LJAA-Vedderbaug (CD-R 2004)

Pokud vám na našich stránkách chyběl pořádný black metal, tak si nyní můžete držet klobouky! Představuji vám norskou brutal blackovou partu LJAA! Tahle čilá partička z města Stavanger existuje necelé dva roky a za tu dobu toho stihla poměrně hodně. Hned v prvním roce existence spatřila světlo světa nahrávka „Vedderbaug“. A protože byli černooděnci s masitou porcí spojeni, vydali tento matroš ještě koncem minulého roku (a opět na vlastní pěst). LJAA jsou tou správnou kartou pro všechny fanoušky MARDUK nebo GORGOROTH. Připočíst si však ještě můžete tu pravou chladnou atmosféru norského podzemí. Takové to „kouzlo“, které přece jen novodobým (předním) black spolkům chybí. Tady jsem to všechno našel, a proto mě tahle partička baví mnohem více, než stále stejné profláklé tváře.

Teď ale konečně k samotnému obsahu. Úvodní skladba nese název „Skamslaadte Engler“ a začíná velice zvláštním rozhovorem. Norštině samozřejmě nerozumím, ale už při samotných ostrých slovech mám naježené všechny chlupy na těle. Se slovem SATAN je spuštěna nekompromisní black metalová chumelenice toho nejmrazivějšího zrna. Ústřední motiv skladby je doslova dech beroucí. Do neprostupného vichru vstoupí slunce jako falešná tvář tepla. A najednou jako kdyby jste slyšeli pustým lesem protékat potůček! Z absolutně zběsilého tempa vylétne zcela akustická pasáž! Následující „Vind“ je (jak by řekla jedna má kamarádka) jednoduše ZLO!LJAA útočí ze zadu! Zaboří vám kudlu do zad v momentě, kdy to vůbec nečekáte. „De Meed Digger“ je další neuvěřitelnou ranou do vazu. Absolutně mě ničí úvodní sladká vyhrávka. To je jako když si pochutnáváte na dobrém jídle, a když sníte poslední sousto, tak vám kuchaři sdělí, že jídlo bylo otrávené! To už ani nemluvím o krásné akustické instrumentálce „Blodtaar“, oddělující první polovinu nahrávky. Druhá část ukazuje zase trošku jinou tvář ďábla. „Udenomskjaersk Faen“ je volnější black metalová věcička, která by se klidně vyjímala na albu „Nightwing“ od MARDUK. Po krátkém vtípku „Lanternens Grusomme Fravaer“ následuje poslední song „Victorinox“ a to je asi to největší překvapení, které zde můžete nalézt. Najednou totiž slyšíte celkem dobře rozluštitelný pagan metal!

Kostrbatá norská lyrika skvěle pasuje. Jako když drtivá sněhová bouře odešla s nocí a nad norskými fjordy vyšlo slunce. Ať už je pověst norské black metalové scény jakákoli… prostě je to tam, mají to ti pánové v sobě, a když se to člověku líbí, nelze to ošidit. Ještě podotýkám, že nahrávka je limitována 444 kopiemi, ovšem dalším skvělým nástrojem, jak se k této nahrávce dostat, je internet. Nebojte se toho…

ALL

http://www.ljaa.net/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *