LAID TO WASTE – Counterattack (CD-2015, Support Underground)

CounterattackThrashová vlna dorazila se zpožděním i do naší rozklížené republiky a jednou z vlaštovek jsou i jistí LAID TO WASTE z Plzně. Ti se za poměrně krátkou dobu dopracovali k debutovému albu, které je určeno pro nejkonzervativnější metalisty, dnes už dosti často i dědečky. Znáte to! Vlasů málo, džíska před rozpadem, nášivky ztrácejí tu správnou černou barvu a pivo už taky není žádný zabijácký OVERKILL. Jó, to tenkrát byl ještě thrash metal tím správným ipadem, moderním, řízným, kovovým…

A co z toho všeho zbylo pro dnešní dobu? Vzpomínky, nostalgie, několik nestárnoucích nahrávek a stále solidní počet posluchačů i hudebníků. Ti leckdy (bohužel?) nepřijímají nic novátorského, ale v rámci vlastních mantinelů se jim daří poměrně reprezentativně připomínat právě onu „pure metalovou kulturu“. Přiznávám, mně osobně se celé tohle retro drama zdá poněkud úsměvné, ale zkrátka každého posluchače hold baví něco jiného. A LAID TO WASTE zkrátka zbožňují tento styl metalového „retra“ a dovolují si ho nabízet v tom nejpůvodnějším balení. Sympatické ovšem je především to, kterak se plzenští hlásí k řádnému žánrovému klišé. Před deseti lety by je ještě většina recenzentů totálně vyplísnila, jenže dnes už se na tyto výstřelky pohlíží z poněkud příjemnější perspektivy a LAID TO WASTE toho bezostyšně využívají.

Laid To WastePokud má být hudba o zábavě, prospívají borci s parádními přezdívkami absolutně bez problémů (Zdenda Reaper – basa, zpěv, Vojta Blackwild – kytara, Sky Scullcrusher – kytara, Ryan Madbutcher – bicí) a já sám se za břicho popadám. To však není nic proti úvodnímu „hoblingu“ „Instru-mental“ a navazující oslavné klouzačce „Oldschool Nostalgia“, kde se zpívá: „We start to play/madness in the air/fuck disco, blow it away/believe in the metal faith…“ Zkrátka jako za starých časů! M jako METAL, aneb vítejte v metalovém muzeu, avšak s velmi přesvědčivým provedením.

Čtveřice podává po celou dobu nahrávky hodně přesvědčivý výkon a myslím si, že velká většina posluchačů by si dokázala LAID TO WASTE splést s jakoukoliv žánrově spřízněnou veličinou. Hodně tomu mimochodem dopomáhají oba střídající se hlasy, přičemž ten ústřední se nebojí ani vysokých speedmetalových poloh. Co se týče zvuku, tak pokud budu brát záměr s ohledem na přiblížení se výrazivu nahrávek z osmdesátých let, je všechno OK. Zkrátka klasický a přirozený „plech“ v rámci všech osmi položek. SODOM, OVERKILL, EXODUS… a české podání jménem LAID TO WASTE, zástupci až té „druhé generace“.

Hodnocení z mé strany je tedy spíše dvojí. Na jedné straně pokyvuji nad kvalitou provedení, na straně druhé se musím přiznat k tomu, že nejsem v žádném případě fanouškem těchto „vraceček“ a vlastně je ani dost dobře nechápu. Doba si však žádá své a LAID TO WASTE jsou jednou z těch vlaštovek, která může u stejně zaměřeného publika zabodovat. Jednoduše thrash metal bez ústupků a kompromisů. Se všemi slastmi i nemocemi.

ALL

http://bandzone.cz/laidtowaste

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *