MAGICKÁ NOC / TRUBADÚR

S R.X. Thámem jsem toho prožil opravdu hodně. Do dnešních dnů nemohu zapomenout na to, kterak jsem vedle něj žil, hovořil s ním a on se ani brvou nezmínil o tehdy chystaném projektu (BRATRSTVO LUNY). Vrcholem všeho bylo předání „Gotické duše“, přičemž samotnou tajenku jsem rozluštil až po detailním rozložení obalu. To tedy bylo překvápko! „Já, brat v triku a nic nevědět“? Teda! A že je R.X. na příjemné šokování kadet, to jsem se znovu přesvědčil v době žhnoucího léta, kdy jsem byl naplno zasvěcen do tajů Magické noci a překrásných gothic novin s názvem Trubadůr. Z toho důvodu berte tento rozhovor jako takovou malou pozvánkou k věcem příštím, to jest především k symbolicky pojmenovanému festivalu, který už pomalu klepe na dveře.

Jak tě vlastně napadlo dát dohromady akci typu Magické noci? Kde hledat prvotní impulsy?
Je to zhruba dva roky kdy se z odvážné myšlenky začala zvolna s vizí v konturách rodit realita. Impulsů k uskutečnění takto netradičně pojatého festivalu bylo víc, ale jeden všechny svou intenzitou přebíjí. Chtěl jsem stát na jedněch divadelních prknech po boku české gothic rokové legendy XIII.STOLETÍ. Rovněž jsem si přál BRATRSTVO LUNY předvést na domácí půdě při akci, která bude svým pojetím jedinečná a těžko někdy opakovatelná. Navíc náš festival má rozměr celorepublikového dark indie dýchánku dokonce s přesahem do zahraničí.

Jak probíhal výběr kapel na Magickou noc? Prozraď, která další jména jsi zvažoval?
Dramaturgický základ byl pro mě dlouhou dobu jasný: XIII.STOLETÍ, BRATRSTVO LUNY a PLUTO AND THE PLANETS. U posledně jmenovaných Norů jsem chtěl naši spolupráci s Plutem posunout do roviny, že si nejen zahraje s námi songy, které nahrál na naše aktuální 2CD „La Loba Ante Portas“, ale vystoupí poprvé v České republice i se svoji skvělou kapelou, která produkuje nádhernou romantickou kytarovou hudbu s atmosférou ala PINK FLOYD. Nenásilným sledem událostí jsem dospěl do stádia, že chci mít na Magické noci trubadúrů mostecké ctitele hradu v Karpatech – CARPATIA CASTLE. Naše emoční i lidská provázanost se stále stupňuje a jejich vystoupení v Kralupech bude tím nejlepším hudebním startem, který mohla Magická noc mít. No a pak jsem vybíral jednu kapelu z polské dark indie scény. Tady se možností nabízelo víc a docházelo k různým jednáním. Jsem šťastný, že jsem se domluvil s kapelou velkého formátu, nebojím se říct na polské scéně s kultovní formací ARTROSIS, jejichž koncerty na Castle Party mě vždy moc bavily. Prakticky pak už jsem jednal jen s dvěma polskými kapelami, jejichž jména prozrazovat nebudu, protože se mohou v naší společnosti objevit při jiné příležitosti.

Součástí Magické noci bude také doprovodný program. Můžeš prozradit o co přesně se bude jednat?
Samozřejmě. Doprovodný program si dovolím tvrdit, že bude až nebývale bohatý. Pro Chráněnce Luny a všechny další nedočkavce a fajnšmekry Magickou noc trubadúrů zahájíme před Kulturním a společenským střediskem Vltava již ve 14:45 minut. Ostré vystoupení s těžkými zbraněmi a za hřmotu výstřelů z píšťal zde předvedou Rytíři Fortuny. Jejich příspěvek Magické noci však tímto neskončí. V průběhu večera odehrají pro Magickou noc speciálně napsanou tragédii, rozdělenou mezi vystoupení kapel do třech patnáctiminutových dějství. Nesmím opomenout naše umělecké kmotry spisovatele Jenny Nowak a Jaroslava Monte Kvasnicu. S oběma proběhne v rámci magického kino prologu beseda mezi 15:00 –16:45. Pak už se otevřenou dveře hlavního sálu a diváci projdou středověkým gothic jarmarkem na hlavní sál, kde bude od 17:00 hodin slavnostní zahájení festivalu moderátorem večera Petrem Korálem. Mezi pěti vystupujícími kapely bude seriálově probíhat výše zmíněná hra Rytířů Fortuny, budou pokřtěny nové knihy Jenny a Monteho a dostane se i na vychytané překvapení prokletého básníka, které uvede jediný letošní koncert v České republice shakespearovské společnosti vlčích romantiků BRATRSTVO LUNY.

Myslíš si, že by se z Magické noci mohla stát tradice, anebo bereš tuhle přehlídku jako čistě jednorázovou akci?
Mám přání i sen. Předně akce musí dopadnou dobře, to znamená, že musí dorazit dostatečný počet návštěvníků, aby neskončila prodělkem. To je v dnešní době velké riziko, neznámá i donkichotský čin. Ale jsem snílkem, praktickým vizionářem a člověkem, který věří ve věc, kterou na sto procent dělá, jinak by to ani nešlo! Pokud se akce podaří, určitě bude prostor pro její opakování – ovšem logicky zase s jiným konceptem, ale přesně v duchu její filosofie s podtitulem MUSICA – THEATRUM – MAGIA! Ovšem potenciální tradice neznamená, že se akce bude konat každý rok. To bych asi brzo skončil na kapačkách, o což nestojím. Ani o tom co by byla rozumná periodicita, nechci zatím přemýšlet. Rozhraní mezi „jednorázovkou“ a „tradicí“ je pro mě momentálně tak tenké, že by se špendlík do něj nezapíchl…

Při vyjednávání kolem hracích prostor jsi musel jednat především s lidmi, kteří s tímto žánrem nemají vůbec žádné zkušenosti. Jak z tvého pohledu vypadal onen vysvětlovací proces?
S vysvětlováním jsem problém neměl. Přeci jen, co se týče organizování různých akcí, společenského či občanského nasazení nejsem pro lidi v Kralupech neznámý týpek, od kterého by lidé, kteří na městě rozhodují, nevěděli, co čekat. Přišel jsem s konceptem a získal pro něj podporu. Momentálně však zažívám nepříjemnosti ohledně předprodeje vstupenek. Spolupořadatel akce nechce riskovat prodělek a tak tlačí na pilu, aby byl předprodej takový, na jaký jsou zvyklý u úspěšných a výdělečných akcí. Ovšem cena vstupenek je tak nízká, že většina lidí ohlašuje jejich zakoupení až na místě (199 Kč a 250 Kč). Toto je momentálně velmi složité a nepříjemné. S ředitelem KaSSu jsme domluveni na schůzce 15.10., kde budeme řešit situaci ohledně předprodeje. Zatím to vypadá, že fanoušci volání po podpoře předprodeje vyslyšeli a pochopili, že mohou výrazně napomoci bezproblémovým přípravám akce. Věřím však, že i toto napětí, které je vyvoláno racionálními zájmy obou stran, záhy opadne a nezůstanou ani jizvy po jeho odeznění. Zkrátka pevně věřím, že si bez pocitu hořkosti společně užijeme akci v Kralupech nad Vltavou, která má jistě celorepublikový význam a sjedou se na ni fanoušci z celé vlasti i ze zahraničí. Na Magickou noc se chystají i velké osobnosti rockové scény i kulturního života.

Ty osobně jsi takový „spojovač světů“… Na akci jistě dorazí skupina osob, která nemá s tímto hudebním odvětvím vůbec žádnou zkušenost. Domníváš se, že je možné, aby se třeba i v rámci Kralup vytvoří komunita, které by tuto subkulturu mohla přijmout za svou?
„Spojovač světů“, vím kam míříš. Samozřejmě, že mý nejbližší dorazí. Mnozí dorazí kvůli mému bláznovství, aby na vlastní oči viděli, do čeho jsem se to zase pustil. Ale vím, že si celý večer užijí i když třeba nepatří do nějaké ortodoxní skupiny fanoušků „temně romantického rocku“. Nemyslím si, že by naše akce pomohla k vytvoření nějaké organizované skupiny, možná spíše nabídne další rozměr, rozhled, indície. Přeci jen duchovno a různé přístupy vnímání magie jsou stěžejní náplní celého hudebně – divadelního setkání.

Dalším velkým překvapením je rozhodně realizace občasníku Trubadúr, který je v současné době již k mání. Myslím, že nevyzradím žádné tajemství, když uvedu, že se v něm nacházejí i mé příspěvky. Pro jakou cílovou skupinu je tento plátek zaměřen?
Určitě pro širší skupinu, než by se na první pohled mohlo zdát. Proti označení „plátek“ bych se silně ohradil!:-) Jedná se o seriózní tisk, který je prostý bulvární prostoty. Naopak nabízí na velkorysém prostoru příspěvky, které mají hloubku, duši i smysl. Přesně takto se dělali před mnoha desítkami let noviny. Forma neválcovala obsah a člověk se po jejich přečtení něco dozvěděl. Pěknou a hlavně nečekanou recenzi na tento novinový projekt sepsal Johan z FOBIA zine (odkaz zde: http://www.fobiazine.net/article/5859/trubadur-c–1/). Z recenze se dozvíte celý obsah čísla včetně spolupracujících redaktorů. Tvé příspěvky jsou Alle znovu skvělé: velmi čtivý je profil polských ARTROSIS i rozhovor s nestorem české rockové publicistiky Petrem Korálem. Velmi si vážím zpětné vazby Petra Štěpána, kteý mi řekl, že noviny přelouskal celé (až prý na článek o historii Kralup) a ještě si vyfasoval další výtisky pro své přátele a fanoušky. Kladných ohlasů je mnoho a po celé té dřině mě moc naplňují a dobíjejí energií. Všem kteří Trubadúra nemají a chtějí ho mít, tak neváhejte, náklad bude brzy rozebrán. TRUBADÚR je stále k mání v pražském shopu NOSFERATU a v pátek 12.10. ho budu rozdávat na koncertu Třináctky ve Kbelích.

Hodláš Trubadúra do budoucna spojovat výhradně s BRATRSTVEM LUNY, anebo si myslíš, že by se z něho mohla stát legitimní tiskovina s orientací na gothic rockovou scénu?
BRATRSTVO LUNY je samo o sobě dnes již hudebně divadelní projekt s velmi rozevřenou náručí. Noviny jsou filosofickým produktem tohoto společenství, který doplňuje snahu kapely komunikovat určité věci na veřejnosti. Není tady nejmenší důvod něco oddělovat nebo se snažit o vytvoření něčeho, co by nemělo valný význam. TRUBADÚR vydává shakespearovská společnost vlčích romantiků BRATRSTVO LUNY, které na tomto fóru zastupuji jako milovník „archaické žurnalistiky“. Ostatní členové ansáblu v případě vyzvání vzorně spolupracují. Již nyní mám v hlavě skoro celý koncept druhého čísla. Ale jeho vydání by mělo být znovu spojeno s nějakou mimořádnou kulturní událostí a na tu si budou muset fanoušci počkat. Ovšem to mě nesmí donkichotsky pojatá Magická noc trubadúrů zlomit vaz…

Co všechno se z tvého pohledu musí stát a povést, abys mohl Magickou noc považovat za úspěšnou?
Musí přijít diváci! To je elementární základ všeho! V současné době panuje napětí, aby celý velkoryse pojatý projekt (ve velmi těžké ekonomické době jak pro lidi, tak pro firmy) neskončil prodělkem. Nejsem příliš náklonný ke kompromisům, i proto se ve vztahu se spolupořadatelem akce situace trochu vyhrotila. Je příznačné, že za krátkou dobu byla zrušena minimálně tři představení, která měla v kralupském kulturním svatostánku proběhnout. Třeba noviny TRUBADÚR jsem měl původně v rozpočtu festivalu. Mělo se čekat, zda se je podaří uhradit ze vstupného. Těsně před tiskem došlo k výměně názorů, zda tento projekt není až příliš nadstandardní. Tisk jsem nakonec uhradil ze svého. Práci lidí, kteří se mnou noviny tvořili v krásné, tvůrčí, ale velmi hektické atmosféře, jsem nemohl hodit jen tak přes palubu. A zrušením novin by mi na duši zůstal šrám, který by se mi už nikdy nezacelil. Nešlo jednak jinak, než zase bláznivě kichotsky, ať už to ode mě zní jakkoliv fádně. Velký happyend se povedl Tomášovi Pošvancovi a Zdeňkovi Svobodovi (oba jsou z kapely CARPATIA CASTLE), kterým vyšel velkorysý projekt nazvaný GOTHIC THEATRE. Jejich společný koncert se XIII.STOLETÍM v mosteckém divadle, který jsem měl tu čest uvádět byl vyprodán – přišlo přes pět stovek lidí. Atmosféra byla jedinečná. Budu si přát takové rozhřešení pro Magickou noc trubadúrů. Ze všech sil jdu tomuto snu naproti. Komu je takováto snaha sympatická, tak ať na náš dark indie happening zavítá. Kdo chce zásadně celému projektu pomoct, tak ať si zakoupí vstupenku v předpordeji, abychom mohli vybrané peníze okamžitě investovat do dalších věcí souvisejících s festivalem. Vstupenku lze pořídit na třech místech: v předprodeji KaSS Vltava v Kralupech, v NOSFERATU shopu v Praze nebo na bratrstvoluny@seznam.cz. Jsem přesvědčený, že jsme cenu, za program, který bude trvat od půl třetí odpoledne do druhé hodiny ranní nastavili velmi vstřícně: zlevněné vstupenky jsou k mání za 199 Kč (limitovaná edice), nezlevněné za 250 Kč.

Díky moc, pevně doufám, že se vše dokonale vydaří…
Rozhovor pro tvůj zine mě vždycky moc baví a ani dnes si mě svými otázkami nezklamal. Děkuji ti za prostor k propagaci našeho festivalu, těším se, že si ho s námi užiješ. A také se velmi těším na naši společnou misi na jubilejní 20. ročník Castle Party. Od Petra Štěpána jsem vyzvěděl, že by Třináctka měla po dlouhých třinácti letech (jak symbolické) odehrát svůj hradní bolkówský set za svitu hvězd.

ALL

http://www.bratrstvoluny.com/

 

 

One thought on “MAGICKÁ NOC / TRUBADÚR”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *