LIVEEVIL – 3 Altering (CD-2012, MetalGate)

„Všechno se koupit asi nedá, teď ušetří Tě zklamání/ lásku si koupíš, ale běda, když si chceš koupit nadání…! “ (PRAŽSKÝ VÝBĚR).

Bez okolků tvrdím jedno: LIVEEVIL je hodně kvalitní skupina a v našich luzích a hájích poněkud nedoceněná. Nevím proč, ale stále mám pocit jako kdyby na hranických ležela jakási začarovaná deka, která je zkrátka nepustí dál než za humna. Možná by to chtělo ještě více zamakat na promotion, kdo ví… Nicméně skladatelská persona, démon Petr Staněk po hříchu znovu ukázal, kdo je ten „kdo tady má talent“. Slávu bych však rozhodně nechtěl valit pouze na jeho hlavu, protože i zbytek kapely na mě působí ryze cizelérským dojmem. Novinka „3 Altering“ zachycuje formaci na dosavadním tvůrčím vrcholu, ačkoli jsem přesvědčen, že LIVEEVIL mohou být ještě lepší a jednou tolik bombastičtější…

Už předchozí deska „Unique Constellation“ nabídla precizní hudební menu, ovšem stylová roztříštěnost a nelogická nesourodost ho přece jen poněkud devalvovala. S „3 Altering“ však byla odbourána i ta poslední brána pochybností. Kapela se navíc vymanila i z poněkud příkrého „electro metalového“ chlívku, do kterého byla trochu neprávem uvězněna. Rozhodně zapomeňte na zlevněné disco cajdáky, ale rozhodně buďte připraveni na moderní metalové skladby, kterým nechybí tah na bránu a ani zvukomalebná prozíravost. Styčným důkazem budiž hned úvodní skladba „Cause Of Man Who Killed All The Idols“, jenž spojuje rockovou divokost s nezaměnitelně zbarvenými klávesami ala FAITH NO MORE. Mnohem temnější polohu své produkce představují LIVEEVIL v úderném tracku „Blackout“, které bude jistě patřit mezi koncertní jistoty. „Deep Cuts“ se posléze snaží svérázným způsobem laškovat s electro gotikou a světe div se, funguje to znamenitě. Rozhodně jeden z vrcholů alba!

Další koketování s gothic music přichází v „About Them!“, a to především v těch pomalejších rovinách, přičemž skladba samotná je postavena na rychlém přechodu do divokého refrénu. Výsledkem toho všeho je docela pikantní dirty rock ‚n rollová fúze, což je s prominutím místo, na kterém LIVEEVIL ještě zdaleka netábořili. Stejně tak je na tom i převlečená balada „Hope Of Broken Souls“, ze které by měli radost třeba i taková mistři jakými jsou němečtí TERMINAL CHOICE. Naopak do jediného mínusového teritoria bych zařadil „kopčenku“ Remind Me!“, připomínající piknik pana Tägtgrena ve zkušebně PARADISE LOST. Tady to klukům trochu ujelo, byť samotná kompozice nezní vůbec špatně.

Co ovšem konstatovat na závěr? No jedině tu již oprášenou a zásadní skutečnost! „3 Altering“ je nesmírně barevná a přitom ucelená kolekce trumfů, se kterými půjdou LIVEEVIL do další bitvy! Skvělá to práce!

ALL

http://bandzone.cz/liveevil

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *