MAGENTA HARVEST – Volatile Waters (CD-2014, Inverse Records)

Pozoruhodnou hudební cestu si vybrali finští MAGENTA HARVEST! Jak vlastně dojít k tomu, aby byl death metal stále tím dráždivým a ocelovým odvětvím, které v devadesátých letech minulého století válcovalo jako buldozer ostatní metalové subžánry? Můžeme být sice optimističtí jak chceme, ale tahle doba se už pravděpodobně nikdy nevrátí. Death metal je znovu underground, ovšem pokud v něm budou fungovat kapely typu MAGENTA HARVEST, není třeba se obávat jakéhokoliv konce! Mladá, leč zkušenostmi zkvašená krev, nabízí na albu „Volatile Waters“ úctyhodnou porci vlastního náhledu na „smrtící kov“ a jestli nějak takto má vypadat moderní forma brutálního hudebního odvětví, beru to všemi deseti!

A jakže to tedy s MAGENTA HARVEST vlastně je? Na povrchu je něco, co je hodně podobné třeba takovým DARK TRANQUILLITY, možná i jistý vliv SOILWORK by se zde dal vystopovat, ovšem pokud slavnější zaslouženci v poslední době spíše stagnují, tak tito mladíci z Helsinek se nebojí překračovat hranice žánru nebojácnými a zároveň také vkusnými způsoby. Hned úvodní skladba „End And No Remeberance“ doslova bortí myšlenky spojené s možným vkusem-nevkusem. Na jedné straně ostré thrashmetalové sekanice, posléze výlet do rockových oblak s metalcoreovým mezipřistáním. Parádním zjištěním je i skutečnost, že MAGENTA HARVEST nejedou podle žádné předepsané šablony, nikterak nekalkulují a s otevřeným hledím předkládají posluchači vyprecizované songy na zlatém podnose. Za pozornost jistě stojí i to, kterak Finové dokáží těžit z „písničkovosti“ a ještě k tomu přikládají pod kotel nezměrnou hráčkou vytříbenost, jež doslova sálá z každé skladby! Opravdu z úplně každé!

Dalším velice vkusným prvkem tvorby MAGENTA HARVEST jsou však kromě kytar také klávesy, jejichž podíl sice není nikterak výrazný, ale pokud se dostanou ke slovu, je až neuvěřitelné, jakým způsobem jsou zastrčeny za bariéru sólujících či ostře riffujících kytar. V tomto ohledu mohu zmínit velmi působivou skladbu „One Walks Down“, nesoucí se ve středních tempech či mnohem živelnější erupci „Apparition Of Ending“, gradující rozezleným zpěvem vokalisty Mathias Lillmånse alias Vretha, jinak působícího ve FINNTROLL (a je to venku!). Tomu říkám spletité cesty hudebního osudu!

„Volatile Waters“ je naprosto impozantní metalové dílo, jehož utěšenou devízou jsou výlety z dávno překonaných klišé, přímo do centra soudobé moderny. Zdroje inspirace jsou u MAGENTA HARVEST sice jednoznačně patrné, ostatně bez nich by to nešlo, ovšem stylistika a um, jež jsou součástí tohoto skvělého celku, rozhodně nelze jen tak se strohým komentářem shodit ze stolu. Inverse Records hýčkají ve své stáji další skrytý poklad, o kterém dost možná ještě uslyšíme, a pokud ne, tak vězte, že právě toto album má neskutečnou sílu!

ALL

https://myspace.com/magentaharvest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *