JOLLY JOKER-Welcome To Da East Block (CD-2005, Akatisth)

Pamatuji se, že když jsem „Žolíky“ viděl tak před dvěma lety v kralupské Ponorce, byl jsem úplně u vytržení. Stará tvorba se mi vždy líbila, ovšem nové vály mě ještě více rozpumpovaly. Petr Kumandžas (leader a vrchní Joker) obměnil sestavu a s novou krví se vydal vstříc budoucnosti. Budoucnosti ve východním bloku, kde se bolševické aroma mísí s kapitalistickou arogancí. Z hlediska legendy českého crossoveru naprostá ostuda, protože kapela s téměř hotovým materiálem brázdila kluby a festy téměř dva roky. A stále nic (maximálně nějaká ta mp3 na web stránkách pro absolutní hladovce). Už jsem se skoro bál, že výborné skladby skončí někde na dně hudebního skladu, případně že je Petr Kumandžas úplně překombinuje. Naštěstí se obě tyto varianty ukázaly pouze z poloviny. CD vyšlo u neznámého labelu Akatisth a vypadá vskutku majestátně. Černo-červený digipak se stejně vyvedeným vnitřkem a k tomu samolepky ve třech jazycích hlásají: WELCOME TO THE EAST BLOCK! Úvodní hitovka jakoby vítala západní EURO vyslance v naší kouzelné republice. Varování pro ně a nebo óda na ČR? Spíše varování pro posluchače, protože kapela během několika let nashromáždila slušnou zásobárnu hitů a všechny zde (až skoro nečekaně) dostaly prostor.

„Manhattan Ice Dream“ a „Let´s Go Shopping“ jsou doslova „motory“, hodící se do adrenalinových sportů. Zároveň jsou však propletené také tématicky, což svými názvy dávají jednoznačně najevo. Spleť hip-hopu, úderných kytar a maximálně propracovaných smyček, samplů a dalších efektů, nutí posluchače k neskutečně pozornému poslechu.Málokdy se dokáže střetnout hitovost s propracovaností. Žolíci sázejí na maximální gradaci a energičnost a následující „Kultura za 100“ (možná nejtvrdší skladba na desce) je toho jedinečným důkazem. První polovinu uzavírá pomalejší song „Ukolébavka“ a posouvá tak album do druhé fáze. Říkanka „Bublina“ je dostatečně známá už starším příznivcům, ovšem současný kabátek je spletí techno-hardcoru, který je upleten opět tím nejchytlavějším způsobem.

Ze starých fláků si ti nejvěrnější rádi připomenou zasněnou „Jak na to“. Když jsem v úvodu psal něco v tom smyslu, že JOLLY JOKER nařezali na desku všechny své osvědčené „live“ hitovky, tak zařazení „Ghostbusters“ (pro neznalé se jedná o titulní písničku z filmu „Krotitelé duchů“) a zichovské „Je to paráda“, mě přinejmenším překvapilo.

Na závěr ještě remix skladby „Jak na to“ a je čas bilancovat. „Welcome To Da East Block“ je neskutečně hitová deska (až je to možná na škodu), energická a svěží. Zmiňovat vysokou instrumentální kvalitu by bylo vozením trávy na Jamajku. Jedna z nejkvalitnějších tuzemských desek je na světě, ale JOLLY JOKER jsou stejně nejpřesvědčivější na prknech malého klubu…

ALL

http://www.jollyjoker.org/cz/?q=content/aktuality

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *