LIVEEVIL

leNení nic lepšího, než objevovat nové a především nadějné hudební spolky. Jedním z nich je zcela určitě hranický soubor LIVEEVIL v jehož řadách působí dosti výrazná osoba našeho metalového podhoubí. Na mysli mám samozřejmě kytaristu a zpěváka, Petra Staňka, který odpovídal na mé následující otázky. Špetkou do mlýna přispěl také klávesák, Aleš Šíma. Pro pořádek ještě dodávám, že LIVEEVIL v nedávné době dokončili společné tour s EUTHANASIÍ a DISSOLVING OF PRODIGY, na kterém se rovněž podílel náš zine, ve spolupráci s „Holubím hovínkem“ .

Srdečně zdravím! Pro začátek nebude od věci, když se malinko představíte. Pro někoho to může být nuda, ale přecejen…
Petr:
Kapela se formovala do dnešní podoby zhruba tři roky. Experimentovali jsme s elektronikou v kombinaci s podladěnými kytarami. Říkali jsme tomu Jungle-rock-metal. To si můžete poslechnout na demu „Lines“. Po demu jsme zvolnili v divokosti a natočili minulou zimu dvoupísňový promomateriál s klipem. Mezitím vznikly malé obměny v sestavě a poslední změnou je obsazení bubenické židličky. Takže jsme: Bary-bicí, Kirill-klávesy, Aleš-klávesy, samply, Kuba-basa, Petr-kytara.

Na svém kontě máte jedno demo. Mohl bys zmínit, co na něm posluchači najdou?
Petr:
Jsou na něm čtyři songy: „Lines“, „Opus“, „Act“, „Slayer’s House“. Dnes víceméně raritní, nepříliš rozšířený demáč, shrnuje naše první pokusy s divokými samply, klávesami, místy až psychedelickými kytarami i nabustrovanou basou. Řeknu vám, že ohlasy byly velmi rozporuplné. Moc lidí to nepobralo.

Dle dostupných informací a všeobecného mínění, spolupracujete s Crystal prod. Jak to tedy vypadá s novou deskou?
Petr:
Jakmile materiál na desku bude zaznamenán na disku, budeme jednat s různými vydavateli. Nejsme s Crystalem nějak smluvně vázáni, ale budeme zřejmě jednat i s nimi. Kdo to bude a jestli někdo bude, to je otazníkem…

le_stanekponoVaší tvorbu jsem do nedávné doby znal jen z mp3, které je možno stáhnout. Hudba mi zněla docela pohodově, ale naživo to byl dost slušný mazec. Čím myslíte, že je to způsobeno? Je to váš záměr, a nebo se budete snažit svou hudbu ve studiové podobě ještě více zvýraznit?
Petr:
Dost dělají živé bicí. Pak asi to, že nás to fakt baví, a když vidíme, že to baví i lidi na koncertě, tak to prostě rozjedem a chceme ty lidi převálcovat. Slyšel jsi „Selfcuring“ a „Lucid“? Jestliže mluvíš o MP3 z dema, tak ti rozumím. To se s živým koncertem nedá srovnat. Uvidíme, koho se nám podaří dostat za pult při novém natáčení. Samozřejmě to znamená, že chceme ze zvuku a produkce co nejvíc.

Vaše skladby znějí hodně moderně. Posloucháte např. podobné kapely?
Petr:
Nevím jak podobné, ale diskutujeme o nových deskách různých kapel. Mně osobně oslovují desky, které přináší něco nového. Nemusí to být metal.

Ty jsi, Petře, přišel ze SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY a vrhnul ses na zcela jinou hudbu. Docela by mě zajímalo, v čem tkví příčiny těchto změn? Upřímně bych rád věděl, jestli by tě bavilo dělat hudbu podobnou současné tvorbě „Sajlentů“?
Petr:
Vždycky mě zajímal dobrý nápad na kytaru a vůbec není pravdou, že bych si ujížděl na doom-metalových kapelách. Takže jsme vlastně s LIVEEVIL začali dělat, co nás baví. Nový „Silent“ nemá nic společného s mou představou o dobrém kytarovém nápadu. Asi tak.

Můj kolega z Fobia zinu, Goro, vás přirovnal ke kapele PAIN. Znáte jejich tvorbu? Případně jak se vám líbí?
Petr:
To zníme tak tvrdě? Myslím, že kluci z LIVEEVIL metal zrovna nemusí, takže nevím jestli znají PAIN. Mně se líbí. Je to velmi dobře udělané. Dobrý zvuk, progrese, nápady…

Králové „electra“ jsou dle všeho DEPECHE MODE. V minulosti je metalisté přímo nesnášeli, ale postupem doby se oba břehy začaly nenápadně přibližovat. Dnes se k DEPECHE MODE hlásí spousta metal spolků. Jak se vám líbí tato kapela? Případně by mě zajímalo, jestli jste už slyšeli jejich nové CD?le_ales
Petr:
Nesleduji je. V tomhle směru mě zklamali PARADISE LOST, pokud je to tedy jedna z těch kapel, co se pokusila ty břehy přiblížit. Je to anglická záležitost a tak to pro mě zůstane. Poslední desku DEPECHE MODE jsem bohužel neslyšel, ale nemůžu říct, že se mi některé jejich starší videoklipy nelíbí.

OK. Jdeme dál. Nedávno jste podnikli společné tour s EUTHANASIÍ a DISSOLVING OF PRODIGY. Jak bys tuto štaci zhodnotil? Můžeš klidně přidat nějaký pikantní zážitek!
Petr:
Jó! Určitě dobře. Zahráli jsme si, zcestovali. Kluci jsou v pohodě, žádné hvězdy, takže jsme pokecali a pro LIVEEVIL to byla zkušenost. Moc jsme předtím nehráli a netušili jak bude reagovat publikum, které přišlo především na DISSOLVING OF PRODIGY a EUTHANASII. Na koncertě v Aši jsme byli velmi nejistí, jestli jsme tam v tom správném klubu a ve správný den. Přišlo se totiž podívat spousta ultrapravicových „metalistů“.

Organizátorsky jsem se podílel s Jirkou Holubem na akci v Ponorce. Jak se vám tu líbilo a celkově hrálo?
Petr:
Jsem z Hranic na Moravě a takový klub tady moc chybí. Úplně stačí takový malý, jako je Ponorka. Jde o to, že se mají lidi kde slézt na muziku, aniž by to někomu vadilo. Byla to v pohodě akce a rádi se do Ponorky v budoucnosti vrátíme. Díky!

To by bylo určitě super! V dohledné době byste určitě chtěli vydat CD. Proto by mě zajímalo v jakém stádiu rozpracování vaše album je? To znamená kolik máte připravených skladeb, kde byste případně chtěli nahrávat, kde by deska měla vyjít?
Jde to trochu ztuha. To víš, když trávíš víkendy na koncertech… Na desku máme pár věcí a teď se konečně můžeme dostat k tvorbě. Na zbytek otázky nejsem schopen odpovědět.

le_ponoKalendářní rok se nám pomalu chýlí ke konci. Zajímalo by mě, jaké tuzemské a jaké zahraniční CD byste vyhlásili za album roku?
Petr:
Zvenku asi poslední CATHEDRAL. Od nás jsem nic neslyšel.
Aleš: Já myslím, že jednoznačně MUSE, album „Absolution“. Škoda, že je tahle kapela z Anglie u nás tabu…

To docela jo. Od MUSE mám doma akorát „Origin Of Symmetry“, což je hodně dobrá věc. A co třeba titul opačné katagorie. To znamená nejotravnější album roku…
Petr: Tak taková muzika se mi vyhýbá.
Aleš: Já ji občas zaslechnu, ale hned si zacpu uši, takže nestihnu zjistit jak se to jmenuje.

Dokázali byste si představit jak LIVE EVIL baví celý národ ve vile VyVolených? Jak myslíte, že by show skončila?
Petr:
Asi by to byla nuda, která by se pomalu proměňovala v brutální kalbu, končící hádkou, blitím a demolicí interiéru a pak by to museli vypnout. Nepoužitelné!

OK! Díky moc za odpovědi! Teď máte prostor pro pár slov na závěr!
My tobě taky moc díky za prostor a vy všichni, co jste se dočetli až sem, přifařte na některý z koncertů LIVEEVIL! No a kdo by si to radši pustil doma, tak si můžete zažádat o demáč „Lines“,nebo dvoupísňové PROMO s klipem.Více na www.liveevil.wz.cz.

Kontakt:

daffy.duck.prod@seznam.cz (manažer), tel: +420-603 329 714, www.liveevil.wz.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *