INSEPULTUS – Considerations (MC-1995)

A máme tu další perlu slovenského podzemí! Mezi kazetami jsem tentokráte objevil MC od death metalových INSEPULTUS, což je kapela, která v devadesátých letech patřila k absolutní špičce ve svém oboru. INSEPULTUS založili roku 1990 tři metaloví nadšenci, jmenovitě se jedná o basáka Josefa (též vokál), kytaristu Martina a bicmena Rada. Ještě koncem tohoto roku kapela nahrála demo „Endless Killing“, které obsahovala deset kousků. Pro svou zvukovou kvalitu však nebylo rozšiřováno. O rok později se ke kapele přidal zpěvák Robo, kytarista Miro a nový basák Peter. Aktualizovaná sestava posléze zrealizovala demo s názvem „Deadly Existence“ (1992), ovšem znovu pouze pro vlastní využití.

Až koncem roku 1993 vydávají oficiální demo s názvem „Incomprehensible Appearances, které je hudebně a také zvukově na kvalitní úrovni (samozřejmě v rámci tehdejších možností). Nicméně po dalších personálních otřesech začíná v roce 1994 nová éra INSEPULTUS, která graduje nahrávkou, jež je předmětem těchto vzpomínek. Kazeta s naprosto profesionálním obalem dostala do vínku název „Considerations“ a okamžitě se zařazuje mezi nejžádanější undergroundové relikvie. Když se pozorně podíváte na obal, povšimnete si zbytků historických ruin, které bezezbytku vystihují čtyři vybrané skladby.Goticky laděný úvod skladby „Horror Of Reality“ si sice zalaškuje s trpělivostí mnohých death metalu zapřísáhlých příznivců, aby je následně uzemnila nesmírně hutná a především valivá hudba, jejíž síla čerpá především z melodických kytarových linek a nesmírně vkusně posazených kláves. Když pominu perfektní úvodní track, tak za zmínku taktéž stojí o něco přímočařejší kousek s názvem „Hereditarily Afflicted“ a zapomenout nemohu ani na závěrečnou (mysticky laděnou) skladbu „Innocent Imagination“. „Po šesti letech hraní je „Considerations“ naším nejlepším materiálem. Všechny čtyři skladby jsou sice brutální, ale zároveň také melodické. Myslím, že se to fakt podařilo. Je to „killer and emotional material“ (Rado). Ano, tohle je naprosto výstižný komentář z vlastních řad a já osobně k němu přidávám jen plusové body za precizně zmáknuté aranžmá. Kdyby se INSEPULTUS dali někdy znovu dohromady a chtěli tyto skladby opětovně nahrát, nemuseli by se za konečný výsledek vůbec strachovat. Ono by bylo vůbec zajímavé, kdyby právě tenhle matroš získal mnohem profesionálnější kabátek. Překvapivě se totiž ani jedna ze čtyř zastoupených skladeb později nevešla na debutové CD „Stigma Of Soul“. Ale to bych zbytečně odbíhal od nastoleného tématu.

Když se tak letmo dívám na obsah tohoto článku, dochází mi, že jsem se ještě nezmínil o vokálech a s ním spojenou lyriku. „Naše lyrika je psychologického rázu. V textech je plno úvah a melancholie. Jde tu hlavně o jevy v dnešním světě, války a plno násilí. Nové texty se více pohybují ve sféře lidského myšlení, záhad lidské duše. Někdy se dají pochopit i mnohovýznamově, ale celková idea lyriky se po několika přečtení dá určitě pochopit“ (Rado). Takže nejen s hudební stránkou si dali INSEPULTUS záležet a rovněž i Josefův growling stojí rozhodně za zmínku. „Nemáme rádi satanismus a kromě Martina (kytara) nemáme příliš rádi ani křesťanství. Každá víra fanatizuje lidi a potom se z nich stávají loutky. Jak jsem již uvedl, věřícím je u nás jen Martin a my dva (Josef a já) jsme takoví nezávislí, čili zlatá střední cesta“ (Rado). Docela zajímavé postřehy, co říkáte? Zvláště když většina slovenských kapel velmi silně zápolila s křesťanskou sortou. INSEPULTUS zkrátka mezi přímočaré rouhače nikdy nepatřili a pod lávou vlastní fantazie, pronikali do vlastního světa plného mystiky. „Které kapely nás ovlivnily? Kdybych řekl, že nikdo, tak bych lhal. Ono, člověk při startu nové hudební kariéry je vždy zákonitě něčím ovlivněný. Strašně rádi máme DEATH, EDGE OF SANITY, INCUBUS, AMORPHIS, TIAMAT, LOUDBLAST, MALEVOLENT CREATION, MORBID ANGEL, PARADISE LOST, ale i AC/DC, MOTORHEAD, RAGE, SAVATAGE nebo J.S. Bacha. Od nás (doklad o tom, že CS scéna patřila a snad stále patří k sobě!) jednoznačně nový KRABATHOR. CD „Lies“ je naprosto perfektní“ (Rado). Ještě na začátku nového milénia se o INSEPULTUS hovořilo jako o druhých DEPRESY, jenže roky plynuly a na nadějné chalany se hodně rychle zapomnělo. Debutové CD „„Stigma Of Soul“ pak zapadlo stejně rychle jako i většina dalších formací pod Leviathan Records, kteří platili za masokombinát metalového průmyslu. Po INSEPULTUS však naštěstí zůstala alespoň tato kazetka… taková malá připomínka, že i tato formace byla součástí slavného death metalového hnutí na Slovensku…

Sestava na MC „Considerations“:Josef-vokál, basa, Martin-kytara, Rado – bicí.

Pramen: Minas Tirith Zine

ALL


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *