrně váš velký vzor. Navštívili jste některý z koncertů DEATH na našem území? Nebo dokonce v zahraničí? Jaké jiné kapely považujete za svoje vzory? Jasně, že každého ovlivňuje v podstatě vše co slyší, ale zkus vypíchnout to nejlepší, do čeho ses kdy zaposlouchal…
DEATH. Tahle kapela je kapitolou sama o sobě. Náš kytarista Jirka (George), byl na téhle legendě v Praze, když se jelo turné k desce „Symbolic“. Já sám jsem se za nimi pak chtěl vydat za naše hranice, ale už to nějak nevyšlo. Toho budu do smrti litovat. Co se týká vzorů, ty nějak neřešíme. Už nám není „náct“. Hrajeme svou vlastní muziku tak, jak ji cítíme a tak, jak nás baví. Ale ohromně rádi máme například SLAYER. Na jejich koncertní nasazení nemá nikdo. Je to jako kdyby tě přejel parní válec. Peklo od začátku do konce. Dle mého názoru je největším uměním zahrát své skladby na koncertech i po několika letech hraní tak, jako kdybys je hrál před lidmi poprvé. A když se podíváš právě na SLAYER, tak tohle všechno tam je. Ti lidé se nepřetvařují! Hrají přesně tím stylem, jakým žijí. Rychle a zběsile. Tohle už není jenom muzika, to je životní názor! Na rozdíl třeba od Metalliky. Ten jejich pražský koncert stál totálně za hovno! Přesně bylo vidět, jak jsou ti lidé unaveni po dvaceti letech společného hraní. Ale já nemám právo soudit takovouhle kapelu. Oni hráli na největších stadionech světa a mě nepřísluší tupit takovouhle legendu! Jen říkám svůj názor.
A mé nejlepší kapely? Ho, ho. To by asi bylo nadlouho. Ale přesto se o pár zmíním. VADER, to je světová třída. BATHORY jsem miloval odjakživa. Pak se rád zaposlouchám i do The EXPLOITED. Jejich desky jsou neuvěřitelná smršť. Zrovna teď, při psaní tohoto rozhovoru mi do uší řvou DARKTHRONE. Jejich „A Blaze In The Northern Sky“ je nesmrtelné! No a o DEATH a SLAYER není třeba hovořit. Mám rád strašnou spoustu kapel, ale všechny nemá cenu vypisovat.

Když už jsem u těch DEATH-ů, viděli jste už hrát DEATH-revival (jinak PESSIMIST)? Mě se zdá tenhle revival na slušné úrovni. Troufli byste si na revival DEATHu taky?
No, asi to nevíš, ale my jsme také začínali s hraním DEATH-revival. V repertoáru jsme měli kousky jako „Crystal Mountains“, „Pull The Plug“ nebo „Symbolic“. Ale pak jsme začali dělat vlastní muziku a nějak jsme se o další věci přestali zajímat. Jinak ale ve svém repertoáru máme dvě skladby od DEATH. A to z posledního alba. Písně jako „Scavenger Of Human Sorrow“ nebo instrumentální pecka “Voice Of The Soul“ jsou geniální. Obě dvě tyto skladby jsme hráli při našem vystoupení v Praze společně s grindovými zabijáky Ingrowing a polskými Dead Infection a přestože lidé přišli ten večer na grind, mám dojem, že jsme je mile potěšili. Mimochodem ve hraní obou věcí pokračujeme i nadále. Co se týká Pessimist, na jejich koncertu jsme byli asi dvakrát a nezklamali mě. Jejich vlastní hudba je poměrně náročná a stojí za to si ji vychutnat v klidu a v sedě. Zcela jasně je tam cítit ovlivnění americkými Cynic. Ale hrají výbornou muziku a stojí za to jít na jejich koncert. A samotný jejich DEATH-revival. Hodně dobře zahraný. Nicméně není právě nejlehčí zahrát přesně na kopáky skladby od DEATH, zejména ty novějši. Vždyť jen přiblížit se takovým bubeníkům jakými jsou Gene Hoglan nebo Richard Christy je výkon téměř nadlidský!!! Ale jinak se mi jejich DEATH-revival líbí a jsem rád za to, že tady v dnešní době je kapela, která nad svou muzikou přemýšlí a nesype do lidí jen bezhlavý bordel. Jen tak dál, chlapi!

manthasfotoZanechme povídání o DEATH a zpět k MANTHAS. Vaše kapela je většině potencionálních fanoušků zatím relativně neznámá. Nehrál někdo z Vás dříve třeba v jiných skupinách? A nebo máte nějaké hudební vzdělání?
No, George hrál kdysi dávno v moravské kapele jménem Mamon. Jednalo se o klasickou undergroundovou potvoru, jejich muzika byla přesně taková, jaká se hrála v těch dobách. Náš druhý kytarista hrál v HC metalových Dizorderz, kteří za sebou měli nějaká CD, ale pokud vím, momentálně stagnují. A bubeník Carr hraje na bicí nějakých 16 let, má z nás určitě nejvíce zkušeností. Líbí se nám na něm, že má spoustu zkušeností se hraním jiných žánrů, jako jsou například jazz, funky, reggae apod. Prostě že to není klasický death metalový odkojenec. Do naší vlastní tvorby přinesl jistě spoustu zajímavých prvků a to je myslím skvělé! Mám dojem, že když hraješ například s Jiřím Stivínem, se kterým Carr také chvilku hrával, tak bys asi měl něco umět. Jsme velmi rádi, že se nám právě takového člověka podařilo najít. Mě osobně hudebně obohatil velmi. No a já jsem naprostý samouk, i když je pravdou, že kdysi jsem do nějaké školy chodil na lekce basové kytary, ale zhruba po půl roce jsem toho nechal. Moc mě to nebavilo. Neustálé přehrávání nějakých etud, to nebylo nic pro mě. Všechno ostatní jsem se snažil naučit sám a ještě se snažím sem tam něco přiučit. Mimochodem, jedním z mích lektorů byl i „Guma“ Kulhánek, asi náš nejlepší baskytarista v posledních třiceti letech.

Za sebou máte jedno (první) dvoupísňové promo CD. Ty dvě pecky jsou podle mě na dobré úrovni. Ale proč jen dvě? Nebyl čas nebo finanční problematika? Taky by mě zajímalo, jak se pražská kapela dostane do studia v Otrokovicích?
Ne, skutečně čas ani peníze nebyli tím problémem. Hráli jsme spolu tři měsíce a prostě jsme chtěli zkusit, jak nám to bude znít ve studiu společně. Výsledek se nám celkem zamlouval, tak jsme si řekli, že by nebylo špatné pustit tohoto našeho prvorozence mezi lidi. Ale je nutno si uvědomit, že od nahrání tohoto CD uplynul už více než rok a za tu dobu jsme se posunuli opět o nějaký ten krok dopředu. Dnes bychom spoustu věcí udělali jinak, ale tak je to asi u každé kapely, která s odstupem času hodnotí svoji práci. Skladby jsou prostě jenom dvě. Netoužili jsme jich tenkrát natočit víc. No a do studia v Otrokovicích jsme se dostali přes našeho dobrého kamaráda Danyho z rakouských death metalových Deprešion. Oni tam nahrávali své dlouhohrající CD, byli spokojeni s celkovým výsledkem, tak nám na toto studio dali prostě tip.

manthasfoto1Jaké jsou reakce na promáč? Já myslím pozitivní (a zaslouženě). Už se ozval nějaký vydavatel s konkrétním návrhem? Kolik promosů jste rozeslali – po ČR a zahraničí? Zajímá mě taky, zda se vůbec ozvali všichni oslovení?
Díky za tvá slova chvály. Reakce jsou vesměs dobré, ale v poslední době jsme už upustili od jejich rozesílání do různých časopisů a zinů. Je čas opustit toto mini dílko a věnovat se práci na regulérním CD. Bylo jich rozesláno spoustu, ale záměrně jsme nekontaktovali žádnou firmu. Ta nahrávka není přecejen na takové úrovni, abychom mohli takový čin uskutečnit. Toto vše plánujeme až s naším dlouhohrajícím CD. V současné době se plně věnujeme finálním přípravám na náš debut a v neposlední řadě koncertům. Přes léto jsme investovali do live show a mám dojem, že to bude stát za to.

Psal jsi mi asi tak před měsícem (spíš to bude déle), že máte sponzora a chystáte se natočit novinku. Jak se vlastně hledá takový mecenáš (sponzor) death metalové kapely? Máte na to nějakého managera? Pokud né, můžete vyhlásit konkurs – tedy pokud máte zájem…
No, myslím, že už je to déle než měsíc, co jsme spolu byli v písemném kontaktu, ale to na věci nic nemění. Takového člověka asi nenajdeš, za námi přišel po jednom našem koncertu. Sedl si k nám a zeptal se nás, jestli máme CD, že by si ho rád koupil. Odpověděli jsme mu, že ještě nemáme pohromadě všechny skladby tak, jak bychom chtěli, a navíc že nemalým problémem jsou samozřejmě finance. Na to ten dotyčný opáčil, že nám tedy dá nějaké peníze. Samozřejmě jsme tomu nevěřili a nějak moc jsme tomu nevěnovali pozornost. On si ale vzal na bubeníka telefonní číslo a poté odešel. Dva dny potom došel na zkoušku bubeník celý vyvalený a řekl nám, že od toho člověka dostal 60 000Kč na CD!!! Málem jsme se posadili na prdel!!! Ještě stále je to pro nás neuvěřitelné! Ten člověk je bývalý muzikant, ale víc ti neprozradím. Nicméně slovy se dá asi těžko vyjádřit, jak jsme mu zavázáni, protože si myslím, že toto se nestává kapele každý den, tím míň bandě hrající extrémní metal. Takže ještě jednou díky moc za vše, bratře!!! A problém kolem managementu? Tak ten máme stále. Sem tam nám něco sežene Buchťák, což je člověk, který hraje právě v Dizorderz, něco si seženeme sami, ale stále to není ten počet koncertů, který bychom si představovali. Jsme pětkrát týdně ve zkušebně a je málo času na tyto věci, ale mám dojem, že se to v poslední době zlepšuje. Nicméně, samozřejmě bychom uvítali maniaka, který do toho půjde společně s námi. Takový člověk, jako je Pedro, by byl skvělý, ale to je asi nereálné. Ten udělal jak dříve pro Krabathor, tak nyní pro Hypnos, strašně moc. Je to prostě další člen kapely. Takže pokud někdo bude mít chuť a zájem, pak je samozřejmě vítán!!!

mantasproNa vašich internetových stránkách jsem si přečetl, že se chystáte natočit debut album. Takže, jak probíhají / proběhli / proběhnou přípravy respektive samotné natáčení? Na co se můžeme těšit? Byla tam též zmínka o zajímavých hostech…
Na album se chystáme vlastně posledního tři čtvrtě roku. V podstatě neděláme nic jiného. Musí to být dokonalé. O nějakou polovičatou práci nemáme zájem. Kvůli tomu také trávíme ve zkušebně takovou spoustu času. Nicméně už se blížíme do finále. V příštích čtrnácti dnech budeme absolvovat zkušební předtáčky a potom se teprve ukáže, na čem je ještě potřeba zapracovat. Ale termín nahrávání máme jasný. Bude to v podstatě celý listopad. Pak bude nějaká pauza mezi samostatným mícháním, abychom si mohli udržet střízlivý odstup od natočeného materiálu. Nejdříve bych to viděl tak na konec roku, spíše však na začátek toho nového. Takže mezi posluchače by se CD mohlo dostat tak na začátku února. Spousta lidí se nás ptá, jestli se s tím vším zbytečně moc nepářeme. My ale chceme přijít s dobrým materiálem. Mám dojem, že hodně lidí je velmi zvědavo na náš počin. Všem proto vzkazuji: Vydržte ještě chvilku, mám dojem, že to bude stát za to. Myslím, že těšit se můžete na pořádný metalový masakr. Nečekej však klišé á la Cannibal Corpse. Víš z jaké kapely jsme vzešli. Nejlepší asi bude, když si obrázek udělá každý sám po samotném poslechu. Takže pokud nám dáš prostor ve svém zinu, pak si popovídáme. Ha, ha. Jedním z hostů bude určitě už výše zmiňovaný Dan z Deprešion. No a o těch dalších bych nerad hovořil. Alespoň prozatím. Některé věci jsou ještě v jednání, tak uvidíme, jak to všechno dopadne.

Byla tam též zmínka o českém textu – to by mohlo být hodně zajímavé. Kdo s tím přišel? Kdo je vůbec autorem textů?
Ta věc je zrovna ve stadiu naprostého rozpitvání. Máme celý text, ale hudbu tak napůl. Jak už jsem řekl, jsme naprosto zahlceni prací na přípravě CD a myslím, že tato věc pravděpodobně nebude zařazena na CD. Bude se jednat čistě o koncertní skladbu. Možná bude zařazena na příštím CD, ale je opravdu trochu předčasné o tomto mluvit. Veškeré texty dělám já. Kluci někdy přijdou s nějakým zajímavým námětem na text a já tomu dám textovou formu. Funguje to tak od počátku a myslím, že k plné spokojenosti nás všech. Když už jsme u těch textů, mám rád texty se kterými se mohu ztotožnit a postavit se za ně. Nesnáším ta tupá death metalová klišé. Nevím, co je tak originálního na opěvování například šoustání mrtvol, vraždění nemluvňat nebo žraní hoven. Co je to kurva za blbost!!! Navíc, když už na takové kapely někdo opravdu uhodí, tak ti garantuji, že ti každá takováto banda naprosto s vážnou tváří řekne, že to vlastně tak ani nemyslí a že jde přece jenom o legraci. Je přece naprosto samozřejmé, že za takové názory se nemůžeš s vážností postavit a bránit je. Pokud bys toto vše myslel smrtelně vážně, pak bys byl největší masový vrah v dějinách a hnil bys někde v kriminálu. A FUCK OFF!!! Mám dojem, že textová stránka je právě největší slabinou celého death metalového žánru. Zrovna nedávno jsem si pročítal některé texty od Six Feet Under a tak dobře jsem se už dlouho nepobavil. Asi to má být strašidelné, ale na mě to působí přesně naopak. Chris Barnes tam opěvuje šukání mrtvoly a jak mu u toho stojí péro. To samé dělá už nějakých patnáct let. Ty vole, že ho to ještě baví, to nechápu. No, každý ať dělá, co ho baví, ale jak ti říkám, já jsem si u toho čtení málem utrhnul držku smíchy. Myslím, že by bylo skvělé, kdyby lidé začali u psaní textů zase přemýšlet. Jsem rád, pokud si někdo přečte můj text a donutí ho to trochu se nad tím zamyslet. Mám dojem, že takhle se toto vše okolo death metalu stane daleko zajímavější i pro lidi, kteří o tomto žánru neměli nikdy ani potuchy. Tak asi takhle to vidím já, ale jak říkám: Nejsem žádný mluvčí, mluvím jen za sebe.

Proč si dáváte anglické (nebo americké ) přezdívky?
Ani nevím. Prostě to tak nějak vzniklo. Je to vlastně jakás takás zmatlanina našich vlastních jmen. Lucas je prostě Lukáš, George je Jirka no a já jsem Vojtěch, ta přezdívka vznikla v mém dětství. Kdysi jsem koketoval s hokejem a měl jsem rád legendárního hráče Gretzkyho. Tak vznikl Wayne. No a Carr? Fakt netuším. Prostě Carr.

manthaslogoKdy vyrazíte na koncertní tažení? Počítám, že po vydání CD… Máte už nějakou představu např. o tom, s kým byste rádi stanuli na jednom pódiu? Nebo od koho byste si rádi nechali CD pokřtít? Možná jsem trochu napřed, ale já vám fandím
Některé koncerty už máme naplánované na září. Myslím tři nebo čtyři. To bude samozřejmě ještě před samotnou prací ve studiu. Poslední koncert před studiem odehrajeme 15. října v Praze v Hells Bells. No a pak už budeme jen dolaďovat maličkosti k samotnému studiu. Pokud by se ještě nějaký koncert před začátkem listopadu naskytl, pak ho samozřejmě neodmítneme, ale zatím je stoprocentní pouze ten pražský. Momentálně opravdu nevím, s kým bychom rádi stanuli na podiu. Měl jsem velmi dobrý pocit z Hypnos, když jsme společně s nimi předskakovali slovutným VADER, tak možná s nimi. Ale pochopitelně to nezáleží na nás. Pak mám rád také Ingrowing a ačkoliv hrají od nás diametrálně odlišnou muziku, mám je rád. Hlavně Vlakin je velice pohodový tip, je na něm vidět, že to co dělá, dělá rád a člověk s ním může v pohodě pokecat, na nic si nehraje. Dobrý kořen je taky Vláďa z děčínských Fleshless. I na něm je vidět, že má mozek a používá ho. Takové lidi mám rád. Ačkoliv se obě dvě zmiňované kapely věnují grindové scéně, která je samozřejmě na hony vzdálená našim hudebním vodám, jejich práci velmi uznávám. Já osobně grind moc nemusím, ale pokud někde poblíž hrají Ingrowing nebo Fleshless, jejich sety si ujít rozhodně nenechám. Takže chlapi: Grind On!!! Jinak o případných hostech máme už poměrně jasno. Ale jména si zatím ponecháme pro sebe. Nechápej to špatně, není to z našich hlav. V posledních třech rozhovorech se nás ptali také na tuto otázku, ale všem jsem musel říci to samé, co nyní tobě. Vše je stále ještě v jednání s oněmi lidmi, takže pokud se nám podaří se na něčem konkrétním dohodnout, pak samozřejmě rád budu informovat. Ale prozatím totální ticho. No a s kým bychom rádi hráli? Myslím,že za naši poměrně krátkou koncertní činnost se nám podařilo vystoupit s některými zajímavými kapelami, tak momentálně nevím. Jak už jsem řekl, Hypnos byli výborní, Dead Infection rovněž. O Ingrowing už jsem se zmiňoval. Rovněž Master mě nezklamali. S nimi jsme hráli před světovou legendou Benediction. Ale pro nás asi zůstává nejlepším naším koncertem gig, kterým jsme otevírali polským bohům VADER! Vynikající koncert, výborní muzikanti, pohodoví lidé. Zdravíme na dálku. Jinak já osobně mám jedno nesplněné a asi neskromné přání. Chtěl bych hrát před SLAYER. Toto kdyby se někdy vyplnilo, pak odkládám nástroj, protože bych dosáhl všeho, co jsem si kdy přál. Ha,ha.

Jaký byl váš vůbec první koncert? Kolik tam bylo diváků? Byla nervozita? Jak to proběhlo? Prozraď nějakou delikatesku…
Na náš první koncert si pamatuji naprosto přesně, ostatně není to tak dlouho. Bylo to loni v dubnu a na koncert jsme jeli do rakouského města Dornbirn na pozvání tamních Deprešion. Náš první koncert jsme tedy odehráli v zahraničí a byli jsme z toho tenkrát pořádně vyvalení. Hráli jsme samozřejmě první před nějakou německou kapelou a po nich šli právě Deprešion. Máme to ještě někde natočené, je to ohromná prdel, dívat se na to zpětně. Nicméně, nebylo to nejhorší. Náš asi zatím nejhorší zážitek je z hraničního přechodu mezi rakouskem a švýcarskem. Konkrétně se švýcarskými celníky. Tito lidé berou své povolání opravdu vážně. Ačkoliv jsme s sebou v autě měli právě Dana, i jeho to stálo poměrně nemalé diplomatické umění, aby celníkům vysvětlil, že do Švýcarska nehodláme ani emigrovat, ani tam spáchat atentát. Nakonec se všechno podařilo a my jsme tam odehráli vynikající koncerty. Člověk je pochopitelně nasranej, když ho buzerujou nějaký gumáci, ale s odstupem času jsem si uvědomil, že jen dbají na své povinnosti a nechtějí si do své země pustit kdejakou pakáž. Hrozný je pocit, že oni se tam na nás dívají asi tak, jako my se díváme na ukrajince, myslím tím celý český národ. No bylo to asi poprvé, kdy jsem si uvědomil, že v Evropě nemáme právě nejlepší reputaci. Těžko říci, jestli se to dá někdy do budoucna změnit.

Náš plátek se jmenuje R.U.M., tudíž přichází moje oblíbená otázka: Jak to máte s konzumací lihovin? Pijete rum? Čaj? Sifon? Mléko? Nebo snad fernet?
Tady ti mohu odpovědět asi jen sám za sebe. Mám rád pivo, ale to asi všichni normální lidi. Ale na dlouhé tratě, chápej tím nějaké party trvající až do rána, já osobně piji rum. Neředěný, bez coly. Mám rád tu jeho vůni a tu chuť. Je to klika, protože v hospodách je to také nejlevnější pití, co se do panáků týče. Ha, ha. Jinak po ránu klasika – kafe a k tomu nějaká cigára. Prostě úplný normál.

No a jsme na konci: Jestli chcete něco dodat, někomu poděkovat či pozdravit, máte možnost…
Tak poděkovat bych chtěl asi všem lidem, kteří se zajímají o MANTHAS. Jinak další dík směřuje také tobě, za čas strávený nad tímto rozhovorem. Pokračuj dál ve své dobré práci. Těšíme se až Vás všechny uvidíme na některém našem koncertu. Závěrem bych chtěl pozdravit všechny lidi, pro které se stal extrémní metal životním názorem a filosofií.
Ave Bratři. Wayne

Díky za odpovědi a čas.

web: www.sweb.cz/manthas

MareK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *