KACHNA A ZODIAC – Naboku (CD-2011, Agni Productions)

Nečiním často abych psal hodnocení desky po několikerém poslechu. Tohle je právě ten případ. Důvodů bylo několik. Muzika mě zaujala, omotávala víc a víc, nevěděl jsem co napsat. Obliba alba stoupla, co nepsat nevím ani teď.

Kachna (Kateřina Bímová) hraje na akordeon, zpívá, tu a tam zatepe do perkusí, její partner Zodiac (Antonín Kříž) doprovází na kytaru a rovněž zpívá. Společně složili muziku a texty. Když např. na začátku „Carnacu“ (2) nebo “ Starého báru, archetypu dnešní doby“ (3) zahučí fňukna, nemůže Vám to upomenou mnoho jiného než Jima Čerta, Vaška Koubka, popřípadě Radůzu (5). Připodobnit ale vše jen k těmto veličinám by bylo krátkozraké. Třeba „Vesmír“ (12) je živoucí reinkarnací starého MARSYASU, takže bez omamných látek tvrdím: duo je osobité až běda! Pokud už pro nějakého přemlsaného zhýralce ne snad muzikou, tak texty nepochybně. Ty se dají číst jako ‚literatura‘, já je raději poslouchám z úst umělců. Vyšší sdělení mnoha sudých (např. 2,4,6…) jsou v přímém protikladu hravé zemitosti písniček lichých (např. 1,3,5…).

Co vám může chybět u osamocených umělců je zde prolínáno plnými hrstmi. Duo se střídá o sto šest. Vzájemné doprovázení se, vypouštění nástrojů, sólové i doprovodné zpěvy. Kytarová náladička „Kočičí podzim“ (7) je příjemným oddělením druhé půle. Oživování francouzskými obraty a v „Goře“ (10) snad nějakým rusínským (rusko-polským) dialektem texty i celkový výraz nesmírně obohacuje už tak silné melodické nápady. Vše působí příjemně a přirozeně. Nahrávka je tak nakažlivá, že si ji musím pustit ještě jednou. A pak, že naa každého nečeká nějaká ta ‚droga‘.

Malou výtku bych měl k zakončování skladeb. Ty jsou mnohdy necitlivě, až rušivě useknuty, což je jen drobná produkční chyba. Jinak je zvuk příjemný, zemitý, bez zbytečných příkras. Vše podstatné co je řečeno a zahráno je taky náležitě slyšet. Co víc si přát? Já osobně další podobné písně!

RadeK.K.

http://bandzone.cz/kachnazodiac

RadeK.K.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *