LAID TO WASTE – Mental Decay (CD-2017, Support Underground)

Keď sa povie Support Underground, väčšina fanúšikov tvrdokovovej hudby celkom presne vie, o aký hudobný žáner ide. A hoci už Koník opakovane zabrúsil aj do iných sfér, prioritou jeho sľubne rozbehnutého labelu je thrash metal.

A neinak je tomu aj v prípade druhého opusu plzenskej štvorice LAID TO WASTE, ktorá dva roky po svojom debute „Counterattack“ prichádza s novinkou „Mental Decay“. A úloha tohto nového albumu je vcelku jasná: potvrdiť a v najlepšom prípade aj pozdvihnúť latku kvality, nastavenú prostredníctvom debutu naozaj povážlivo vysoko. Nie, nebudem vás napínať. V mojich očiach sa obidve tieto úlohy LAID TO WASTE podarilo s prehľadom splniť. Priznávam, že nie som prílišným odborníkom na thrashovú odnož, avšak práve s príchodom aktuálnej dosky je to práve táto úderka, ktorú radím na absolútny vrchol nielen Koníkovho labelu. Prevedenie tohto štýlu práve v podobe, akú prináša „Mental Decay“ je mi najbližšie a ak by som mal tých osem skladieb napĺňajúcich 32 minút hracej doby k niekomu (niečomu) prirovnať, chlapci by sa asi príliš nehnevali, ak by to bol Daveho MEGADETH v jeho melodickejšej podobe. Presne túto americkú bandu mi totiž LAID TO WASTE pripomína. A to nielen kompozične, ale aj občasným frázovaním spievajúceho basáka Smrťáka.

Akú nálož teda „Mental Decay“ obsahuje? Na to nie je ťažké odpovedať. Ide o pomerne pravoverný thrash metal, no LAID TO WASTE pracuje s týmto štýlom na výsosť rozumne a prepracovane. Hlavný dôraz je kladený na silné melodické refrény, ktorým sekundujú väčšinou v rýchlom tempe odsekávané slohy. A vrchol celému tomuto snaženiu dodávajú sóla, ktorých podoba je jedným slovom ukážková. Nie je to iba závod o čo najrýchlejší prstoklad, ale ide (rovnako ako v skladbách samotných) o prepracovanú záležitosť do posledného detailu. Najväčšou devízou „Mental Decay“ sú však samotné aranžmány. LAID TO WASTE totiž nekladie hlavný dôraz na čo najrýchlejšie prevedenie, ale boduje v umne vypracovaných kontrastoch agresivity a melódií. Jeden dôkaz za všetky: stačí sa sústrediť na záver titulnej skladby, kde je spomínaná thrashová zbesilosť dávaná do priameho kontrastu s akustickým záverom. A tento moment nie je na albume rozhodne ojedinelý.

Laid To Waste

V podobnom duchu by som mohol pokračovať aj ďalej, ale myslím, že to nie je vôbec treba. „Mental Decay“ je totiž v mojich očiach vysoko vyspelým a dotiahnutým dielom, ktorý robí svojim autorom naozaj silné meno. Ba čo viac. Ak by som ho hodnotil v kontexte novej thrashovej vlny musím povedať, že LAID TO WASTE má pred svojimi súputníkmi naozaj nemalý náskok. Toto si rozhodne zasluhuje vinylový nosič.

Dagon

https://www.facebook.com/laidtowastethrash

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *