Jaromír Deather Bezruč

e DSC_0015V úvodním díle „Hudby našich otců“ jsem se nezmínil, že mám v plánu udělat přesně dvacet dílů a jsem opravdu zvědav, kterak se mi toto předsevzetí podaří splnit. Každopádně ohlas spojený s premiérou mě opravdu mile překvapil a všem spřízněným duším tímto děkuji za povzbudivé reakce! Snad i následující rodičovská zpověď potěší většinu správných undergrounďáků! Proč undergrounďáků? To proto, že mým dalším hostem se stal Jarda Deather Bezruč, tuzemský ilustrátor a umělec, v metalových kruzích známý jako lídr a zakladatel fanzinu IN DEED HELL, což je periodikum, jež před několika lety nemohlo chybět v knihovničce řádného metalového nadšence. Jo, to byly tenkrát časy! Ale co dnes? Jaký je vlastně Jaromír Deather rodič? S čím se pere a co všechno se v jeho životě změnilo? Přesně tohle tajemství je ukryto v následujícím rozhovoru!

Hello Mr. Deather! Poslední interview pro R.U.M. zine jsi poskytl v roce 1999! To už je hezká řádka let… Jak se za tu dobu změnily tvé hodnoty? V čem je současný Deather jiný?
Zdarec Aleši, máš pravdu, je to už nějaká doba. Ten čas letí a čím jsem starší, mám pocit, že rychleji než kdy předtím, obzvlášť, když máš malé děti. Deather je jiný, starší, už se tolik nevytáčí a k tomu mi hodně pomohla moje manželka Janka a její pohled na věc. Kdysi jsem byl skoro snad až misantrop, ale pak jsem si řekl, proč se stále dívat na lidi negativně, když vlastně si těch lidí můžu nevšímat a vybírat si jen ty, kteří mě něčím naplní. Energických upírů je všude dost a život je krátký, tak proč ho nežít.

e DSC_1674hdrZkus takhle na úvod shrnout tvé současné aktivity v rámci metalového undergroundu. Když to vezmu čistě zinařsky, tak nás z těch starých dob příliš nezbylo…
Je fakt, že tištěný metalový zine už nedělám, a přitom kdybych ho dělal, možná bych ho měl za solidní cenu- vzhledem k tomu, že pracuji pátým rokem v tiskárně. Jenže při dvou malých dětech a všech těch zájmech, co mám, to prostě nejde. Předloni jsem zhotovil metalový stolní kalendář a na rok 2016 jsem udělal sice jiný (dvoutýdenní), ale udělal. Trochu jsem si to kompenzoval. No a pak klasika, co se ode mě čeká. Loga, plakáty, trička a booklety. Do toho se ještě snažím fotit, a tak to všechno kloubím dohromady. V poslední době jsem dělal TORTHARRY, ANTIGOD, PERGAMEN, DMC ad… Takže, ať tak nebo tak, stále jsem v tom našem undergroundu a mám přehled, co se kde šustne.

Pamatuji se, že jsi mi před lety povídal něco o tom, že z tebe měli někteří lidé ze sousedství doslova strach, křižovali se pokaždé, když ses na veřejnosti zjevil v nějakém metalovém triku. I když už v Krnově dávno nebydlíš, máš dojem, že běžní lidé metalovou kulturu v podstatě přijali a v současnosti už jim nepřijde nikterak děsivá?
Jo, to byla pravda, něco se i napsalo. Dnes je jiná doba. Sex, války a brutalita jsou všude okolo, kam se podíváš, a tak si myslím, že dnes nikoho jen tak něco nevyleká. Kdysi jsi namaloval démona, nahou holku a všichni: „Ty volééé… brutal“… Dnes to musíš udělat tak detailně, aby si toho vůbec někdo všiml. Musím říct, že to jde už mimo mě. Lidé si prostě zvykli. Klienti přijdou za mnou do práce, že chtějí udělat plakát, knížku… možná jsou v prvních vteřinách v šoku, ale záhy zjistí, že jsem normální chlap, co se jim snaží pomoci. Třeba v Bruntále a v okolí znám všechny lidi a snad i na všech postech, ha ha.

e DSC_4336Toto interview je opravdu hodně speciální, a tak se nyní přesuneme k jádru otázek. Sdílí tvá rodina tvůj letitý zájem o hudbu a další aktivity? Považuješ metal i svou uměleckou činnost za něco, co je pro tebe životně důležité?Nebo by ses bez těchto věcí klidně obešel?
Ne! Bez metalu a hudby jako takové bych si nedovedl představit život! Metal mi koluje v žilách a prostě to jinak nejde. Lidé, kteří mě znají, tak ví, že jsem svým způsobem blázen a moje rodina, když nepočítám rodiče, které už nemám, tak to berou a podporují mě. Moje ženuška mě pošle na koncert, na křest desky kapely, pro kterou jsem dělal album, sama mi kupuje časopisy, CDs. Moji kluci poznají některé mé práce a mnohdy jsou sami použití na nějakém letáku. Ať už pro školku, nebo pro metalové album.

Jaký je Deather vlastně rodič? Autoritativně přísný, či spíše klidný a liberální? Snažíš se hlouběji pronikat do světů současných dětí? 
To by ses měl zeptat mých dětí, nebo manželky. Co mám o sobě říct? No, za mou rodinu dýchám. Hodně jsem se zklidnil, jsem však přísný a vychovávám sparťanskou metodou, moji synové to mají i rádi :o). Je ale fakt, že taky vybuchnu. Osobně spolupracuji hned s několika školkami tak si myslím, že mám docela blízký vztah s dětmi, rodiči a učitelkami. Samozřejmě že se zajímám, co si mojí kluci myslí, co dělají, jako každý jiný rodič snad.

e DSC_4073Snažíš se svou zálibou děti záměrně ovlivňovat? Líbí se jim hudba, kterou doma s chutí vyposloucháváš?
Záměrně nikoho neovlivňuji, ale nevědomky určitě. Podívej se, kdybys byl u nás, pochopíš to okamžitě. Vkročíš do našeho bytu a na první pohled zjistíš, že tady bydlí metalisti. Co to znamená? No, že kluci mají blízko k hudbě. A pozor, neposlouchá se jen metal. Ale tak nějak všude jsou CDs, obrazy, metalová trička apod.

Jak to vlastně máš s hudební sbírkou? Zakládáš si stále na svých oblíbených produktech? Sháníš nová alba, vinyly atd.?
Jasné, samozřejmě! Kupuji, co se mi líbí a rád za to utrácím, protože vím, že to je dobré pro kapely. Nedokázal bych si stáhnout album. Hudba by mi sice dělala radost, poslechl bych si to třeba 10x, ale kdybych nemohl popořit kapelu koupí desky – připadal bych si jako zloděj, když vím, že mi hudba dané kapely bude dělat radost i po nějaké době. Proto neváhám. Sháním si i novinky, je to nemoc. Vinyly jen občas, spíše ty, na kterých jsem se podílel, protože už bych neměl kam to dávat. V poslední době jsem si pořídil novinky od MALEVOLENT CREATION, EXODUS, WEAK ASIDE, GRAVE, BODYFARM, FIRESPAWN, W.A.S.P., ARCTURNUS, PARADISE LOST, WOLFHEART, SLAYER, ale třeba i nový EUROPE. Taky mě dost zaujala thrashovina německých LOST WORLD ORDER, tak jsem napsal přímo jim a okamžitě u nich objednal dvě alba. Dokupuji i starší tituly, jako PESTILENCE, MORGOTH, zkrátka stále je něco.

e DSC_0562Metal je plný symbolik, které chápeme jen my, jakožto členové této komunity. Brutální obaly, případně i některé tvé kresby, bereme jako určitou uměleckou výpověď. Co ovšem děti? Dříve jsi to určitě neřešil, ovšem je možné, že by třeba gore kapely mohly mít negativní vliv na vývoj dětí? Co o tom soudíš?
Tak jasně, kdybych předhazoval nějaké bestiality, tak bych děti ovlivnil. To je jako se vším. Kdybych byl skokan na lyžích a tahal svého kluka na můstek, taky by skákal… Můj kluk se zajímá o vojáky, má fyzičku, baví ho kreslení a to si zapamatujte, že jednou ten kluk bude dělat neuvěřitelné věci. Já mu žádné brutality neukazuji. Dětem takové věci nepatří do rukou a nebudu jim namlouvat, že to nic není, jakože aby to braly s nadhledem. Až přijde na to čas, tak to přijde. Hudbu ale neskrývám, kdybyste viděli, co třeba takový EXODUS dělá s tím nejmenším, nechápali byste.

Vybavíš si např. přebal desky, u kterého sis řekl, že je opravdu „za hranou“?
Ani nevím, jak jsem se výše zmínil, dnes to tak nefrčí. Jednou jsem chystal obal pro DEVOURMENT a to se mi zdálo drsné, jenže oni se pak načas rozpadli a obal zmizel neznámo kam, což byla do jisté míry škoda, protože jsem se s tím nadrbal. Tak to jsem si myslel, že to je brutální, ale co je dnes brutální, nebo za hranou. Mně stačí, když potkám pěknou holku, která hulí, přede mnou si z nosu vysmrkne sopel a řekne něco sprostého o tom jak je to v piči, že musí poslouchat své rodiče a přitom bych jí řekl, že jí je tak 14 let. Tohle je realita. Než nějaký obrázek, tak tohle je zahranou, když tě děcko pošle do prdele a není respekt před staršími. Někdy mám pocit, že celý současný svět je za hranou.

e DSC_0316Máš nějaký svůj šuplík s kresbami, který není určen dětským očím?
Nějaké skici a obrázky mám, ale tak normálně…

Metalová hudba už dávno není zálibou těch nejmladších. Ovšem i mladší ročníky si v dnešní době hledají symboly vzdoru a jedním takovým je např. rapující Řezník, jež si ve svých textech nebere servítky, a přestože je jeho hudební produkce metalu hodně vzdálená, má s mnohými našimi oblíbenci hodně společného. Jaký je tedy tvůj postoj k příchodu „nových rebelů“?
Řezníka neznám, tak nemohu posoudit. Myslím si, že to je každého věc, jak se prezentuje. A jestli to někoho zajímá, asi to má smysl. Já taky nikomu nevnucuji to své. Nedávno jsem byl v kině na životopisném filmu STRIGHT OUTTA COMTON, protože mě zajímalo, jak to bylo s Ečkem, Dr. Dee, Ice Cube atd. Taky měli svůj postoj a musím říct, že to patří k nejlepším filmům, jaké jsem kdy viděl. Hned mě to vtáhlo. Jejich vzestup, pády a zase vzestupy, smrt… Myslím si, že je to tak všude u každého hudebního stylu, který zažil svůj boom.

e DSC_5370Vždycky jsi byl hodně antinábožensky založený a nikdy ses tím netajil. V Česku ovšem stále existují lidé, kteří by byli nejraději, kdyby děti chodily do kostela, nemluvě o zavádění náboženství do škol. Myslíš si, že něco podobného opravdu hrozí? I třeba v důsledku toho, že na naši společnost útočí radikální islamisté? Jak se zkrátka žije v dnešní době právě tobě, „přívětivému bezvěrci“? Doléhají na tebe tyto záležitosti?
Naštěstí nejsme v Polsku, anebo na Slovensku, kdy Peter Betko musel čelit různým útokům KDH na svůj fest Gothoom. Nechápu, však není rok 1415… Nemám rád církev, jo to je pravda, jenže musím to trochu změnit. Pozor, nedal jsem se na víru, ale vzhledem k tomu, že pracuji v tiskárně, oslovují mě různí lidé, např. místní fary a musím říct, větší borce jsem neviděl. Pamatuji ještě dnes, když tehdejší bruntálský farář byl u mě doma, a když odcházel, tak mi ve dveřích řekl: „Jardo, měl jsem trochu obavy tě navštívit, ale myslel jsem, že to budeš mít doma více satanistické“. Co na to říct? Ne, vážně, tady je to v pohodě, kdyby byli takoví všichni, tak by naše církev vypadala zaručeně jinak a mnohem lépe. Islamisté a radikálové? Hmmm…To je na dlouho.

e DSC_5339… a tvůj názor na utečeneckou krizi?
A tak přece… Je to celé divné a postavené na hlavu! Nemusím být absolvent vysoké školy, abych věděl, že tohle je pěkná hovadina. Nejsem rasista ani xenofob, ale prostě tohle je na hlavu postavené. Když budu mít terárko a v něm dvě myši, tak je to asi v pořádku, pak třeba 6, no dobrá…, ale jak tam dáš krysy, jiné myši a více, jak by to asi dopadlo? To terárko není nafukovací! Jako rodič mám z toho strach a nic nevyřeší, když se budou stěhovat do Evropy. Měli by si dělat pořádky tam, tam hledat cesty, a to myslím i vedení EU, USA atd. Já NECHCI jejich anti-kulturu, nechci mít strach vyjít do ulic atd. Já chápu, že když je válka, tak někteří lidé nemají kam jít. Něco podobného tady už bylo, ale ne v takové míře a vidíte, jak to dopadá. Je jasné, že ti lidé nepřišli se k nám přizpůsobit, čest vyjímkám! Proč by měli budovat něco co je rozbité, když mohou s lehkostí ničit jinde. Je jasné, že ti, co tu pomoc jistě potřebují, tak si váží cizí pomoci, nemají mobily a značkové oblečení. Tomu já nerozumím… Zaplatí nehorázné prachy za to, aby se dostali do Evropy, utíkají před válkou. Já si vždy myslel, že ti lidé budou v pokoře vzhlížet na nás a přizpůsobovat se, ale jak vidíš sám, ze všech stran se to na nás valí. Zákony by měly platit pro každého stejně! Ne že řeknu svůj názor a hned budu ten největší hajzl, rasista, xenofob atd. Já si jen chci chránit svou rodinu a to co mám rád. Kdysi, když byla válka, fungovalo vlastenectví, ještě donedávna bych tomu věřil. Dovedeš si představit Aleši, kdyby tě naše „vláda“ poslala do války? Za koho bys bojoval? Za ty naše pitomce, zkorumpované parchanty, za utečence… ty budeš někde v zákopu a oni mezi tím budou rabovat, znásilňovat tvou ženu a zabíjet děti? Za takovou vládu určitě nechci bojovat, vlastenectví je pryč! Lidé nejsou tupci, jak si e DSC_3663hdrněkteří zřejmě myslí. Teď si říkám, jestli ještě budou zákopy. :o)  USA, Francie adt. válčí, oni si myslí moderní válkou, chytré zbraně, tanky, letadla, rakety…, kdežto Afričani, nebo ISIS bojují zcela jinou metodou, primitivní, a jak jim to vychází skvěle. Budou tady rodit další malé válečníky přímo v týlu. Budou rozvracet Evropu, národy… a na to nepotřebují miliardy dolarů. Upřímně říkám, že mám z toho strach! Navíc vedení EU samo doslova nahrává pravicovým stranám, což taky není dobrý. Nakonec to vždy odsere střední třída s rodinami, která to všechno financuje a dělá takový ten základ tomu, aby ti naši zmrdi mohli dělat taková dementní rozhodnutí.

Když to vztáhnu zpět k onomu základnímu tématu… Co pro tebe vlastní rodina přesně znamená? Máš nějaký sen, který by sis chtěl v rámci rodinného života splnit?
Teď budu jako Miss ha ha… Chci, aby byl celosvětový mír. Chci, abych za 10 let, když si vyjdu nakoupit, abych se nebál, že se nám něco může stát. Vzhledem k tomu, že jsem realista, tak vím, že to je pičovina že jo! Tak nějak vnitřně nahlížím do budoucnosti a nevidím žádný optimismus. Za takových 10 let, možná něco více nebo méně, budeme v řiti. Já budu starý a nebudu moci se postarat a chudáci děti, které budou muset čelit všem těm problémům. Já mám strašně rád film „Cesta“ s Mortensenem, kdy otec se synem jdou za lepším a ono lepší prostě nikde není a myslím si, že e DSC_3682přesně tak to dopadne. Zlo vlastně není, jen lidé se bojí lidí-nelidí. Já za své děti dýchám a nedovolil bych, aby se jim ublížilo, přesně jako otec v tom filmu. Ale co z toho, když budeš v nesprávnou dobu na nesprávném místě… V poslední době se mi v hlavě honí kde co, mám různé apokalyptické výjevy, děsivé sny, a tak nějak to narůstá. Někdy mám pocit, že neumím pozitivně přemýšlet, stále to hlodá a nutí mě se tím zabývat.

Měj se skvěle, moc mě těšilo a pevně doufám, že se zas brzy někde potkáme!! Hodně zdraví a štěstí v Novém roce!
Snad jo, budu se těšit. Naposledy jsme se viděli v Kralupech na Magické noci a předtím myslím na Brutal Assaultu ve Svojšicích tuším. Jo tohle se mi na metalu líbí, jeden zná druhého a podporují se. Metalisti jsou prostě věrni svému stylu. Jsem moc rád, že jsem prožil tu dobu, co jsme zažili – underground a to jak to všechno fungovalo. Jasně že se potkáme a i já s rodinkou ti přeji hodně zdraví a štěstí v Novém roce.

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *