Jiří „10“ Sedláček (DARK GAMBALLE, HELLYUM, TRNY & ŽILETKY)

Do dalšího dílu „Hudby našich otců“ jsem si protentokrát pozval Jirku „10“ Sedláčka, čímž jsem tak trochu navázal na vybrané kapitoly z knihy Svět za dekou. Nešlo ani tak o doplnění některých detailů, ale čistě o to, že se i do této rubriky lídr DARK GAMBALLE skvěle hodil, ostatně otec je to už roky zasloužilý. Vítejte u dílu číslo 10!

Jirko, vítej znovu na stránkách Rumzinu! Vzpomeneš si ještě na pocity a dojmy, které tebou cloumaly, když ses stal otcem? Dá se tento pocit srovnat s něčím jiným?
Tak v první řadě strach, pochybnosti, jestli a jak to zvládnu. Spousta otázek, co se stane s mým dosavadním životem… Nakonec to ale nebylo tak hrozný. 🙂 Moje žena sarkasticky řekla, že se pro mě nic nezměnilo, ale neměla tak úplně pravdu. Oprava – pravidlo číslo jedna: „Moje žena má vždycky pravdu.“ A to jako fakt, bez legrace.

Jak moc složité je sladit rodinný život s životem kapely? Máš na to nějaký recept či formulku, kterou bys třeba poradil muzikantům, kteří na tohle všechno teprve čekají?
V první řadě musíš!!! mít ženu s obrovskou dávkou tolerance, která tě chválí (když má tvoje ego bebínka), a která zůstane za tebou stát, i když ti život dá mat. Radu pro muzikanty přece jenom jednu mám: „Najděte si jiný koníček, třeba investiční fondy, a pak si koupíte Ozzyho, aby vám na zahradě nosil pivo a hrál na vozembouch.“

10_DGPřemýšlíš někdy nad tím, jak by vypadal tvůj život, kdyby sis vybral na prvním místě hudbu? Byl by to život pro tebe? Hraní, cestování, kočovný život atd.
Asi bych dělal bedňáka Kelly Family, spal na slámě, a měl spoustu zrzavých kamarádu, třeba Rona Weasleyho.

Bylo nějaké období ve tvé hudební dráze, kdy jsi musel své aktivity omezit především kvůli rodině?
Ne, protože mám hodnou ženu a děti sedí u počítače, takže vůbec neví, že nejsem doma.

Představuje pro tebe rodina a život s blízkými zdroj inspirace? Napsal jsi někdy nějaký text, na jehož počátku byla např. tvá žena nebo děti?
Inspirací je pro mě hláška švagra, který se podroušený vypotácel ze dveří, došel k mému autu a říká: „Jeď po cestě“. Byla v tom hloubka, která mi od základů změnila život.

Když píšeš texty a tvoříš, potřebuješ na tuto činnost absolutní klid? Vědí tvoji bližní, jakým způsobem ti mají dopřát klidu? Jak se tohle všechno dařilo, když byli kluci malí?
No, já moc texty nepíšu, já je spíš říkám na diktafon. Většina textů vzniká za pohybu na stepperu, při běhu, nebo když řídím. Pak teprve slova sepíšu a upravuju v PC. Zpravidla z původního nápadu nezůstane nic, kromě základní ideje. Většinou to je šichta na dva měsíce života. Jsem prý blázen jen……….

Je podle tebe důležité, aby děti viděly v rodičích autoritu?
Nevím, myslím, že není na škodu, když máš respekt. Jsem otec téměř 24 let a jedno vím určitě: přílišná liberálnost se nemusí vyplácet. Je dobrý být přiměřeně přísný, ale taky dát dítěti prostor a naslouchat mu. Je to těžká šichta.

Desed DG v Trnech a ŽiletkáchVedeš své syny k hudbě, nebo je nikterak neovlivňuješ a necháváš to na nich? Jaký máš vůbec názor na takové ty ambiciózní rodiče, kteří se snaží z dětí vymlátit co možná nejlepší výkon, ať už se jedná o sport, kulturu, školu atd.?
Nevedu nikoho k hudbě. Žiju si ve svém Světě Heavy Metalu. Pokud se chce někdo přidat, může mi nést meč, sekyru, možná i štít. Já sám jsem ambiciózní rodiče neměl, spíš naopak. Máma se o mě tolik bála, že jsem radši nedělal vůbec nic, a nebo to dělal tajně, aby nevěděla. Ona by totiž zaručeně našla v novinách nějakou katastrofu, i kdyby šlo o šprtání kuliček do důlku a přispěchala by mi sdělit, jak můžu uniknout smrti.

Mají Sedláčkovi nějakou „rodinnou kapelu“, kterou si společně pouští, protože ta hudba jednoduše baví všechny?
Ne, ale většina se shodne na RAMMSTEIN a THE BEATLES.

… a mají nějakou oblíbenou formaci DARK GAMBALLE? Jakou hudbu si pouštíte na cestách? Kdo je tím hlavním dýdžejem, jenž rozhoduje o tom, co se bude hrát?
Většinou posloucháme audio knihy, cokoliv, co namluvil „Káčko“ Čermák, nejlíp něco od Jo Nesbeho.

Jak vůbec vnímáš novou generaci posluchačů? Dostáváš se třeba k tomu, že mladším ročníkům přestáváš rozumět? Stíháš?
Stíhám to, v suchým dresu. Akorát nemám přehled o „Jútuberech“ a stydím se za to.

Má podle tvého soudu ještě cenu vydávat fyzická CD? Je o ně z řad vašich posluchačů stále zájem? Ty sám nahrávky stále kupuješ?
Má, ale nevím proč. 🙂 Nahrávky si kupuju výjimečně, bo poslouchám jenom sám sebe. A to mám skoro zadarmo.

10_profileDříve metalová hudba symbolizovala určitý druh vzdoru vůči společnosti. Myslíš, že je tomu tak i nadále? Nebo tuto úlohu převzaly spíše jiné žánry?
Myslím, že vzdor převzali hip hopeři a dělají to dobře https://www.youtube.com/watch?v=Mh5QmMa3LHk
Většina metalových textů je, jako by je dělala dýně po lobotomii. 🙂 Čest výjimkám. Např. Maestro Poly a jeho INSANIA. – https://www.youtube.com/watch?v=l54H98DVAUI

Jako posluchač dáváš přednost starým nahrávkám, nebo tě spíše zajímají aktuální věci? Je podle tebe důležité, aby hudebník sledoval dění na hudebních scénách?
Musí to být prostě dobrý. Takže klidně DEATH – Spiritual Healing (1990) a hned J.A.R. – Eskalace dobra (2017).

Dlouhá léta buduješ se svými kolegy značku DARK GAMBALLE, stálo to spoustu času a dřiny. Zároveň si ale nyní zkoušíš to, čím si nyní procházejí začínající kapely (TRNY A ŽILETKY)! Jak moc složitá (či snadná) je dnes prezentace úplně neznámého jména?
Problém vidím spíše v tom, že je dnes lepší v klipu vystrčit prdel hned v šesté sekundě, protože zhruba po desáté vteřině lidi tvůj klip vypínají. Nicméně tě uklidní skutečnost, že se i těch deset vteřin počítá, takže máš důkazy a můžeš se chlubit. Např. můj klip vidělo na Facebooku 23000 lidí a kurva nikdo neví, že celý jsem ho viděl jenom já  sám. Co z toho vyplývá? Prdel ven mezi 0:00 – 0:10!!!

Vím o tobě, že máš rád různorodé hudební výzvy. Existuje nějaká, kterou máš už léta v hlavě a v podstatě na ni čekáš? Byl bys ochoten třeba jít do pochmurného doom metalového projektu, kdybys v tom viděl smysl a nějaký potenciál?
V současné době bych byl ochoten jít pouze do projektu v sestavě kontrabas, klavír, španělka, trubka s dusítkem a já. 🙂 Dělám DARK GAMBALLE, HELLYUM, TRNY A ŽILETKY, a to je na pokakání dost práce.

Tato rubrika se jmenuje „Hudba našich otců“, ovšem u Tebe by se dost dobře mohlo stát, že bys mohl v dohledné době klidně povýšit na dědečka? 🙂 Neboj, zdaleka na to nevypadáš. 🙂 Jak vnímáš běh času a života?
Bělovousý děd, Black Metal Is Not Dead.

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *