LLYR – 2 Years Of Emptiness (CD-2010, Leviathan Music)

Sednul jsem do rakety a vrátil se o nějaký ten rok zpět do minulosti. Přesně do doby, kdy jsem měl nablýskaná všechna dema (později alba) od severomoravských doomových part, na které můžeme být dodnes právem hrdí. DISSOLVING OF PRODIGY, LOVE HISTORY, HYPNOTIC SCENERY, VACUUM, R.E.T….to jsou všechno spolky, jenž v podstatě stály u zrodu „českého doom metalu“, ke kterému se (s výjimkou právě R.E.T.) dostaly postupným odklonem od death metalu. V oné době se často objevovalo sousloví doom/death, které se postupem let začalo vytrácet, a když už se zdálo, že tento rank definitivně zmizí, objevila se nová skupina umělců, kteří se rozhodli, že se k tomuto původnímu žánru přece jen vrátí.

Do obdobné kategorie patří také plzeňská kapela LLYR, jejíž debutový nosič nese název „2 Years Of Emptiness“. Kdybych opravdu nevěděl, že se jedná o novinkovou nahrávku, zařadil bych ji skutečně někam do těch devadesátých let minulého století. Tato skutečnost však není žádným extra velkým mínusem, účel a cíl „předání“ vlastní tvorby je zde naprosto zřetelný, i když je nad slunce jasné, že v některých recenzích či ohlasech dostanou LLYR hezky naloženo. Ono totiž pochopit onu zpátečnickou image je hodně těžké. A navíc…tady těch šipek skutečně hodně směřuje dozadu. A teď si k tomu ještě položme další zásadní otázku: „bude tahle hudba ještě vůbec někoho zajímat“? Domnívám se, že těch lidí příliš nebude, ale nějací milovníci „old doom metalu“ tu přece jen budou. A dokud tu jsou – mají LLYR pro koho tvořit (i když na první místě vytvářejí hudbu především pro sebe).

Na albu se nachází devět položek, přičemž se nedá vůbec hovořit o nějakém funerálně umrlém vzdychání. LLYR rozhodně nepatří k těm, jejichž cílem je posluchače umořit, a nebo v lepším případě uspat. Šnečí tempo tedy rozhodně nečekejte. Na to jsou jednotlivé skladby až příliš deathmetalově živelné a především svěží. Produkce ve středním tempu, nosný melodický apetit, vzorný growling, brutalita mísící se s něžností. Tu a tam se z podzemí na světlo vyhrabe čistý přednes, nouze není ani o trip ve znamení strun španělky. Prostě a jednoduše…kvalitně sestříhaná doom metalové klasika. V plánu jsem měl ještě rozebrat jednotlivé kousky, ale nechť si i samotní posluchači lámou hlavu…

„2 Years Of Emptiness“ je solidní pochoutka, kterou jsem už v mnohých odrůdách a variacích kdysi konzumoval. Žádné velké překvapení. Na druhou stranu je to taková sázka na jistotu. Když si tuhle porci objednám, rozhodně mi po ní nebude špatně. Ba co víc…docela dobře si pochutnám. LLYR mají o své tvorbě poměrně jasno a výsledkem budiž překvapivě ucházející debut, jehož účinnost jistě znásobí stávající podzimní počasí!

ALL

http://bandzone.cz/llyr

One thought on “LLYR – 2 Years Of Emptiness (CD-2010, Leviathan Music)”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *