LAPSUS DEI – In Our Sacred Places (EP-2010, Endless Winter)

Dalším střípkem z chilského undergroundu je kapela LAPSUS DEI, pocházející z tamního hlavního města Santiaga. Zajímavostí určitě je, že toto EP vyslala do oběhu ruská firma Endless Winter, úplně stejně jako tomu bylo v případě ASTORVOLTAIRES. Že by ruští chasníci našli zalíbení v jihoamerické kultuře? Možné to je, byť třeba právě LAPSUS DEI nejsou pravými šiřiteli tamního pohostinství. Jejich hudba totiž spadá spíše do ranku evropského, alespoň tedy s ohledem na stylové ražení.

LAPSUS DEI spadají do ranku, který se v dnešní době už příliš nenosí a možná i díky tomu je materiál „In Our Sacred Places“ poměrně zajímavý. Kapela produkuje hutný death metal, který v některých okamžicích zabrušuje až do vod doommetalových, přičemž samotná kvalita je na poměrně důstojné úrovni. Přiznám se, že některé skladby mi připomínají období devadesátých let v našich končinách, přesně v době, kdy deathmetalové kapely začaly postupně zpomalovat“, aby se postupně etablovaly v ryze doommetalová tělesa. Byli však i tací, jenž zůstali věrni onomu klasickému death/doomu a právě v této fázi vývoje se momentálně LAPSUS DEI nacházejí.

Na nahrávce naleznete čtyři skladby, ve kterých si kapela vyřizuje účty se soudobou modernou, a to především prostřednictvím „vytříbeného“ retro zvuku. LAPSUS DEI se zkrátka zvysoka vykašlali na letopočet začínající dvojkou a hezky se vrátili do doby, kdy třeba takoví AMORPHIS pilně pracovali na tvorbě své první desky. Tím však nechci říct, že by zvuková kvalit nahrávky byla špatná. Spíše lze zřetelně rozpoznat záměr, se kterým se Chilané vytasili. Toto snažení alespoň mě osobně proti srsti vůbec není, zvláště pak proto, že kapela disponuje slušnými instrumentálními dovednostmi. Jednotlivým skladbám pak rozhodně nechybí patřičná atmosféra, kterou zajišťují především kytarové vyhrávky, přicházející nařadu přece jen ve volnějších usecích.

Důležitou informací ještě budiž fakt, že LAPSUS DEI využívají pouze klasického nástrojového obsazení, čili zvuk kláves byste zde hledali skutečně marně. I proto je matroš „In Our Sacred Places“ víceméně deathmetalovou záležitostí. Určitě však bude zajímavé sledovat, jaké obrátky kariéra kapely vlastně nabere. Doufám, že se ještě setkáme!

ALL

http://www.lapsusdei.org/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *