KAREN PAGE – Karen Page (CD – 2010, Rotten Records)

Obrovskou šílenost nachystali pro své příznivce američtí experimentátoři KAREN PAGE! Parta sázející na metalcore se rozhodla, že sice bude pokračovat v novodobých hudebních procedurách, ale aby nebyl výsledek nemastný neslaný, okořenila svou tvorbu dalšími ingrediencemi, které jsou s hlavní muzikální surovinou prakticky v rozporu. Co si budeme povídat, dnes hraje „skvěle“ skoro každá americká parta mladých puberťáků, konzervativní fotři sice mohou nadávat na emo trendy, ale tihle kluci zkrátka hrají výjimečně. Některým bandám však k výtečné prezentaci chybí kouzlo osobitosti, a tak posluchač má sice nabitý počítač všemi možnými kapelami, kterým to sice hraje skvěle, ale v podstatě je jedna jako druhá. KAREN PAGE jsou naštěstí výjimkou a stačí jeden jediný poslech k tomu, abyste mi uvěřili!

K úžasné instrumentální palbě kapela přidává myšlenku ve znamení masakru, který obscuje s něhou, ničí radost a opěvuje blázinec. Překotné změny vteřinu po vteřině dávají vzpomenout na DILLINGER ESCAPE PLANE. Pokud vám však právě u této skupiny překáží určitá strojovost, tak KAREN PAGE k tomu všemu ještě nabízejí krapet lehčí kornoutek poslouchatelnosti. Kromě nezbytného coru a deathu kapela výrazně inklinuje k ne-metalovým žánrům a právě tady se nachází největší přednost. KAREN PAGE kromě masakru umějí bleskurychle zvolnit, stylové kotrmelce nenabízejí nijak násilně, spíše se jim povedlo lehonce propojit takřka nespojitelné. „Poslouchám metal, thrash…poslouchám dál a zní to strašně příjemně, jdu dál a dál a nakonec si uvědomím, co jsem to vlastně poslouchal? Chvílemi pop, trance, regee, EBM, emo, doom, rock…a dokonce i rock´n roll.“. Kluci s emo účesy a typickou současnou vizáží. Jestli vám to vadí! ? OK, ale nenechte se zmást. Tahle hudba je trochu jinde a má neoddiskutovatelnou kvalitu.

Vše slito do sebe a funkčnost bezvadná. Americký sobour je ovšem na tolik ulítlý, že se zaměřil i na překotné stylování s ohledem na členitost tracků. Deska tak připomíná spíše virtuální kompilaci, ovšem nikoliv se třinácti kapelami, ale „pouze“ se třinácti rozličnými skladbami. Bezbřehá umělecká fantazie KAREN PAGE trápí, ničí i hladí, instrumentální fachmanství nejvíce (na oko) předvádí hlavně kytaristé, jejichž rychlostní „sólování“ je bravurní! Nicméně i atmosferická stránka má v této knize své místo. V téměř doom metalových vteřinách, jemnějších skladbách se objevují košaté klávesové vyhrávky, změkčující onu přetechnizovanost, která by mnohým lidem mohla lézt na nervy.

KAREN PAGE je hudební mišmaš, brutální koktejl, dýchající modernou, Amerikou, trendem… Slovo trend však v tomto případě není vůbec hanlivé. Jestli má takhle nějak má vypadat útok na „teenňáky“, tak je to rozhodně skvělá zpráva. KAREN PAGE vytvořili sbírku pestrou a nápaditou, rozhodně ji mohu doporučit těm posluchačům, jenž v metalu hledají maximální porci progresivity a dobrodružství. Nářez spojený s úplně se vším. Název KAREN PAGE si rozhodně zapamatujte, a nebo přímo poznamenejte!

ALL

http://www.myspace.com/karenpagemetal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *