LUGBURZ SLEED – Transcendence (CD- 2009, Rigorism Prod.)

Už je to dost dávno, kdy jsem jen tak nezávazně brouzdal internetem a narazil jsem na metalový portál, kde byl R.U.M. charakterizován jako e-zine, orientující se na východoevropskou metalovou scénu. A já proč mi neustále chodí spousta ruských, ukrajinských… a dalších nahrávek! Nijak mě však tato skutečnost nevadí, spíše jsem potěšen, že tamní skupiny mají zájem spolupracovat a zároveň se tak zviditelňovat. Obdobnou politiku také razí ruské vydavatelství Rigorism productions, starající se o své kapely skutečně nadstandartně. Do rukou se mi tak dostala nahrávka poměrně rozjeté skupiny, jejíž název zní LUGBURZ SLEED. Tito ukrajinští bezvěrci mají doposud za sebou dvě řadová alba, přičemž obě vyšla shodně v roce 2008. Nicméně mým hlavním cílem je přiblížit vám aktuální ´EP „Transcendence“, tvořené čtyřmi poměrně vyvedenými skladbami.

Protože jsem však předchozí alba neslyšel, nemohu vám nabídnout srovnání a také dostatečně nelze vyhmátnout výsadní postavení „Transcendence“. Často se totiž stává, že na těchto doplňujících prvcích diskografie vždy kapely nějakým zvláštním způsobem zaexperiemntují a shodí ze svých zad břemeno vlastní identity. Těžko říci, kterak je to přesně u LUGBURZ SLEED, ovšem čtyři aktuální skladby vypovídají něco o pomalejším, místy atmosferickém black metalu, který sice nikterak neohromí, ale pokud jste tomuto stylu blíže nakloněni, rozhodně nebudete zklamáni. Kapela dokáže zaujmout především z pohledu členitosti skladeb (ono to není zas tak těžké, jsou pouze čtyři, nicméně jejich časová stopáž není nejkratší) a umě vykalkulované atmosféry, na kterou mají vůbec ukrajinští umělci patent. Současná ukrajinské black metalová scéna je skutečně hodně kvalitní a už dlouho si nevybavuji kapelu, která by byla vysloveně nezajímavá.

Nahrávka startuje skladbou „ Drawing On A Flesh…“, jejíž odkaz natahuje ruku po norských black metalových představitelích, jenž toto hudební odvětví povíšili na umění. Na ryze „severský“ zvuk je nabalována celá řada kytarových motivů, ačkoli v obecném měřítku působí celá kompozice spíše monotonně. Naopak „Death Wishing To Be Born…“ je kousek mnohem melodičtější, objevují se také zjemňující kytarové vyhrávky a vůbec celá skladba působí velice „křehce“. Žádných změn však nedoznal typicky blackový vokál, nikterak nevybočující z řady černých kovotepců. LUGBURZ SLEED však i z mála dokáží vytěžit maximum, i když přiznejme si, možná by moje závěry byly jiné v případě hodnocení řadové desky. Ale tady vše zkrátka funguje tak jak má a posluchač tedy rozhodně nemusí mít strach z nedostatku zábavy. „Death Wishing To Be Born…“ je třetím trackem a také tady se kapela rozhodla o trošičku jiný odstín své produkce. Tentokráte se jedná o sázku na stěží popsatelnou neurčitost, to znamená, že se poprvé lze setkat s naprosto stereotypní, neustále se opakujícími kytarovými motivy, jejichž pravým smyslem je opět atmosféra. Závěrečná instrumentálka „Leaving…“ je na tom prakticky obdobně, i když její pocitovost je o nějaký ten chloupek vyostřena.

Celkově shrnuto, nahrávka „Transcendence“ je poměrně solidní black metalovou záležitostí s překvapivě kvalitní zvukovou kvalitou a nezanedbatelnou atmosférou. ( jak už bylo výše uvedeno). Doplnit bych však ještě měl, že mnou uvedené názvy skladeb jsou sice anglicky, ovšem jejich originálním tvarem je samozřejmě azbuka. Totéž se samozřejmě týká textů. Pokud tedy patříte ke sběratelům undergroundových nosičů, toto ´EP pověst vaší sbírky nikterak nenaruší. Příjemná procházka po ukrajinském polesí …

ALL

http://www.lugburzsleed.org.ua/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *