KONTINUUM – Earth Death Magic (CD-2012, Candlelight Records)

Svéráz islandského „kovu“, seriál na pokračování a především další kvalitní nahrávka, jež může směle konkurovat dnes tolik populárním SÓLSTAFIR. Nenechme se zmást, KONTINUUM tvoří samí zkušení hudebníci, kteří ve pomáhali formovat místní undergroundovou scénu (viz. účast trojice členů v kultovní formaci POTENTIAM), ovšem v několika posledních letech se rozhodli konečně prorazit a ve vší počestnosti představit světu nahrávku, jež snoubí ducha překrásné islandské přírody s post-metalovou variabilitou. Rozhodně se nedivím tomu, že debutové album „Earth Death Magic“ vyšlou přímo u Candlelight Records, protože kdyby KONTINUUM měli „větší zvuk“, určitě by se o nich hovořilo s větší intenzitou. Kéž by se obdobný raketový start povedl nějaké tuzemské kapele. Na něco podobného naše scéna čeká už hezky dlouho…

Otvírákem desky je poloinstrumentální kompozice „Endgame“, šachující na rozmezí kolegů SÓLSTAFIR a našich FDK, přičemž právě podobnost s tuzemskými zástupci je až zarážející. Nicméně po zvukové stránce jsou Islanďané přece jen jadrnější, o čemž i nakonec přesvědčuje hned následující kousek „Steinrunninn skógur“, při kterém si KONTINUUM poprvé podávají ruce s black metalem a navenek tak představují své kořeny. Onen závan „černoty“ je ale spíše decentní a nikterak nenarušující zádumčivou atmosféru, jejíž odér se táhne nahrávkou jako neprostupná mlha. Dalším pozoruhodným opusem je delikatesní bonbónek „Moonshine“, ve kterém se cesty metalové alternativy stočily až k hybridně znějícímu gothic rocku, nemluvě o závěrečných art „omalovánkách“. Proč mám pocit, že poslouchám „zrychlené“ RADIOHEAD?

V experimentálních vodách se KONTINUUM cítí jako ryba ve vyčištěné Vltavě, ovšem vrcholným trackem je paradoxně skladba postavená na jednoduchých kytarových riffech. Ovšem ta atmosféra! Milovníci ALCEST musí plakat! „Stranger Air“ je úchvatná záležitost! Všem pozoruhodnostem však není rozhodně konec! „Lightbearer“ je song ovlivněný aktuálnější tvorbou pistolníků THE FIELDS OF THE NEPHILIM. Co ksakru dělá ta klasicky „zvonivá“ kytara (jasný to znak staré gotiky) v blackmetalovém teritoriu? Že by totální slátanina? Nikoliv! Pouze monumentální představivost v podání KONTINUUM… pohříchu převedená i do praxe.

Pokud bylo album až do těchto chvil lapidárně „umírněné“, tak broušení ostrých hran nastává s příchodem apokalypsy. „City“ je rozmanitá thrashmetalová drzost s celou řadou žánrových odskoků. A že jich tu je! Vlastně každých deset vteřin se odehrává úplně jiný příběh…zábavný a uhrančivý zároveň! Ani zválcovaná temnota se nestačí divit, byť v „anathemovsky“ laděném songu „Red“, dychtivě vystrkuje tisíce drápků. Přátelé, další genialita podpořená skvostným dívčím vokálem! Finální a nesmírně smutný song „Í Gljufradal“ posléze ukončuje mimořádnou kolekci navýsost zdařilých kompozic, jenž snesou ta nejpřísnější možná měřítka. Za zvuku klavíru a houslí je tak uhašena první pochodeň a já pevně doufám, že se v příštím čase rozhoří nějaká další. „Earth Death Magic“ je dílo hodné mistrů! Kupuje, stahujte! Za tuhle nahrávku dávám obě ruce do ohně!

ALL

http://kontinuum.bandcamp.com/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *