Les Acteurs de l’Ombre Productions

franceLes Acteurs de l’Ombre Productions je francouzský label, který se primárně specializuje na black metal a post-black metal. Velmi důležitou úlohu v jejich činnosti hraje precizování limitovaných boxů a dalších bonusových propriet, jež jsou součástí krásně zpracovaných digi-packů, kazet a vinylů. Les Acteurs de l’Ombre jsou jednoduše jedni ze stovek srdcařů, pro které metalové hudba není jen ledabylé plácnutí klackem do louže. Jsem rád, že jsem u tohoto rozhovoru mohl přivítat Géralda Milaniho a sličnou Blandine Tavano.

Zdravím Vás! Mohli byste na úvod činnost Les Acteurs de l’Ombre Productions představit především těm čtenářům, kteří o něm zatím nikdy neslyšeli?
Gerald: Vše začalo v roce 2001, kdy jsem se rozhodl vytvořit společnost Les Acteurs de l’Ombre se dvěma přáteli. Nejprve jsme začali jako webzine, následně přišlo na řadu organizování koncertů v Paříži, a to včetně tří ročníků festivalu, který byl věnován black metalu, pagan metalu a doom metalu. To celé trvalo zhruba deset let. Náš tým to hodně nakoplo, a tak jsme pod hlavičkou Les Acteurs de l’Ombre v průběhu dalších roků uspořádali asi 100 koncertů, při kterých jsme spolupracovali více něž s pěti stovkami kapel. Co se týče mé osoby, tak já sám jsem začal pořádat koncerty už někdy v roce 1996. Většinou šlo o blackmetalové kapely, přičemž některým z nich jsem dokonce pomáhal s vokály. V roce 2009 jsem předal Cernunnos Pagan Fest, který mimochodem funguje dodnes, i zine, někomu jinému a začal se soustředit na rozvoj vydavatelství. Na samém startu jsem stál sám, ovšem spolehnout jsem se mohl i na některé z mých přátel. Dnes už máme stabilně fungující tým na Volontaires, který má patřičnou organizaci a funguje spolehlivě. Všechny naše zisky jsou zpravidla investovány do další výroby zboží, což je něco, co nás naplňuje. Pro Les Acteurs de l’Ombre Productions je důležité vydávat kvalitní alba a zajišťovat dotyčným kapelám skvělé promo – samozřejmě v rámci našich možností. Hodně přitom dbáme i na osobní kontakt. Je důležité si uvědomit, že v některých ohledech jsme pochopitelně limitováni, neboť zkrátka nejsme žádný major label.

GeraldMilani-LADLOPodle jakého klíče si kapely vybíráte? Existuje nějaká hlavní filozofie, hudební kvalita, která podléhá vašemu výběru? Jaké vztahy vlastně se svými kapelami máte? Jsou to vztahy ryze obchodní, nebo se ve vašem případě dá hovořit o přátelství?
Gerald: Náš koncept je poměrně snadný. Chceme vydávat alba, která se nám líbí. Zároveň věříme tomu, že naše snaha může jednotlivým kapelám pomoci, neboť se domníváme, že jim máme co nabídnout. Dovolím si tvrdit, že propagaci našich kapel věnujeme velkou spoustu času a úsilí. Žádný mystický koncept naše firma nemá. Prostě se snažíme propagovat nové nahrávky a následovat kapely ve společném nadšení. Nejsme rozhodně label, který kapele vydá album, pošle jim několik kusů a tím to končí. Jsme zvyklí pracovat tvrdě a intenzivně. Před každým vydáním jsme s dotyčnou kapelou v každodenním kontaktu. To je tak šest měsíců před samotnou realizací. Po vydání pak s kapelou spolupracujeme rok na intenzivní bázi. Dnešní doba to umožňuje. Komunikujeme klasicky přes e-mail, ovšem hodně používáme i Facebook Messenger. Naší prioritou samozřejmě je vydání alb, ovšem většině našich kapel pomáháme s distribucí a správou objednávek. Intenzivní spolupráci s kapelami věnujeme velkou pozornost a jsme rádi, když můžeme podpořit nějaký skvělý hudební projekt. Se všemi kapelami máme opravdu vřelé vztahy.

Máte na kapely nějaké zvláštní požadavky? Na jaký druh podpory se z vaší strany mohou dotyční těšit? Dáváte přednost pouze formacím, které mají nejblíže k black metalu?
Gérald: V současné době o vzájemné spolupráci rozhoduje několik aspektů, které bereme v úvahu. V loňském roce jsme založili EMANATIONS, což je sub-divize našeho labelu, pod kterým jsme začali vydávat zejména kazety a CD experimentálně zaměřených kapel, které mají třeba jen několik demáčů. Hlavním kritériem pro Les Acteurs de l’Ombre je ale hlavně to, aby se daný materiál líbil většině lidí v týmu. My všichni máme jiný hudební vkus, avšak mínění každého z nás je nesmírně důležité. Při pohledu na náš seznam vydaných titulů je zřejmé, že většina kapel je ovlivněna black metalem. Všechny mají však svůj vlastní zvuk a odlišný přístup k tvorbě. Také je pro nás důležité, aby mezi námi a kapelou byla snadná komunikace. Jedná se o vzájemné sdílení představ o budoucí spolupráci. Náš tým dává do každého titulu maximum úsilí a od kapel tudíž očekáváme, že se do celkového procesu také zapojí. Je nezbytné, aby umělecký koncept a předloha byla naprosto dotažena a odpovídala samotné hudbě. Zkrátka jde o to, aby byl daný produkt bezchybný, aby byl pastvou pro uši i oči. Zkrátka podporujeme své kapely jak to jen lze. Kvalita je pro nás pochopitelně velice důležitá, o čemž svědčí i to, že každoročně vydáváme jen několik nahrávek. V neposlední řadě si myslíme, že je důležité, aby kapela hrála živá vystoupení, protože tím napomáhá propagovat nejen sebe, ale i naši značku.

Les-Acteurs-de-lombre-Productions_flyerBlandine: Snažíme se udržet identitu tradičního / domácího aspektu. To je důvod, proč pravidelně využíváme sítotisk potisku, limitované edice boxů atd. Jsme rádi za každý kontakt s lidmi, které naše značka zajímá. Co se týče našeho vkusu k hudbě, tak se nám hodně libí, když je black metal ovlivněn ostatními vlivy, jako jsou např. sludge, post- hardcore… Dalším aspektem je i to, že dáváme přednost francouzským kapelám. Nejsme žádní šovinisté, ale ten primární důvod je ten, že francouzská scéna je plná skvělých kapel. Tohle bychom si přáli zachovat.

Jakým hudebním formátům dáváte přednost?
Gérald: Snažíme se, pokud je to možné, vydávat nahrávky na různých formátech. Rozmanitost patří k našim výsadám, takže s každým titulem si dostatečně vyhrajeme, byť tedy některé realizujeme jen ve velmi omezeném počtu. To se např. týká klasických audio kazet. Popravdě řečeno, každý formát nabízí své vlastní potěšení a překvapení. Já osobně poslouchám metal téměř 30 let, na všech formátech. Mám k tomu jednoduše stále velmi vřelý vztah. Pokud jde o hudební boxy, které máme taktéž v nabídce, musím říct, že je to věc, která už přesahuje prostý rámec hudební podpory. Je to trochu frustrující, když si hraješ s designem krabice, kde jsou nosiče uloženy a následně jen tak předáš prodejcům z celého světa, kteří s tím pak naloží po svém. Když ale zasíláme nějaký takový komplet svým zákazníkům, je to jako kdybychom jim předali i část sebe.

Nedá mi to, abych se vás nezeptal na současnou situaci na metalové scéně ve Francii, a to v souvislosti s teroristickým útokem v hudebním klubu Bataclan, od kterého uběhl přesně rok. V důsledku této tragedie, změnilo se u vás něco na hudební scéně?
Blandine: Každou zemi vlny násilí ovlivňují. Nicméně se mi nezdá, že by na koncerty chodilo méně lidí, což je pochopitelně dobře. My sami nyní nežijeme v pařížském regionu, čili v provinciích se cítíme v podstatě stále stejně – i s vědomím, že se bezpečnostní opatření zvýšilo. Celkově se s tím vědomím musíme naučit žít. Je to v podstatě už tak daleko, že když někde jsem, myslím tím nějakou veřejnou místnost, vždycky si nejdřív zkontroluji, kde se nachází nouzový východ. Když se k tomu dívám na mezinárodní kontext celé situace, tak se o naši společnou budoucnost opravdu obávám.

Jean-Blandine-Gerald-+-dogGérald: Pro mě se od té doby nic zásadního nezměnilo.

Jaké jsou pro vás nejnaléhavější problémy, kterým v současné době čelí metalová scéna? Jsou nějaké? Mně se třeba libí některé vaše electro /darkwave kapely… Můžeš zmínit nějaké nové francouzské talenty?
Gérald: Nevidím nic, co by se na metalové scéně změnilo. Důležité je, aby se dál rozvíjela, aby ji podporovali posluchači, média, labely a lidi, kteří nakupují nahrávky. Metal má už za sebou dlouhou cestu, vyvíjel se a nyní je to tak, že do sebe vstřebá spousty čerstvých vlivů. Totéž se týká black metalu, takže v tomto ohledu jsme daleko od toho, co bylo dřív. Naše značka je toho důkazem, byť pochopitelně chápeme, že tím tak trochu narušujeme tradice black metalu. O vývoji ostatních žánrů ti toho asi moc nepovím, protože poslouchám a sleduji především black metal (a k němu příbuzné typy). Ano, máš pravdu. Electro-metalových kapel je u nás opravdu spousta, ovšem v mezinárodním měřítku se dokázaly prosadit pouze dvě: PERTUBATOR a CARPENTER BRUT. Nevím, jak je možné, že právě tyhle kapely jsou tak oblíbené, ale příznivci extrémního metalu hudbu těchto kapel skutečně oceňují. Možná je to i z důvodu batcave a darkwave aspektů, jež jsou v jejich hudbě přítomny.

Jaký je váš komplexní názor na undergroundová média a časopisy?
Blandine: Snažíme se odpovídat na každý mail od undergroundových médií, neboť právě tyto subjekty patří k hybatelům scény. A my jsme pochopitelně rádi, že tomu tak je. Moc se mi líbí nezávislost těchto médií, neboť jsou mnohdy tvořeny dobrovolníky, pro které je hudba skutečnou vášní. Některé z nich odvádí velmi kvalitní práci a rádi takové magazíny čteme, jiné naopak ne… To je ale celkově problém internetu. Spousta informací, které musí čtenář filtrovat.

Gérald: Jako metalový posluchač jsem fanziny dlouhodobě kupoval. Během 10 let jsem zpívala v různých kapelách, posílala jsem dema do spousty fanzinů po celém světě. Také jsem dřív tvořil fanzin zvaný BMIR Zine (Black Metal roste Zine).

Les-Acteurs-de-lombre-Productions_samplerVíte něco o české metalové scéně? Už jste s nějakou českou kapelou spolupracovali?
Gérald: Je mi líto, ale na českou metalovou scénu specialista nejsem. Výjimkou jsou jen CD nosiče kapel od jiných labelů, které mám ve svém obchodě. Jedná se o TRIST, TROLLECH, SILVA NIGRA, INFERNO, MANIAC BUTCHER a CULT OF FIRE. Když pominu poslední kapelu, tak ty ostatní jsem pořádně neslyšel. Před pár týdny jsem se u CULT OF FIRE dotazoval, jestli by nepřijeli zahrát na náš festival, ale neměli zájem. Více o festivalu najdete zde:

 

Jaké plány mají Les Acteurs de l’ombre Productions na rok 2017? Na jaké hudební novinky se můžeme těšit?
Gérald: Je příliš brzy na to něco prozrazovat, ale je pravda, že nyní řešíme nějaké problémy v součinnosti s jednou kultovní francouzskou kapelou, která na rok 2017 připravuje návrat na scénu.

Blandine: Také chceme více sledovat naše nahrávky, to jak se jim daří ve světě. Zároveň bychom se chtěli ukázat na mnoha festivalech po Evropě, nebo dokonce v Severní Americe a Japonsku. Snili jsme o tom, aby si naše kapely zahrály příští rok na norském Blasfestu, což se vyplní REGARDE LES HOMMES TOMBER a DÉLUGE. V listopadu např. hráli MOONREICH v Kanadě, což pro nás byla rovněž skvělá věc. Ale ještě k té budoucnosti… Chtěli bychom podepsat jednu ze zajímavých doom kapel, což pro nás bude další výzva.

Gérald: Myslím si, že nejdůležitější je vůle do toho všeho jít. Label, přestože přináší nějaký zisk, není zdrojem naší obživy. Tím je situace vždy tak trochu nejistá… Vedle práce na labelu všichni chodíme do práce a máme vlastní životy, které občas podléhají změnám… je to hodně o obětování. Každý člen má v rámci práce na labelu určitou roli a pokud někdo na nějaký čas není k dispozici, je to pochopitelně problém. Až to někdo z týmu položí, nebude rozhodně jednoduché najít nové a spolehlivé lidi, kteří budou do práce investovat čas a budou brát všechno seriózně. Všichni ale máme v sami sebe jakousi slepou důvěru. Label je subjekt, který patří každému z nás.

Děkuji za vaše odpovědi! Je ještě něco, co byste chtěli povědět závěrem?
Gérald: Je tolik věcí, které bych chtěl říct… Myslím si, že většina čtenářů naše vydavatelství nezná, takže tímto bych je chtěl pozvat na naše stránky, aby si udělali představu o tom, čím se zabýváme. http://ladlo.bandcamp.com/
Už od roku 2012, každý rok, vydáváme hudební sampler, který přikládáme zdarma ke každému nákupu. Lze ho streamovat na adrese:

http://ladlo.bandcamp.com/album/sampler-mmxvi

Neváhejte a přijeďte se podívat na naše webové stránky: http://www.lesacteursdelombre.net/productions/~~HEAD=dobj

A užijte si s námi i na adrese: http://www.lesacteursdelombre.net/productions/v2/shop-3/

Blandine: Rádi bychom viděli některou z našich kapel v České republice! Promotéři a organizátoři, pokud jste dočetli až sem, už možná víte, co udělat pro vzájemnou spolupráci!

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *